Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

Juwel Rio 300


bigi303
 Share

Recommended Posts

Dzięki za komentarz. Szanuje każde stanowisko i chętnie wysłucham nowe opinie pod warunkiem, że są konstruktywne oraz zwiększają moją wiedzę :-)

-- dołączony post:

Jeszcze kilka info w ramach "intro" :-)

Jak wspomniałem moja pasją jest nurkowanie i zawsze chciałem mieć duże akwarium słonowodne lecz ze względu na wymogi takiego zbiornika zdecydowałem się na równie wciągającą przygodę hodując pyszczaki w akwarium symulującym rafę i zbiornik morski.

Już na etapie zaprojektowania domu ustalałem miejsce pod akwarium specjalnie wzmacniając „półkę” pod zbiornik dwoma T-ownikami. 3 lata temu wybrałem gotowy zestaw akwarium Juwela Rio 300 na firmowej podstawie + pokrywa modułowa z oświetleniem 4xT5 + filtr z grzałką. Usunąłem filtr wewnętrzny (wciąż zalega w piwnicy, może go w końcu sprzedam za grosze) by w pełni wykorzystać powierzchnię. Mam dwa zewnętrzne filtry Tetra EX 1200 i Ex 700. Wewnątrz filtrów: ceramika, EHEIM Substrat pro, Active Filter 4in1 (AZOO) i gąbki. Niedawno włożyłem i testuje Bio-Cubes Nitra-Guard który podobne jest bardzo efektywny w utrzymywaniu niskiego poziomu azotanów i fosforanów w przerybionym akwarium.

Wystrój akwarium oparłem na maga porowatej skale wapiennej zapewniającej mnóstwo rewirów dla samców oraz jam, otworów i kryjówek dla samic z narybkiem jak i dla młodzieży. Narybku nie odławiam (nie mam sposobu na łapanie samicy bez konieczności spustoszenia akwarium wyciągając kilogramy skał). Roślin nie mam.

Zbiornik prze-rybiłem nieznacznie mając aktualnie ok 30 pyszczaków. Główne miejsce zajmują Caeruelusy, Saulosi, Red-Red oraz dodatkowo Elongatus Mphanga, Lombardi, Hongi Red. Mam też piękną parkę H.Ahli (piękny to jest raczej błękitny samiec, samica urodą nie grzeszy :-) ).

Parametry wody monitoruje regularnie. Wodę podmieniam co 2 tygodnie (ok 10%) filtry co 2-3 miesiące na przemian by nie naruszyć równowagi.


To byłoby na tyle wyjaśniając dlaczego?, co? i jak?.

Link to comment
Share on other sites

Bezprym

Ten litraż niestety jest nieadekwatny do twojego pomysłu, po prostu jest za mały . Odlicz piach,kamienie i zobacz ile ci przypada litrów na rybę a gdzie tu jeszcze narybek.Poza tym ryba nie wybiera pokarmu,który akurat jej pasuje tylko źre wszystko co sięjej sypnie więc przy tskim dozowaniu pokarmu jak twoje nie zdziw się jak roślinożercy zapadną ci na bloat.


Wysłane z mojego LG-D722

Link to comment
Share on other sites

Wydzieliłem temat abyś mógł się swobodnie wypowiedzieć i wysłuchać uwag, twoim zdaniem konstruktywnych lub nie. Jak chciałbyś zmienić tytuł daj znać.

--------------

Pierwsza uwaga od mnie ;).

IMHO akwa biotopowe nie oznacza, że nie może być dekoracyjne. Aktualnie zrobiłeś namiastkę twojego ukochanego morskiego i osobiście wygląda to trochę odpustowo (ale to tobie się ma podobać). Wspomniałeś iż specjalnie zrobiłeś "kontrolowane" przerybienie bo miało być kolorowo. Przekonasz się z czasem, że to niekontrolowany "dworzec kolejowy" zwłaszcza, że jak sam piszesz

Narybku nie odławiam (nie mam sposobu na łapanie samicy bez konieczności spustoszenia akwarium wyciągając kilogramy skał).

O obsadzie nie chce mi się pisać bo zapewne zdania nie zmienisz.

Link to comment
Share on other sites

"....O obsadzie nie chce mi się pisać bo zapewne zdania nie zmienisz...."


Śmiało, chętnie poczytam Twoją opinię o obsadzie

Link to comment
Share on other sites

Caeruelusy, Saulosi, Elongatus Mphanga, Hongi Red, tylko te gatunki przyzwoicie wyglądają w zbiorniku o długości 121 cm. Dla pozostałych potrzeba akwa o długości min. 150 cm bo rosną spore i będą kiepsko się prezentować. Pierwszy i ostatni gatunek gryzą się pod względem diety i zapewne któryś z nich na dłuższą metę ucierpi, jak nie na zdrowiu to na wyglądzie. Piszesz, że jest wiele rewirów dla samców (choć tylko 3 z nich można nazwać terytorialnymi) ale uwierz, one znajdują sobie jedynie miejsce do tarła. Taka ilość ryb kastruje ich naturalne zachowania i masz po prostu to co chciałeś, namiastkę morszczaka z kolorowymi rybkami.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

. Taka ilość ryb kastruje ich naturalne zachowania i masz po prostu to co chciałeś, namiastkę morszczaka z kolorowymi rybkami.


Skoro ma to co chcial to w czym problem ?:D

Hm a dopiero co bylo rio 400 a juz jest rio 300 ? Czy to pomiary spowodowaly ta zmiane ?

Link to comment
Share on other sites

Skoro ma to co chcial to w czym problem ?

Wydaje mi się, że prezentując swoje akwarium kolega chciał poznać opinie innych, może rady. Co do problemu to jeszcze go nie dostrzega ale jeśli zostanie tak jak jest to go z pewnością zauważy.

Link to comment
Share on other sites

Skoro ma to co chcial to w czym problem ?:D

Hm a dopiero co bylo rio 400 a juz jest rio 300 ? Czy to pomiary spowodowaly ta zmiane ?Tak,do tej pory nie miało to dla nie znaczenia. By opisać pomierzyłem tank i jest ...300 :rolleyes: .

Link to comment
Share on other sites

A jakie konkretnie Ci wyszly liczby z tych pomiarow ?

-- dołączony post:

Wydaje mi się, że prezentując swoje akwarium kolega chciał poznać opinie innych, może rady. Co do problemu to jeszcze go nie dostrzega ale jeśli zostanie tak jak jest to go z pewnością zauważy.


Nie jestem przekonany co do powodow prezentacji akwa. Z ta "pewnoscia" to bym nie szastal pochopnie☺

Link to comment
Share on other sites

A jakie konkretnie Ci wyszly liczby z tych pomiarow ?

-- dołączony post:


Jak pisałem wcześniej, pomierzyłem akwa i wymiary są as follow: długość 121/szer 51/wys 66cm, wysokośc lustra wody ok 58cm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bartek_De
   @Andrzej Głuszyca najlepsze i najpewniejsze rozwiązanie👍A jeśli kolega ma baterię montowaną na zlewie (stojącą) to wystarczy wymienić zaworek pod zlewem na taki https://allegro.pl/oferta/zawor-trojnik-combi-1-2-3-8-3-4-pralka-zmywarka-11412311927 lub jak napisał @pulpet dokręcić trójnik i drugi zaworek.
  • Capricorn39
   Witam serdecznie,  Jestem facetem z Krakowa w średnim wieku 😀, akwarystyką zajmuje się już dość długo. Kiedyś miałem zbiorniki z biotopem Malawi i Tanganiki, aktualnie posiadam akwarium towarzyskie. Mam zbiornik 240L niestety z przyczyn zdrowotnych trochę zaniedbane w ostatnim czasie i chciałbym go przerobić i ponownie w nim założyć biotop Malawi. Szukam pomocy jakiegoś pasjonata z Krakowa, który przerobi mi aktualne akwarium na Malawi, w celu wyjaśnienia dodam, ze zajmowałem się zawsze wszystkim sam, ale niestety aktualny stan zdrowia nie pozwala mi na takie prace. A moja żona nie poradzi sobie z tym. Jestem w stanie w miarę możliwości odwdzięczyć się jakoś za pomoc, czy to finansowo czy w inny sposób, w rozsądnych granicach ( jestem na rencie). Chyba nie stać mnie na zatrudnienie do tego profesjonalnej firmy. Proszę o kontakt kogoś, kto byłby w stanie i chciałby się podjąć takiego zadnia. pozdrawiam Tomasz  
  • Andrzej Głuszyca
   Jeżeli masz w kuchni baterię montowaną jak na rysunku to kupujesz trójnik z  przedłużką. Przedłużkę i zawór do ściany a na to baterię.  Jak kiedyś nie będziesz chciał tego używać  to wracasz do   stanu pierwotnego. Tak miałem kiedyś zrobione do zmywarki.    
  • Nath_147
   https://allegro.pl/oferta/cellfast-przylacze-uniwersalne-z-adapterem-12771730916 Na perlatorze jest tulejka, po jej odkręceniu będziesz pasujący gwint do twojej baterii.
  • triamond
   Krany teraz wyglądają na metalowe, ale takie nie są... (tworzywo + powłoka udająca chromowanie ? - https://pl.wikipedia.org/wiki/Planowane_postarzanie_produktu). Jak część ruchoma kranu była pod ciśnieniem (mam ciągłą podmianę), to zrobiła się w końcu mała dziurka i sikało delikatnie na ścianę. Miałem tak samo w innym kranie, gdzie sitko było trochę przypchane. Teraz mam tak:  Dziurawa część odkręcona i woda podłączona bezpośrednio do części nieruchomej kranu. Tam jest zwykły gwint 3/4. Taki kran. Szukałem tej przejściówki w domu, ale niestety nie znalazłem...  Kupiłem ją na portalu aukcyjnym. W necie dostępna jest tutaj (taką miałem): https://www.sklep.pge.com.pl/adapter-m24x1-12-p-286.html Jeśli będziesz szukał jakiejś alternatywy, to ważny jest też skok gwintu - 1 mm. Powodzenia!
  • KapitanCzysty
   Na dzień dzisiejszy ryby wyglądają na zdrowe, wszystkie pobierają pokarm w takim tempie jakby nie jadły tydzień 🙂. Ostatecznie jakiś miesiąc temu musiałem pożegnać się z jedną samicą Hary (eutanazja), ale była to najmniejsza i najsłabsza sztuka, która nie odzyskała formy pomimo przenosin do innego zbiornika. Wiem co czujesz @Pikczer, bo po całej "zabawie" został mi uraz i jak widzę jakieś ocieranie się ryby to zaczynam przyglądać się dokładniej i włącza mi się czerwona lampka.  Na szczęście wszystko jest w normie. Czy terapia była skuteczna? Według mnie tak, czy w 100%? Tego nie jestem w stanie stwierdzić bo gdzieś tam w czeluściach skał mojego baniaka coś się może czaić i przy pogorszeniu warunków wody obudzić...
  • KapitanCzysty
   Dzięki za sugestię, tak zrobiłem i @triamond miał rację, sitko ma dokładnie 24 mm. Przy okazji trochę sobie je przeczyściłem bo po kilku latach nazbierało się zanieczyszczeń 🙂.    @Radzik ciekawa pomysł z tą przejściówkę, ale wolałbym wariant bardziej ekonomiczny, może uda się znaleźć coś takiego jak z linku @triamond - "Złączka redukcyjna, adapter, nypel M24x1 - 1/2 gwint zewnętrzny". Wtedy wkręcam przyłącze z gwintem wewnętrznym: i podłączam do szybkozłączki z ustrojstwa. Co masz nam myśli @triamond mówiąc, że kran stał się dziurawy? Przejściówka zaczęła przeciekać?  @Xaphon akurat mam OBI niedaleko i tam uderze w pierwszej kolejności to sprawdzimy czy to się nada.  Dzięki chłopaki za sugestie. 💪 Dam znać jak się uda coś załatwić, póki co brak czasu...
  • Pikczer
   @KapitanCzysty i jak ryby ? Wszystko ok? U mnie od jakiegoś czasu podobne cyrki się dzieją. Chciałem podpytać czy kuracja była skuteczna? 
  • Xaphon
   A może taki wynalazek? https://www.obi.pl/zlaczki-i-przylacza-kranowe/uniwersalne-przylacze-na-kran/p/6375109
  • jaras
   Jak to co się stanie? Podniesie KH i pH Tak jak Bartek wyżej napisał.     
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.