Jump to content

Witam serdecznie

ciosek13
 Share

Recommended Posts

ciosek13

Dzień dobry wszystkim. Nazywam się Łukasz i mieszkam w Olsztynie. Wszystko rozpoczęło się od prezentu na dzień dziecka dla mojej córeczki, a właściwie to od wizyty u kolegi i miny jaką miała moja mała po zobaczeniu jego akwarium (375l). Postanowiliśmy z kolegą ze pożyczy nam swój kotnik (ok 40l) wpuścimy pare rybek i zobaczymy jak mała zareaguje na swóje własne akwarium. Nie bardzo znając się na akwarystyce poszedłem do zoologika i kupiłem kilka rybek doradzonych przez sprzedawce ( saulosi x2 acei x2 maigano x2 !!?? ) wszystko małe ładne, kolorowe. Chcąc być troche bardziej swiadomym akwarystą zaczełem szukać informacji o pyszczakach w sieci. Niestety zanim dotarło większe szkło z tej obsady przetrwał tylko acei którego zdążyłem zwrócić do sklepu. Te kilka tygodni jednak spowodowały ze mi i córce wkręciły sie te piękne ryby.

Obecnie posiadamy najmniejsze z możliwych malawi czyli 112l w której pływa 1+4 dorosłe oraz gromadka maluchów własnego chowu (ile było radości jak pierwsza samica inkubowała młode) saulosi. Za filtrację robi hw302 włóknina, ceramika i zeolit a w akwarium filtr aquael 750l/h i gąbka.

Oczywiście mam problemy z kilkoma rzeczami jak ustawie odpowiedniej cyrkulacji, zielonym glonem na piasku ale to sprawy na osobne wątki.

A tak nasze szkiełko prezentuje się teraz.

337386451b3bc408b2aa9114e7c4d4bc.jpg

f4bd8fca339c84548285a01c9b4679fe.jpg

c11b29d54f4ab5195b10542be31dde4d.jpg

W planach za około rok po zmianie mieszkania na większe coś o długości co najmniej 160cm wiec napewno będę potrzebował wielu waszych rad.

pablojogi

witaj ziomuś, bardzo ładne szkiełko, dla Saulosi w sam raz, powodzenia!!!

timi-akwaria.pro

Cześć, u mnie było podobnie:) Najpierw małe szkiełko z gupikami itp. dla mojej córki, potem 112-ka z saulosi (ale to już taty), a teraz 160 cm.

Dobrej zabawy:)

ciosek13

Dzięki za dobre słowo, oczywiście u mnie 112l też dla taty :) ale oficjalna wersja dla małżonki była ze dla córy :D.

Co do glonów to wygladają tak

1eecdfb81120f2ffac8837e9c7579b79.jpg

No2 nie wykrywalne

No3 ponizej 20

Mam jeszcze testy nh3 i ph wszystkie testy zooleka.

Zastanawiam sie czy za bardzo nie świecie. Świetlówki standardowe jakie były w obudowie wromak czas to 10h dziennie ale w połączeniu z piaskiem wydaje mi sie strasznie jasno. Na dniach dojdzie naświetlacz led żeby osiągnąć mroczny klimat może to cos pomoże.

Post_Mortem
Dzięki za dobre słowo, oczywiście u mnie 112l też dla taty :) ale oficjalna wersja dla małżonki była ze dla córy :D.

Miło Kolegę powitać na forum :-)

Gdzie jak gdzie ale akurat tutaj nie musisz ściemniać i wymyślać naciąganej wersji dla kogo tak naprawdę jest akwarium ;-) Większość z Nas ma podobne problemy z naszymi "ładniejszymi połówkami", więc pisz jak jest bo kto jak kto, ale my doskonale to rozumiemy ;-)

ciosek13

Udało mi sie przekonać małżonkę do większego szkła w nowym mieszkaniu teraz jeszcze tylko musze ją uświadomić ze potrzeby będzie drugi filtr i kilka innych drobiazgów a i obsada ma być odpowiednio dobrana a nie "dużo i kolorowo". Ale mam na to jeszcze około rok wiec krok po kroku i napewno mi sie uda :rolleyes:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

Announcements

• Bezprym
      @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
    • Pikczer
      Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
    • ziemniak
      @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
    • KapitanCzysty
      Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
    • Ziemiojadek
      Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
    • makok
      Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
    • Pikczer
      Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
    • Bezprym
      Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
    • pulpet
      Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
    • Ziemiojadek
      Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.