Jump to content

Kiedy wpuścić pysie


Fus
 Share

Recommended Posts

Witam, 3 dni temu zalałem 200L wodą z kranu ph ok 7 + dolewka ok 20L z mojej tanganiki ph ok 8. Oczywiście dolałem też bakterie sklepowe. Kubeł z ceramiką i wewnętrzny chodzą od 3 dni, woda już zupełnie klarowna. Ile jeszcze czekać zanim wrzucę pysie?

Link to comment
Share on other sites

MatiK

pH jest w tej chwili najmniej ważne, musisz mierzyć co jakiś czas poziom NH3, NO2 i NO3, w tej chwili powoli będzie rosło Ci NO2, jak NO2 spadnie do zera, a wzrośnie NO3, wtedy robisz podmiankę i wpuszczasz ryby, skoro masz już akwarium, powinieneś o tym wiedzieć ;) myślę,że może to potrwać od 3 do 4 tygodni, cierpliwości.

Link to comment
Share on other sites

Akwarium mam, ale startowałem z nim od zera i wtedy wiedziałem ile mam czekać. Pierwszy raz startuję z akwarium dolewając wody z juz dojrzałego zbiornika, ale widzę że filozofia ta sama.

Link to comment
Share on other sites

MatiK

To jest dokładnie to samo tylko woda, którą dolałeś z dojrzałego akwarium jest pożywką dla bakterii w tym momencie ;)

Link to comment
Share on other sites

eljot

Musisz pomierzyć parametry.

Jak masz akwa działające, to trzeba było przelać jak najwięcej wody do nowego plus przełożyć cześć wkładów biologicznych ze starego filtra do nowego. Wtedy od razu mógłbyś wpuścić część obsady.

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
ale widzę że filozofia ta sama.


...oprócz filozofii zaopatrz się jeszcze w testy typu pH , NO2 i NO3 i sam będziesz wiedział kiedy wpuścić pysie.

Chociaż widzę ,że testy pH masz skoro piszesz o nim w pierwszym poscie.

Link to comment
Share on other sites

Testy mam i no i ph i twardosci, chcialem sie.dowiedziec.raczej czy pysie maja jakies szczegolne wymagania co do nowego domu ale jak.juz pisalem filozofia ta sama :)

-- dołączony post:

Musisz pomierzyć parametry.

Jak masz akwa działające, to trzeba było przelać jak najwięcej wody do nowego plus przełożyć cześć wkładów biologicznych ze starego filtra do nowego. Wtedy od razu mógłbyś wpuścić część obsady.Ja jestem cierpliwy :) spokojnie poczekam :)

Link to comment
Share on other sites

eljot

Ale na co chcesz czekać ? wlałeś bakterie ale czym one mają się żywić, zapewne ten preparat zawierał jakąś pożywkę ale to zbyt mało aby wystartować prawidłowo akwa. Dolanie wody z dojrzałego akwa to również dodanie bakterii. Nie wiem jakie masz ryby w Tandze bo mógłbyś wykorzystać część z nich jako ryby startowe.

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
Testy mam i no i ph i twardosci, chcialem sie.dowiedziec.raczej czy pysie maja jakies szczegolne wymagania co do nowego domu ale jak


..no i to jest słuszne pytanie. Ale musisz jeszcze powiedzieć jakie pysie chcesz trzymać w akwa. Wtedy można będzie Ci doradzić coś na temat obsady bo jak wiesz wiąże to się i z karmieniem , z terytorialnością , z ich agresywnością miedzy sobą czy też innych ryb, z wielkością akwa i samego dna itp;) Pisz śmiało.


Tylko to jest dział woda..A gdybyś chciał pytać np. o obsadę to musisz już założyć temat w innym dziale.

Link to comment
Share on other sites

W tandze mam obecnie tylko 4 multifaciatusy + 10 centymetrowych młodych. Te ryby są tak płochliwe że nie wyobrażam sobie wyłowienia ich później z baniaka bez rozebrania wystroju prawie do zera. Będę w takim razie robił w tandze podmiany co 3 dni i zalewał nimi moje nowe dzieło.


Wstrzymywałem się od zakładania tematu w dziale obsady bo przewiercam się przez całe archiwum wątków i przykładowych obsad żeby nie powielać zapytań. Z drugiej strony we własnym wątku łatwiej coś dobrać o coś się dopytać więc chyba mnie namówiliście i zaraz go otworzę :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • novi
   Tak, to tzw sump, przy czym u mnie w zb.pod kominem komory filtracyjne mają przelew boczny a nie góra-dół (taki labirynt patrząc z góry - gąbki (20x40x5cm) oddzielają cztery komory).  Gąbki-2szt., w 1-ej komorze czyszczę co 2-3mce, w pozostałych jest po 1-ej gąbce oddzielającej plus wypełnienie. W ostatniej pompa - na wylocie pompy grzałka narurowa. Mam też w narożniku i tam jest usytuowany komin. To zwijanie/rozwijanie mnie kilkanaście lat temu zniechęciło. Teraz mam spokój. Tak dopływ leci wężykiem RO - 2xok15mb, a odpływ wężykiem zbrojonym fi wewn.1cm. Wszystko zmieści się w peszlu zaraz nad listwą przypodłogową, taki na przewody elektr. 1,5x3,5cm (tam też leci kabel antenowy u mnie). Na wlocie do odpływu obowiązkowo zgrubna gąbka, mała. Raz na rok można odkamienić odpływ octem. Zastanów się - potem trudno zmienić a to duże ułatwienie.  
  • makok
   O znalazłem coś lepszego - działa bez zapisywania się https://api.met.no/weatherapi/sunrise/2.0/.json?lat=-11.964871&lon=34.514558&date=2022-11-29&offset=+02:00   tu doku Routeforecast (met.no)
  • Vrzechu
   @przemo-h dzięki za przekazanie Twoich sposobów  Z tym karmieniem ręki na początku praktykowałem i niestety przestałem (w sumie nie wiem dlaczego). Teraz faktycznie jak grzebię w baniaku to ryby się chowają. Muszę wrócić do podkarmiania z ręki. No i metoda z siatką też całkiem spoko  
  • pulpet
   A ja, z racji niewielkich jak na Malawi rozmiarów zbiornika, poszedł bym w jeden gatunek. Kolorystycznie atrakcyjniejsze są Saulosi. Przy jednym gatunku 2-3 samce i 10-12 samic. Fajna aranżacja, dobre gatunkowo ryby i masz zbiornik pierwsza klasa.
  • Pikczer
   Jak pilnuje cwaniara:) 
  • aurban6
   Eno, eno ja naprawdę kibicuje i 3mam kciuki. Nie mam zamiaru Ciebie zniechęcać. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Ludzie więcej wiary 🤣 Nie odwiedziecie mnie od pomysłu i tak i tak. Na to ego jest za duże, to wiedzą Ci którzy wiedzą już od lat.   @triamond ndal myślisz za wąsko... że chmura ma X cień... A gdyby chumra miała taki cień na jaki pozwal rozdzielczość lampy? Albo chmura miaa 20km cień który przelatywał by nad 2m akwa z prędkością 200m/s? Kaman, precież byłeś nad morzem, chociaż raz.
  • Bartek_De
   @KapitanCzysty mov to mp4😉
  • KapitanCzysty
   To moja jest pewnie tych „twardszych”, tak jak Twoja Kadango. 🙂 Tak to obecnie wyglada: IMG_9432.MOV   Jakość kiepskawa, ale muszę przerabiać video żeby wrzucić na forum.
  • Andrzej Głuszyca
   Witam na naszym forum! Jak najbardziej. Ja proponuję Tobie trochę inny układ w ramach gatunków , które wybrałeś. Chindongo Saulosi 1+7/8 i Iodotropheus Sprengerae 1+ 6/7.  Jeżeli trafi Ci się układ z dwoma samcami w jednym jaki i w dugom układzie  to warto na początku spróbować . Co najwyżej samce same się zredukują. Ale warto próbować.  W mojej propozycji dołożyłem więcej samic do samca saulosi z tego względu, że to są ryby stadne . Zbyt mała ilość samic bez wielu kryjówek spowoduje to , że samiec zajedzie je szybko ( ciągłe gonitwy do tarła). Na początek kup po 10/15 sztuk i potem redukuj.  Podejrzewam , że i tak trafisz na więcej samców .  Możesz też kupić dorosłą obsadę ale wtedy wiele tracisz na obserwacji dorastających ryb.  Ale jak pomyślisz to z takiej sytuacji jest wyjście.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.