Jump to content

Inne zachowanie dominanta


endriu0
 Share

Recommended Posts

Witam, do tej pory akwarium było podzielone na pół przez dwa samce saulosi i był spokój. Od czasu do czasu lekko się poprzepychali i to wszystko. Ale wczoraj widziałem jak samiec beta dość długo bił się z samcem alfa na jego połowie. A potem zauważyłem że od wczoraj siedzi schowany w rogu akwarium i jest podszczypywany przez drugiego samca i nawet samice. Samiec alfa ogólnie zrobił się bardziej konfliktowy bo przegania wszystkich ze swojej części akwarium. I nie wiem czy to chwilowe poddenerwowanie wywołane bójką z drugim samcem czy zgłupiał i mam się z nim pożegnać :P

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca

..bo przychodzi taki moment ,że dochodzi do konfrontacji między samcami Saulosi . Też to kiedyś przerabiałem w 120 cm akwa z tymi właśnie samcami. Teraz beta może być nękany przez pozostałe ryby .Albo przetrwa albo nie . Alfa robi się agresywny szczególnie w okresie tarła. Potrafi sterroryzować całą obsadę. Ja często robiłem tak ,że pozbywałem się alfa i na jakiś czas miałem spokój. Często jego role przejmował beta. Ale teraz beta okazał się gamoniem i mam spokój. Wszystkie ryby pływają i od czasu do czasu obserwuje jak pewna samica salosi zaczyna rządzić. Ale nie ma jeszcze walk i terroryzowania innych.

Link to comment
Share on other sites

Powiem że moje samice też mają pazurki bo często biją się między sobą, a czasem nawet z samcem alfa potrafi się postraszyć (ah te baby :D). Tarło u mnie w zbiorniku jest praktycznie ciągle bo w miesiącu 2-3 samice mają jajka w pysku.

Ogólnie ryby mają takie zachowanie przy zapalonym świetle, natomiast jak zgaśnie wszystkie grzecznie razem płynął do kryjówki.

Link to comment
Share on other sites

Przez ostatnie dwa dni świeciłem tylko oświetleniem nocnym, no i ma to kilka pozytywów. Na pewno ryby zrobiły się bardziej odważne, bo wcześniej wypływały tylko przy świetle dziennym, teraz jest lepiej. Samce się nie biją od tego czasu. Jeszcze chce dominanta na kilka dni odłowić, nie wiem, może to da jakiś skutek. A jak nie to chyba będzie trzeba się z nim pożegnać, skoro nie potrafi się zachować :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
  • Bartek_De
   Temat został przywrócony. Jednak autor zdążył założyć już nowy w dziale obsady w związku z tym, ten temat zamykam. Dyskusję można kontynuować jak niżej.  
  • Bartek_De
   Nadmienię, że również dla Aulonocar (dla całej grupy non-mbuna☝️) zbiornik 100cm jest zbyt mały.
  • ziemniak
   IMO za mały zbiornik dla Pseudotropheus johannii. Bardziej bym się skłaniał do Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' - ma ładne samiczki. Chyba najładniejsze z cynotilapi. Poszukaj na forum, ktoś miał jednogatunkowe w podobnym litrażu. Zrobił świetną aranżacje i miał układ z trzema samcami.
  • Ziemiojadek
   Witam wszystkich.  Mój poprzedni wątek ulegl kasacji z powodów technicznych. Więc może nie będę już powtarzać rzeczy, które zostały ustalone.  Mam male akwarium 100x40x45.    Ustaliliśmy, że Metriaclima są zbyt duże i zbyt agresywne do tego akwarium.  A ryby typu Aulonocara eureka red sztucznie wyhodowane. Zostaly mi trzy gatunki na liście. Obstawiam, że trzeci z listy jest najbardziej odpowiedni.  Czy 10 sztuk to odpowiednia ilość do takiego akwarium? Bo rozumiem, że nie można ich łączyć razem.  Aulonocara Chilumba Cynotilapia afra jalo reef Melanochromis johanni    
  • Bezprym
   Spróbowałbym z Cynotilapią. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.