Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

red red dziwnie pływa


czerny
 Share

Recommended Posts

Witam.


Chciałbym dowiedzieć się co się dzieje z samcem red red od wczoraj siedzi za filtrem glową w dół, nie przyjmuje pokarmu.


Obsada 2 samce +5samic reda

2 samce yelow + 6 samic yelow

240l akwarium oświetlone led 11 godzin

woda 8ph

0.025 no2

20 no3

pokarm raz na dzień wieczorem osi vivid color

podmianka raz w tygodniu 15% wiecej testow nie jestem w stanie podać.


Samiec jeśli pływa to jak by nie wiedział gdzie góra a gdzie dół raz płynie na boku raz go ogon wyprzedza.

post-15208-14695721902341_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

marcin1ja1
Witam.


Chciałbym dowiedzieć się co się dzieje z samcem red red od wczoraj siedzi za filtrem glową w dół, nie przyjmuje pokarmu.Prawdopodobnie dostał o jednego strzała za dużo od innej ryby. Prawdopodobnie jego dni lub godziny są policzone. Nie sądzę aby jego stan się poprawił. Masz dwa wyjścia odłowić go i czekać aż sam wyzionie ducha lub w humanitarny sposób wykonać eutanazję (np. zamrażarka).

Link to comment
Share on other sites

MALAWI MBUNA WORLD

Ryba ewidentnie pobita.

Z takiego stanu już się nie podniesie.

Im szybciej ją zamrozisz, tym mniej będzie cierpiała.

Link to comment
Share on other sites

marcin1ja1
Miałem podobny przypadek. Wrzuciłem do kotnika i płetwy mu odrosły.


Tu nie chodzi już o wyskubane płetwy. Ryba ma prawdopodobnie uszkodzony pęcherz pławny i nie będzie w stanie już nigdy normalnie pływać. Widać, że przy ustawieniu pionowym przechyla ją na grzbiet. Już przestała jeść, więc zostaje tylko humanitarne uśmiercenie.

Link to comment
Share on other sites

Im szybciej ją zamrozisz, tym mniej będzie cierpiała.

Jeśli to nie przenośnia, to zły pomysł na pozbawianie życia.

Link to comment
Share on other sites

marcin1ja1
Jeśli to nie przenośnia, to zły pomysł na pozbawianie życia.


Dla zwierząt zmiennocieplnych to najbardziej humanitarna opcja eutanazji. U zmiennocieplnych zwierząt niska temperatura powoduje powolny zanik czynności życiowych i zasypianie. Coś podobnego jak narkoza u człowieka.


Jeżeli uważasz, że to zły pomysł to napisz dlaczego.

Link to comment
Share on other sites

Nie zgadzam się z Tobą. To jedna z gorszych form uśmiercania w tym wypadku ryby. A zamrażanie to najbardziej humanitarna metoda dla tego kto wkłada do zamrażarki i nie widzi, nie zdaje sobie sprawy co się dzieje.


Cytat z poniższego artykułu

"Zamrożenie

Metoda polega na włożeniu ryby do naczynia (np.słoika) i umieszczenie do w zamrażalce. Zdaniem wielu, zwłaszcza młodych i niedoświadczonych akwarystów najbardziej humanitarna metoda.

Niestety zastosowanie zamrażalnika powoduje męczarnie dla zwierzęcia. Zamarzająca woda wychładza najpierw rybę. Następnie formujące się kryształki lodu rozdzierają każdą komórkę ciała ryby.

Śmierć następuje w okropnych męczarniach dla zwierzęcia. Dodatkowo proces trwa dość długo co powoduje przedłużającą się agonię w cierpieniach. Metoda niepolecana w przypadku jakiegokolwiek zwierzęcia."


Co do eutanazji ryb polecam istniejący już na forum temat - Eutanazja ryb - http://forum.klub-malawi.pl/eutanazja-ryb-t11424.html?highlight=eutanazja


Jest tam umieszczony link do artykułu na akwarium info - http://akwarium.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1994:eutanazja-czyli-jak-umierci-ryb&catid=97:razz:orady&Itemid=151 - z którym się w pełni zgadzam.


Od siebie dodałbym jeszcze eutanazję farmakologiczną.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • KapitanCzysty
   Na dzień dzisiejszy ryby wyglądają na zdrowe, wszystkie pobierają pokarm w takim tempie jakby nie jadły tydzień 🙂. Ostatecznie jakiś miesiąc temu musiałem pożegnać się z jedną samicą Hary (eutanazja), ale była to najmniejsza i najsłabsza sztuka, która nie odzyskała formy pomimo przenosin do innego zbiornika. Wiem co czujesz @Pikczer, bo po całej "zabawie" został mi uraz i jak widzę jakieś ocieranie się ryby to zaczynam przyglądać się dokładniej i włącza mi się czerwona lampka.  Na szczęście wszystko jest w normie. Czy terapia była skuteczna? Według mnie tak, czy w 100%? Tego nie jestem w stanie stwierdzić bo gdzieś tam w czeluściach skał mojego baniaka coś się może czaić i przy pogorszeniu warunków wody obudzić...
  • KapitanCzysty
   Dzięki za sugestię, tak zrobiłem i @triamond miał rację, sitko ma dokładnie 24 mm. Przy okazji trochę sobie je przeczyściłem bo po kilku latach nazbierało się zanieczyszczeń 🙂.    @Radzik ciekawa pomysł z tą przejściówkę, ale wolałbym wariant bardziej ekonomiczny, może uda się znaleźć coś takiego jak z linku @triamond - "Złączka redukcyjna, adapter, nypel M24x1 - 1/2 gwint zewnętrzny". Wtedy wkręcam przyłącze z gwintem wewnętrznym: i podłączam do szybkozłączki z ustrojstwa. Co masz nam myśli @triamond mówiąc, że kran stał się dziurawy? Przejściówka zaczęła przeciekać?  @Xaphon akurat mam OBI niedaleko i tam uderze w pierwszej kolejności to sprawdzimy czy to się nada.  Dzięki chłopaki za sugestie. 💪 Dam znać jak się uda coś załatwić, póki co brak czasu...
  • Pikczer
   @KapitanCzysty i jak ryby ? Wszystko ok? U mnie od jakiegoś czasu podobne cyrki się dzieją. Chciałem podpytać czy kuracja była skuteczna? 
  • Xaphon
   A może taki wynalazek? https://www.obi.pl/zlaczki-i-przylacza-kranowe/uniwersalne-przylacze-na-kran/p/6375109
  • jaras
   Jak to co się stanie? Podniesie KH i pH Tak jak Bartek wyżej napisał.     
  • pulpet
   Tu Cię świetnie rozumiem. Od pół roku pozbywam się obsady z ostatniej nie malawki. Wydać byle komu ryby, koło których się kilka lat chodzi, nie jest łatwo. Ja cierpliwie czekam,.aż ostatnia ryba znajdzie mowy dom i następny zbiornik pod gruz😁
  • novi
   Jak bym znał temperament pyszczków to zapewne oddałbym resztę obsady = ale sturisomy festivum miały u mnie dożywocie (jeden samiec ma ponad 20lat).  A nie znalazłem osób mających te rybki.  
  • pulpet
   Tu nie chodzi o minusy. Wszyscy bawimy się tu w Malawi i chcemy, żeby było jak najlepiej. Dla ryb i akwarystów. Jeśli pojawia się krytyka, to konstruktywna😉. A że nie popieramy tutaj mieszania biotopów, to fakt, który musisz wziąć na klate. To że można trzymać ryby przeróżne razem to wiemy, a to, że ryby się rozmnażają, wcale nie oznacza, że są trzymane w optymalnych warunkach Jeszcze raz powodzenia👍
  • novi
   Dzięki - wiedziałem, że zbiorę minusy. Akwa z pyszczakami działa już ponad 6mcy - saulosi i elongatus się w nim rozmnożyły i młode rosną w tym akwa. A bystrzyki i sturisoma festivum zostały z dawnej obsady i przy pH=7.5 i zero azotynów/azotanów czują się OK/ nawet się rozmnażają. Docelowo wiem, że zmienię aranżację akwa - tło strukturalne plus więcej skałek.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o  Demasoni ?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.