Skocz do zawartości

Przejście na osmozę


spiochu

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę przejść ze zwykłej wody na wodę RO/DI bo mnie okrzemki wykończą i nie ustąpią ;) Poziom w kranie mam powyżej skali JBL, woda praktycznie czarna.

W akwa mam pH ok 7,7 wg testu JBL. Z wodą osmotyczną będę celować w pH 7,8-8 za pomocą soli polecanych przez deccorativo (Seachem Malawi/Victoria Buffer i Azoo African Cichlids Minera Salt)

Na początek chcę "wyssać" wszystkie krzemiany za pomocą absorbera. Tylko nie wiem co potem. Podmienić większą ilość wody? Czy pozostać przy miesięcznych odmianach 10-15% (właśnie na nie przeszedłem ze względu na blok z Purolite oraz zastosowanie NGBC). Jak z uzupełnieniem wody? Przy stosowaniu soli producent zaleca uzupełnianie czystą wodą RO/DI ale tu będzie woda "mieszana".

Czy ktoś przechodził podobny proces? Jak się do niego najlepiej zabrać Waszym zdaniem?


Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie pomagają ale co z tego, skoro każda podmiana to niekontrolowana dawka nowego SiO2? Pewnie wymiana absorbera będzie kosztowo podobna do obsługi osmozy ale tu przynajmniej mam kontrolę nad tym co wprowadzam do zbiornika. Poza tym mając osmozę mogę pomyśleć o krewetkarium ;)

Z tego co pamiętam JBL był najmniej polecany, za to polecano Sera Silicate Clear oraz Aqua Connect Silicarbon. Ten drugi jest bardzo drobny i dopiero podwójna skarpeta żony zatrzymała jego wydostawanie się. I bardzo długo musiałem go płukać bo woda leciała brązowa. Teraz idzie do mnie Sera którą chcę podpiąć do osmozy i zobaczę jak ona wygląda.


Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli woda ma żółtawy kolor ("herbatkowy") to zrób sobie adsorber na Purolite A520E, pozbędziesz się go.

Co do okrzemek i osmozy to nie ma co ukrywać, że inspiracją jest deccorativo i jego temat "woda RO/DI do walki z okrzemkami" czy jakoś tak.

Jedyne tylko czego nie wiem to jak zabrać się najlepiej za wymianę wody i przejście na osmozę. Nikt nie ma doświadczenia?


Wysłane z telefonu

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śpiochu, a co ty masz dyskowce? nie ma co przeginać z wodą RO/DI dla pyszczaków, to nie apteka a ryby które sobie i z takimi glonami poradzą, moim zdaniem to przerost formy nad treścią i zbędny wydatek. Zauważ, że jedno ci do akwa wleci, a druga połowa wody w kanał:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.