JemioloSeba

Samsung RGB + 5630

Recommended Posts

JemioloSeba

Witam.

Jakiś czas temu opisałem sposób na oświetlenie akwarium modułami 5630 z wykorzystaniem niebieskiej taśmy LED. Zainteresowanie było dość spore (jak na moje oczekiwania) bo praktycznie codziennie przez kilka tygodni otrzymywałem prywatne wiadomości z pytaniami o wykonanie. Dziś chciałem przedstawić nieco droższą wersję, która oparta jest zarówno na modułach 5630 jak i modułach Samsung RGB. Oto linki do produktów (oczywiście kupić można na allegro lub w innym sklepie):


http://softled.pl/pl/p/Mo...amsung-5630/139

http://www.smd-led.pl/moduly_led.php?pro_id=766


Dla leniwych link do zasilacza, który uciągnie do 8 sztuk 5630 i 14 sztuk RGB (już z zapasem mocy).


http://softled.pl/pl/p/Zasilacz-LED-24W-12V/146


Będę opisywał wszystko na swoim przykładzie i na przykładzie mojego akwarium o wymiarach 150x50x60h. Do budowy lampy użyłem 4 moduły 5630 i 8 RGB. Jako obudowę lampy użyłem kanał natynkowy pod przewody elektryczne. Tutaj w zasadzie mamy kompletną swobodę na czym moduły zamocujemy. Nie grzeją się więc nie potrzebują radiatora w postaci belki aluminiowej. Można użyć kawałka plastiku, pcv spienione lub jeszcze coś innego.

Diody rozmieściłem tak jak widać na zdjęciu. Pamiętamy aby jeśli mamy wzmocnienie poprzeczne nie mocować modułu na środku belki ponieważ będzie spoczywał on na szkle. W pierwszej wersji tak zrobiłem i był to jedyny moduł, który uległ spaleniu (zagotował się).


GrWg.jpg

HrWg.jpg

JrWg.jpg
Jak widać na zdjęciach moduły umieściłem w dwóch rzędach a jednocześnie naprzemiennie. Chodzi o efekt zanikania barwy u ryb pływających wyżej. Obecnie ten efekt nie występuje. Całe połączenie kabli wykonałem na złączkach do przewodów (takich kostek ze śrubkami ;) ) i wszystko schowane jest wewnątrz kanału aby woda się tam nie dostała i belka wyglądała estetyczniej niż wersja poprzednia.

Każdy rząd ma swój osobny zasilacz i w ten sposób uzyskałem jednocześnie oświetlenie startowe/nocne. Pod rząd Samsungów 5630 podpinamy jedynie zasilacz 12V i jazda pod sterownik czasowy. Pamiętajmy aby kupując zasilacze miały one zapas tak przynajmniej 20%. Z modułami RGB już tak łatwo nie jest no ale coś za coś. Do nich potrzebujemy zasilacz 12V taki jak do 5630 (tylko o odpowiednio dobranej mocy) ale dodatkowo jeszcze sterownik RGB. Tutaj znów mamy swobodę zakupu bo na rynku sterowników od groma. Jedni lubią na pilota, drudzy (w tym ja) wolą tradycyjne manualne pokrętła, które raczej nie zawodzą jak te chińskie bezprzewodowe. Najważniejsze jednak aby Wam odpowiadał i posiadał funkcję pamięci ostatniego ustawienia po odłączeniu z prądu (chyba wiemy dlaczego). Ja kupiłem taki i nie żałuję:

http://www.allegromat.pl/aukcja170383

Podłączamy wszystko zgodnie z instrukcją sterownika (wtyczka-zasilacz-sterownik-LED`y) i ustawiamy żądaną barwę w połączeniu z 5630, które robią za główne światło. Dodatkowo RGB podłączyć również można pod czasówkę i tym sposobem mamy oświetlenie na noc o dowolnie wybranej przez nas barwie. To by chyba było na tyle. Pominąłem oczywiście proces łączenia kabelków ze sobą to to chyba nie wymaga specjalnego tłumaczenia.

Tak prezentuje się oświetlenie "w ruchu":


[ame]

[/ame]
  • Dziękuję 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
orkaskawina

Jestem teraz na etapie robienia oświetlenia więc skorzystam z twojego pomysłu, a podpowiedz ile mam dołożyć jeszcze modułów na 2-we akwarium.?Dzięki za info.

Share this post


Link to post
Share on other sites
JemioloSeba

Zakładam, że głębokość taka jak u mnie... Dałbym 6 szt 5630 i 10 Rgb jeśli lubisz jasno. Jeśli lubisz ciemniejsze klimaty to zrobiłbym tak jak u mnie bo ja przy 150cm świecę Rgb ino ino. Jak podkręcę na full to bardzo jasno mam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
orkaskawina

Wysokość taka sama jeszcze nie wiem czy lubię jasno ale wolę mieć zapas posłucham rady.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Topielec

Genialne. Czy można taką lampę zawiesić nad akwarium bez znacznej utraty światła, powiedzmy 20 cm? Czy raczej diody muszą być jak najbliżej tafli wody?

Share this post


Link to post
Share on other sites
stan
Czy można taką lampę zawiesić nad akwarium bez znacznej utraty światła, powiedzmy 20 cm? Czy raczej diody muszą być jak najbliżej tafli wody?


Przy tych modułach musisz zawiesić taką lampę jak najniżej, mniej więcej około 6-8cm nad lustrem wody. Jak chcesz dać lampę 20cm nad akwarium to musisz sięgnąć już po ledy cree, czy power ledy na tych w/w modułach będzie za ciemno w akwarium.

Share this post


Link to post
Share on other sites
JemioloSeba

20 cm nie powinno wpłynąć jakoś mocno na strumień światła ale ręki uciąć nie dam. Mam akwarium wysokie 60cm a belka wisi około 5cm nad taflą. Dno jest bardzo dobrze doświetlone więc 15cm więcej nie powinno jakoś mocno wpłynąć na jasność. Ważne jest jeszcze to jaką Ty masz wysokość? Jeśli 50cm to w zasadzie będziesz miał tylko o 5cm wyżej niż ja co spokojnie da radę.

Stasiu napisaliśmy w tym samym czasie. Ważna jest wysokość akwarium u kolegi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
marcin_plock

Jak powiesisz oświetlenie te 20 cm nad taflą to światło mocno się rozproszy i nie będzie to ładnie wyglądało.


Stan, nawet oświetlenie zrobione na powerledach cree nie wygląda dość efektownie jak się je powiesi wyżej niż 15cm nad taflą. (no chyba że damy tych powerledów odpowiednio dużo, ale wtedy to już lepiej iść w HQI)

Share this post


Link to post
Share on other sites
stan

Widziałem tak powieszone światło w morszczyźnie i było super. Chociaż faktycznie nie liczyłem ile tych power ledów było tam ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
marcin_plock

Mam lampę zrobioną z 7szt XML wysterowanych na 1,5A (czyli już dość mocno podkręcone) + do tego jako uzupełnienie 4szt niebieskie, 4szt czerwone i 4szt royal blue. Nie wygląda to fajnie jak się powiesi lampę na wysokości 15cm nad lustrem wody.

Zdecydowanie ładniej wygląda jak jest bliżej lustra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.