Jump to content

Oodinoza czym leczyć ?


harisimi
 Share

Recommended Posts

harisimi

Swego czasu zakładałem wątek dotyczący obcierania się moich ryb. Myślałem już o wszystkim i wszystko okazywało się nietrafione. Od jakiegoś czasu miałem głębokie przekonanie że to jakieś ustrojstwo o biologicznych korzeniach podobnego ospie czy ichtiobodozie ale odporne na termike. Ryby ostatnio jednak przestały się obcierać a raczej robiły to rzadko. Przed dosłownie 2 czy 3 dniami zwróciłem uwagę na wzmożone obcieranie. Wczoraj postanowiłem pofocić rybki i ku mojemu zaskoczeniu jeden Buccochromis wyglądał dziwnie. Przyjrzałem się mu i zobaczyłem, że na ciele ma dywanik małych punkcików. Od razu pomyślałem o oodinozie, gdyż już wcześniej ją typowałem. Odrzucałem jednak ta diagnozę, gdyż brakowało mi wyraźnych oznak w postaci aksamitnego nalotu. Walczyłem kiedyś z ta chorobą ( około 16 lat temu ) jednak na bojownikach wyglądała ona zupełnie inaczej. U pyszczaków nie jest to tak widoczne. Ba przez ponad rok choroba nie zabijała poza incydentalnymi przypadkami oraz się nie pokazywała. Teraz przeszła w fazę inwazyjną i trafiłem w necie na fotki które pokazują jak wygląda chora duża pielęgnica. No i po przydługawym wstępie samo pytanie. Czy leczyliście tą chorobę u jakichkolwiek ryb ? Czym leczyliście ? Osobiście te lata temu leczyłem moje bojowniki omnipur firmy Sera. Znalazłem już jego obecny odpowiednik czyli omniforte. Mam mieszane uczucia co do skuteczności tego leku, który leczył mi bojowniki ale choroba nawracała. Czy ktoś zna coś skuteczniejszego ?

Link to comment
Share on other sites

MALAWI MBUNA WORLD

Sera Costaforte sprawował się lepiej na dolegliwości skórne i nie barwił tak wody na zielono jak pozostałe z tej serii.

Link to comment
Share on other sites

spiochu

Kiedyś Sera miała specjalny lek tylko na ta chorobę. Mam nadzieje, że nie pomyliłem nazw i to to samo o czym piszesz ;)


9433886e289b847233e50f071adc2380.jpg

de86869887b95aa24b39da7e67872dc0.jpg

P.S. sorry za zdjęcia, tak wyszły z telefonu.

Wysłane z telefonu

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

harisimi
Sera Costaforte sprawował się lepiej na dolegliwości skórne i nie barwił tak wody na zielono jak pozostałe z tej serii.

Z tego co pamiętam costapur jest na ospę a na oodinium nie działa.

-- dołączony post:

Kiedyś Sera miała specjalny lek tylko na ta chorobę. Mam nadzieje, że nie pomyliłem nazw i to to samo o czym piszesz ;)


Pamięć człowieka czasem szwankuje przypomniałeś mi, że stosowałem oodinopur a nie omnipur . Tyle że teraz za oodinoze odpowiada omniforte czyli następca omnipur. Nie ma natomiast następcy oodinopur. Wydaje mi się, że nie tylko ja oceniłem je jako za mało skuteczne.

Link to comment
Share on other sites

siarczan miedzi: podajemy 0,2mg na każdy litr wody, dawkę powtarzamy w razie potrzeby po kilku dniach, kąpiel powinna trwać do 10 dni

tetracyklina: antybiotyk, 1 tabletkę rozpuszczamy w 50l wody

odimor firmy AquariumMünster: dodajemy 1ml na każde 20l wody

trypoflawina firmy Zoolek: kąpiel długotrwała 10ml na każde 20l wody lub kąpiel krótkotrwała 10ml na każde 5l wody

mycocid firmy Zoolek: 1ml na każde 20l wody

omnipur S firmy Sera: 1ml na każde 20l wody.


kiedyś było jeszcze FMC Tropicala, ale nie wiem czy dalej to sprzedają

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • novi
   Tak, to tzw sump, przy czym u mnie w zb.pod kominem komory filtracyjne mają przelew boczny a nie góra-dół (taki labirynt patrząc z góry - gąbki (20x40x5cm) oddzielają cztery komory).  Gąbki-2szt., w 1-ej komorze czyszczę co 2-3mce, w pozostałych jest po 1-ej gąbce oddzielającej plus wypełnienie. W ostatniej pompa - na wylocie pompy grzałka narurowa. Mam też w narożniku i tam jest usytuowany komin. To zwijanie/rozwijanie mnie kilkanaście lat temu zniechęciło. Teraz mam spokój. Tak dopływ leci wężykiem RO - 2xok15mb, a odpływ wężykiem zbrojonym fi wewn.1cm. Wszystko zmieści się w peszlu zaraz nad listwą przypodłogową, taki na przewody elektr. 1,5x3,5cm (tam też leci kabel antenowy u mnie). Na wlocie do odpływu obowiązkowo zgrubna gąbka, mała. Raz na rok można odkamienić odpływ octem. Zastanów się - potem trudno zmienić a to duże ułatwienie.  
  • makok
   O znalazłem coś lepszego - działa bez zapisywania się https://api.met.no/weatherapi/sunrise/2.0/.json?lat=-11.964871&lon=34.514558&date=2022-11-29&offset=+02:00   tu doku Routeforecast (met.no)
  • Vrzechu
   @przemo-h dzięki za przekazanie Twoich sposobów  Z tym karmieniem ręki na początku praktykowałem i niestety przestałem (w sumie nie wiem dlaczego). Teraz faktycznie jak grzebię w baniaku to ryby się chowają. Muszę wrócić do podkarmiania z ręki. No i metoda z siatką też całkiem spoko  
  • pulpet
   A ja, z racji niewielkich jak na Malawi rozmiarów zbiornika, poszedł bym w jeden gatunek. Kolorystycznie atrakcyjniejsze są Saulosi. Przy jednym gatunku 2-3 samce i 10-12 samic. Fajna aranżacja, dobre gatunkowo ryby i masz zbiornik pierwsza klasa.
  • Pikczer
   Jak pilnuje cwaniara:) 
  • aurban6
   Eno, eno ja naprawdę kibicuje i 3mam kciuki. Nie mam zamiaru Ciebie zniechęcać. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Ludzie więcej wiary 🤣 Nie odwiedziecie mnie od pomysłu i tak i tak. Na to ego jest za duże, to wiedzą Ci którzy wiedzą już od lat.   @triamond ndal myślisz za wąsko... że chmura ma X cień... A gdyby chumra miała taki cień na jaki pozwal rozdzielczość lampy? Albo chmura miaa 20km cień który przelatywał by nad 2m akwa z prędkością 200m/s? Kaman, precież byłeś nad morzem, chociaż raz.
  • Bartek_De
   @KapitanCzysty mov to mp4😉
  • KapitanCzysty
   To moja jest pewnie tych „twardszych”, tak jak Twoja Kadango. 🙂 Tak to obecnie wyglada: IMG_9432.MOV   Jakość kiepskawa, ale muszę przerabiać video żeby wrzucić na forum.
  • Andrzej Głuszyca
   Witam na naszym forum! Jak najbardziej. Ja proponuję Tobie trochę inny układ w ramach gatunków , które wybrałeś. Chindongo Saulosi 1+7/8 i Iodotropheus Sprengerae 1+ 6/7.  Jeżeli trafi Ci się układ z dwoma samcami w jednym jaki i w dugom układzie  to warto na początku spróbować . Co najwyżej samce same się zredukują. Ale warto próbować.  W mojej propozycji dołożyłem więcej samic do samca saulosi z tego względu, że to są ryby stadne . Zbyt mała ilość samic bez wielu kryjówek spowoduje to , że samiec zajedzie je szybko ( ciągłe gonitwy do tarła). Na początek kup po 10/15 sztuk i potem redukuj.  Podejrzewam , że i tak trafisz na więcej samców .  Możesz też kupić dorosłą obsadę ale wtedy wiele tracisz na obserwacji dorastających ryb.  Ale jak pomyślisz to z takiej sytuacji jest wyjście.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.