Jump to content

Zmiana zbiornika na 120x40x50


dejwidson777
 Share

Recommended Posts

dejwidson777

Witam,

Posiadam zbiornik 112l ,zamieniam go na 240l mam już w tym mniejszym zbiorniku niestety żywe istoty także pojawia się tutaj problem... akwarium 240l muszę ustawić w miejscu tego mniejszego więc zastanawia mnie czy mogę zrobić następującą czynność: przelać wodę z baniaka 112l do 240l to będzie poniżej 50% wody (dodaje że woda w aktualnym zbiorniku jest w 100% dojrzała i zawieram bio wkłady w których zaległy się na pewno już bakterie jak i w gąbce w filtrze mechanicznym) a resztę wody dodać normalnej z kranu oczywiście dam jej odstać 24h ew. użyję uzdtaniacza,trochę żwirku planuję również wziąć z mniejszego baniaka ale chciałbym go przepłukać bo zasyfi mi nowy zbiornik także bakterie na pewno zostaną wymyte, więc jeśli zrobię następującą czynność to czy moim rybom nic nie zaszkodzi bo teoretycznie nie będzie można nazwać tego podmianą 50% wody, ponieważ żwirek będzie nowy no i trochę wody będzie więcej dolewanej. A może macie inne pomysły?

Link to comment
Share on other sites

dejwidson777

Super,to po akcji od razu dodam te dwie ampułki ,a powiedz mi ryby po dodaniu tych bakterii od razu mam wpuszczać?

Link to comment
Share on other sites

Skoro woda dojrzała to jak przeleje całość to bym już nie dodawał nic o ile filtr wsadzisz bez płukania. Co do ryb to odrazu przekladaj to prawie połowa wody będzie git.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Slawek-meszek

Osobiście podszedłbym do tego bardziej ostrożnie. Nie dolewałbym całości wody tylko zrobiłbym to na raty. Może od początku.

Wody w 112l masz około niech będzie około 80l a w 240l jest jej około 180l. Jeżeli dolejesz 100 litrów świeżej tyle wody na pewno zachwiejesz biologią. A po za tym będziesz dawał nowy piach czy żwirek. A dobrze wiemy, że bardzo dużo bakterii właśnie gromadzi się w piasku, żwirku.

Jeżeli już będziesz płukał ten żwir, to proszę Ciebie zrób to w wodzie z akwarium.

Wracając do samej podmiany.

Wlejesz do zbiornika 240l około 80l wody ze starego baniaka. Dolałbym około 50l świeżej wody z uzdataniaczem jak wspomniałeś. Dolałbym te bakterie Probidio które polecił Andrzej. Dopiero za dwa dni dolałbym resztę wody do akwarium.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Ja przy przejściu ze 102 na 300 przelałem całość z małego akwa do tego 300 a resztę świeżej wody. Oczywiście kubeł dojrzały już przełożony , a rybki od razu pływały bo nie miałem innej możliwości. Nic na tym nie ucierpiało. I stała kontrola testowa + karmienie ubogie na początku:)
[300] Malawi

Link to comment
Share on other sites

dejwidson777

No Sławek to co mówisz ma sens ,w poniedziałek dopiero będę ruszał z tą całą akcją. Cieżko mi będzie wypłukać moje podłoże wodą ze starego akwarium bo dużo się jej zmarnuję ,ale spróbuję to rozłożyć na raty, te dolewanie, nigdzie mi się nie śpieszy. Najważniejsze w tym wszystkim to zdrowie moich podopiecznych!

Link to comment
Share on other sites

Mam dokładnie taki sam plan i problem. Nowe akwarium musi wejść w miejsce starego, wiec najpierw muszę zlikwidować to stare, ale co innego mnie zastanawia. Co zrobic z tą woda z akwarium na czas ustawienia nowego? Wlać do wanny czy dużo wiader nazbierać? Myśle o wannie ale wiadomo ze myje sie ją ostrą chemią i trochę mam watpliwości czy to tej wodzie nie zaszkodzi..?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • novi
   Tak, to tzw sump, przy czym u mnie w zb.pod kominem komory filtracyjne mają przelew boczny a nie góra-dół (taki labirynt patrząc z góry - gąbki (20x40x5cm) oddzielają cztery komory).  Gąbki-2szt., w 1-ej komorze czyszczę co 2-3mce, w pozostałych jest po 1-ej gąbce oddzielającej plus wypełnienie. W ostatniej pompa - na wylocie pompy grzałka narurowa. Mam też w narożniku i tam jest usytuowany komin. To zwijanie/rozwijanie mnie kilkanaście lat temu zniechęciło. Teraz mam spokój. Tak dopływ leci wężykiem RO - 2xok15mb, a odpływ wężykiem zbrojonym fi wewn.1cm. Wszystko zmieści się w peszlu zaraz nad listwą przypodłogową, taki na przewody elektr. 1,5x3,5cm (tam też leci kabel antenowy u mnie). Na wlocie do odpływu obowiązkowo zgrubna gąbka, mała. Raz na rok można odkamienić odpływ octem. Zastanów się - potem trudno zmienić a to duże ułatwienie.  
  • makok
   O znalazłem coś lepszego - działa bez zapisywania się https://api.met.no/weatherapi/sunrise/2.0/.json?lat=-11.964871&lon=34.514558&date=2022-11-29&offset=+02:00   tu doku Routeforecast (met.no)
  • Vrzechu
   @przemo-h dzięki za przekazanie Twoich sposobów  Z tym karmieniem ręki na początku praktykowałem i niestety przestałem (w sumie nie wiem dlaczego). Teraz faktycznie jak grzebię w baniaku to ryby się chowają. Muszę wrócić do podkarmiania z ręki. No i metoda z siatką też całkiem spoko  
  • pulpet
   A ja, z racji niewielkich jak na Malawi rozmiarów zbiornika, poszedł bym w jeden gatunek. Kolorystycznie atrakcyjniejsze są Saulosi. Przy jednym gatunku 2-3 samce i 10-12 samic. Fajna aranżacja, dobre gatunkowo ryby i masz zbiornik pierwsza klasa.
  • Pikczer
   Jak pilnuje cwaniara:) 
  • aurban6
   Eno, eno ja naprawdę kibicuje i 3mam kciuki. Nie mam zamiaru Ciebie zniechęcać. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Ludzie więcej wiary 🤣 Nie odwiedziecie mnie od pomysłu i tak i tak. Na to ego jest za duże, to wiedzą Ci którzy wiedzą już od lat.   @triamond ndal myślisz za wąsko... że chmura ma X cień... A gdyby chumra miała taki cień na jaki pozwal rozdzielczość lampy? Albo chmura miaa 20km cień który przelatywał by nad 2m akwa z prędkością 200m/s? Kaman, precież byłeś nad morzem, chociaż raz.
  • Bartek_De
   @KapitanCzysty mov to mp4😉
  • KapitanCzysty
   To moja jest pewnie tych „twardszych”, tak jak Twoja Kadango. 🙂 Tak to obecnie wyglada: IMG_9432.MOV   Jakość kiepskawa, ale muszę przerabiać video żeby wrzucić na forum.
  • Andrzej Głuszyca
   Witam na naszym forum! Jak najbardziej. Ja proponuję Tobie trochę inny układ w ramach gatunków , które wybrałeś. Chindongo Saulosi 1+7/8 i Iodotropheus Sprengerae 1+ 6/7.  Jeżeli trafi Ci się układ z dwoma samcami w jednym jaki i w dugom układzie  to warto na początku spróbować . Co najwyżej samce same się zredukują. Ale warto próbować.  W mojej propozycji dołożyłem więcej samic do samca saulosi z tego względu, że to są ryby stadne . Zbyt mała ilość samic bez wielu kryjówek spowoduje to , że samiec zajedzie je szybko ( ciągłe gonitwy do tarła). Na początek kup po 10/15 sztuk i potem redukuj.  Podejrzewam , że i tak trafisz na więcej samców .  Możesz też kupić dorosłą obsadę ale wtedy wiele tracisz na obserwacji dorastających ryb.  Ale jak pomyślisz to z takiej sytuacji jest wyjście.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.