Jump to content

wysokie no3


melok11
 Share

Recommended Posts

Mam wysokie no3 - 80 .NO2 - nie wykrywalne PH-7,4.Baniak 240L .Filtracja, JBL e901 zasypany ceramiką 6 miesięcy cylkulator 1500l/h ,bioflow 3.0 mechanik.Obsada Cynotilapia Afra white top 2+5,Pseudotropheus acei 1+2.podłoże piasek budowlany.Podmiany co tydzień 10%. Wcześniej no3 w granicach 50.AKWARIUM PO PRZEPROWADZCE 2 MIESIĄCE -STARA WODA. Testy kropelkowe JBL. Czyżby ceramika do wymiany?

Link to comment
Share on other sites

Dziwne żeby ceramika była do wymiany po pół roku... Moim zdaniem masz trochę za mały kubeł po prostu, trzeba by celować przynajmniej w ten o stopień większy, czyli JBL e1501. Ten Juwel też się nie nadaje za bardzo na mechanika, dmucha co najmniej dwukrotnie poniżej tego, co powinno być. Duż masz tego piachu? I czy to na pewno wszystkie ryby, które u Ciebie pływają?

Link to comment
Share on other sites

Slawek-meszek
Moim zdaniem masz trochę za mały kubeł po prostu, trzeba by celować przynajmniej w ten o stopień większy, czyli JBL e1501

Jest to mylne zdanie kolego MatiK. Ten kubełek spokojnie wystarcza do takiego zbiornika. A powiem więcej nawet 450l z dwudziestoma rybami też spokojnie obsłużył w biologię.


Kolego Melok przede wszystkim musisz zbadać wodę w kranie jakie tam jest NO 3. Dziwi mnie dlaczego wcześniej miałeś dość wysokie NO 3. Zrób test kranówki.

Jak podasz wyki to postaram się jakoś pomóc.

Link to comment
Share on other sites

Piachu mam 25kg.Od tygodnia mam trzy Cynotilapie mniej ale wcześniej było ok. Podmienie większą ilość wody.

Link to comment
Share on other sites

Jest to mylne zdanie kolego MatiK. Ten kubełek spokojnie wystarcza do takiego zbiornika. A powiem więcej nawet 450l z dwudziestoma rybami też spokojnie obsłużył w biologię.


I po co to człowiek wydawał kasę na większe... ;) dzięki za sprostowanie i przepraszam za OT. Kolego melok11, nic na razie nie podmieniaj, tylko tak jak napisał Sławek zmierz NO3 w kranie i napisz, a na pewno pomoże.

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca

...i zwiększ ilość podmienianej wody . W takim samym litrażu podmieniam tygodniowo ok 60 litrów czyli 5 wiaderek po ok 12 litrów. Jak się obawiasz to podmień z 50 litrów. Ale po 6 miesiącach użytkowania nie zachwiejesz biologią.

Warto też do kubełka zajrzeć i jak nie masz to załóż gąbkę na zasys.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Slawek-meszek

Z tego co napisałeś Twój zbiornik jest w miarę dojrzały. Po przeprowadzce dałeś wodą z tego zbiornika. Biologia też pewnie była ta sama.

Rozumie też, że w tym zbiorniku nie pływa ze 30szt ryb?

Czy po przeprowadzce zaglądałeś do kubełka?

Czy masz założony prefiltr na zasys do kubełka?

Link to comment
Share on other sites

Mam prefiltr dodatkowo przy przeprowadzce dolałem bakterii do wody a do filtra nie zaglądałem, półtora miesiąca było ok.Podmieniłem 50 litrów i będę monitorował no3.

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca

...spadnie! Zajrzyj jeszcze do filtra bo tam pewnie też masa odchodów.Kiedyś i tam trzeba zajrzeć.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Zaraz (dzień-dwa-trzy) napiszę i opublikuję testową aplikację webową do lampy na bazie tego api. Żeby się każdy mógł pobawić lampką na www.
  • makok
   SunCalc - sunrise, sunset, shadow length, solar eclipse, sun position, sun phase, sun height, sun calculator, sun movement, map, sunlight phases, elevation, Photovoltaic system, Photovoltaic Tu jest piękne miejsce w necie... i jak wspaniale że mają API, ale będzie zabawy... już mi się podoba. 😍 Voila, mamy dane - darmowy dostęp daje do 1000 zapytań miesięcznie, więc update co godzinę zakończy miesiąc z 744 zapytaniami, czyli free: i kilka chwil później...
  • makok
   I oczywiście że chmura rzuca cień i zmienia temp barwową... (18) Timelapse: Rolling clouds above the beach - YouTube pierwszy z brzegu, jest kawałek ziemi po lewej. A gdzie tu stres?:  
  • makok
   Odrobinę wyobraźni. Napisałem że zrobię to dla funu. A może kiedyś "przeleję się" do 3-4 metrów i soft już będzie ready. 
  • triamond
   Krótka myśl co do samego pomysłu. Chmury nie rysują ostrych cieni na wodzie... Duża odległość chmur od wody, różna gęstość dla przenikającego światła, jakaś wielkość kątowa słońca,  rozpraszanie. Na belce 1,6m wyjdzie bardziej symulacja przelatującego ptaka,  co będzie stresować ryby...
  • makok
   Pewnie, ja piszę na codzień w C# .net, czasem pythonie, rzadziej js czy ts, ale wszystkie wchodzą w grę. Albo pyknę C# WinUI dla desktop windows, albo rzucę się na MAUI, bo prędzej czy później i tak będę chciał liznąć.... ale najchętniej to zrobiłbym blazor server onlinowo tylko kuźwa parkowanie tego na Azure kosztuje miesięczny haracz i tak się zastanawiam czy jest sens. Ogólnie odpowiedź brzmi nie wiem jak ale wiem na pewno że w języku C#. Narazie zainstalowałem arduino IDE, udało mi się połaczyć via usb... jak rozpykam wifi to napiszę jakiś szkielet. Badam jak skomunikować arduino z softem zewnętrznym w czasie rzeczywistym. Wolałbym logikę napisać w taki sposób żeby zewnętrzna aplikacja kodowała instrukcje w locie, podczas uploadu, ale zobaczymy w ogóle co jest możliwe. Innymi słowy najpierw w arduino wschody i zachody oraz całe świecenie, na wypadek odłączenia innych urządzeń, potem stopniowo fazy księżyca, a na końcu symulację chmur sterowaną początkowo z zewnątrz, bo jestem pewien że napisanie całości w arduino byłoby pracochłonne dla 48 knałów. Muszę się zastanowić jak to ugryźć. Jeśli chodzi o aplikację to postawię na suwaki bo nie znoszę interfejsów gdzie oczekuje się od usera wpisywania liczb albo wielokrotnego klikania strzałek.   Narazie rozdrażnił mnie fakt, że nie potrafię projektować PCB, bo cała konstrukcja będzie dramatyczna "na kablach".
  • Pikczer
   U mnie też filtry podgrzewają wodę, ale z racji obniżenia temperatury w domu muszę być czujny.  Niedawno pierwszy raz inkubowala samiczka Kadango, wypuściła 1 młode a resztę miała w pyszczku i to co najmniej 10 dni dłużej. Nie jadła ponad miesiąc. Nic jej nie jest.  Samice Aulonocara i Protomelas wypuszczają młode równo i bez kombinacji, około 21 dni. Niektóre samice wypuszczają młode jednego dnia jednocześnie a tu zdążyło mi się ze dwa razy że jakoś cwaniak szybciej się usamodzielnił. Może samica się wystraszyła i przez przypadek młody uciekł a później stwierdziła że to nie jej.  Ważne, żeby ryby były zdrowe:) 
  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.