Jump to content

Obsada do 300L


polak82
 Share

Recommended Posts

Witam.

to moje pierwsze akwarium Malawi.

wymiary akwarium to 120x50x50 z filtrem kubełkowym

APS 1000EF i filtrem wewnętrznym montowanym w akwarium juvel rio 300.

Dno jest pokryte żwirem o granulacji 0.1-0.3 (75%) oraz 0.3-0.7 (25%).

Chciałbym prosić o radę

Mam do wyboru kupno takich ryb:

Elongatus Chitimba

Iodotropheus Sprengerae

Yellow Lab

Blue Dolphin

OB Peacock

Eureka peacock

Aulonocara Rubescens

Aulonocara Maylandi

Sciaenochromis Ahli

Ryby są młode więc pewnie nie będzie można rozróżnić płci.

Pytanie które z tych ryb wybrać i ile kupić?

Chciałbym nadmienić że głównym bohaterem miała by być Yellow Lab.

-- dołączony post:

W środę mam jechać po ryby. Pomoże ktoś?

Link to comment
Share on other sites

Elongatus Chitimba Iodotropheus Sprengerae Yellow Lab

IMHO te trzy gatunki, kup po 8-10 sztuk maluchów do późniejszej redukcji.

Link to comment
Share on other sites

marcin1ja1
IMHO te trzy gatunki, kup po 8-10 sztuk maluchów do późniejszej redukcji.


C. Elongatus Chitimba to typowy sałatkożerca. Ja proponuje Aulonocare Maylandi. Jest to jedna z najmniejszych Aulonek i żywieniowo będzie pasować do yellowka i sprengerka.

Link to comment
Share on other sites

marcin1ja1


W pierwszym linku jest napisane 2 razy, że jest sałatkożercą. Natomiast z drugiego linku nie odczytam, ponieważ nie znam rosyjskiego :).


Na stronach angielskich spotkałem się tylko z opisem "herbivore". Nawet w naszej bazie danych jest jako roślinożerca, jeszcze jako pseudotropheus.

Link to comment
Share on other sites

Ja francuskiego też nie znam ale z translatora ;) wyczytałem, że również wciąga plankton, oraz że Ad przekwalifikował ją do cynotilapii ze względu na uzębienie, które to u tej grupy nie jest przystosowane do żywienia się wyłącznie zielskiem.

Link to comment
Share on other sites

pisze, że je glony oraz je czesze aby wybierać z nich kąski , nie lubię dyskutować na temat roślinożerności ryb, bo mało z nich przepłynie koło pokarmu zwierzęcego i go oleje.

Więc chyba większość z ich wychodzi na to jest wszystkożercami :D

Link to comment
Share on other sites

No bo psie zęby do tego się nadają.


No nie do końca, ponieważ nigdy nie zaobserwowałem jakiegokolwiek wyczesywania czy prób gryzienia kamieni przez moją cynotilapie ;-). Chociaż z tego co pisze Adek terytorialny samiec często ogranicza się do diety wszystkożernej własnie przez swoją terytorialność i brak chęci opuszczania swojego terytorium, to samice głównie żywi się planktonem.

Link to comment
Share on other sites

marcin1ja1
pisze, że je glony oraz je czesze aby wybierać z nich kąski , nie lubię dyskutować na temat roślinożerności ryb, bo mało z nich przepłynie koło pokarmu zwierzęcego i go oleje.

Więc chyba większość z ich wychodzi na to jest wszystkożercami :DPrzy pisaniu roślinożerny czy mięsożerny chodzi bardziej o główny składnik diety. Jeszcze nie spotkałem pyśka, który przepłynąłby obojętnie obok kawałka mięska w postaci kryla czy wodzienia.

W całej dyskusji chodziło mi o to, że do yellowka i sprengerka będzie bardziej pasowała ryba mięcho niż sałatożerna.


Jak popatrzymy nawet na skład karm dla roślinożerców tam, też dość sporą częścią stanowią produkty pochodzenia zwierzęcego.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.