Jump to content

Jedna grzałka czy dwie?


GOLUMN
 Share

Recommended Posts

Akwarium 260l o wymiarach 120cm-40cm-63cm.

Czy lepiej dać 1 grzałkę 300w czy 2 po 150w?

Zastanawiam się bo są różne opinie.Zacytuję kilka z nich,które dały mi do myślenia:


"W akwariach o długości nieprzekraczającej 100 cm wystarczy użyć jednej grzałki.Przy dłuższych zbiornikach lepiej zastosować dwie grzałki rozmieszczając je w przeciwległych krańcach akwarium.Wpłynie to na szybsze i bardziej równomierne ogrzewanie wody."


"Niektórzy hodowcy stosują grzałkę o większej mocy niż wynika to z potrzeb.Logicznie zakładając,że będzie ona rzadziej się włączać i wyłączać,dzięki czemu jej elementy grzejne i termostat będą mniej obciążone i narażone na awarię."


"Z własnego doświadczenia wiem że mocniejsza grzałka zużyje mniej prądu włączając sie na parę minut niż słabsza jak będzie chodzić przez pół godziny lub dłużej. Sprawdzałem za pomocą miernika zużycia energii elektrycznej w porze zimowej w baniaku 240l grzałka 150W chodziła 6 godzin na dobę a 300W chodzi tylko 2 godziny na dobę."


"Lepiej dać 2 grzałki mniejsze niż jedną dużą przy spaleniu termostatu nie zagotuje wody i przy przepaleniu całkowitym jednej grzałki np. w zimie nie spowoduje też drastycznego spadku temperatury bo w przypadku przepalenia tylko jednej druga podgrzewa nadal wodę."


"W przypadku uszkodzenia jednej dużej grzałki mamy problem lub tragedię w akwarium. Jeżeli były dwie i jedna z nich odmówi współpracy, to konsekwencje awarii nie są tak niebezpieczne dla ryb. Z kolei ustawienie dwóch grzałek tak, aby stabilizowały właściwą temperaturę może być trochę czasochłonne."


A co wy o tym myślicie?

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem spokojnie wystarczy Ci jedna grzałka 200W. Mam taką do akwarium 120x50x50 i temperatura (po wykalibrowaniu grzałki na 26 :P) jest stale na 27 stopniach przy 19 w mieszkaniu. Pamiętaj, że oprócz grzałki, kaloryferem jest jeszcze chociażby filtr wewnętrzny i oświetlenie ;)

Link to comment
Share on other sites"Lepiej dać 2 grzałki mniejsze niż jedną dużą przy spaleniu termostatu nie zagotuje wody i przy przepaleniu całkowitym jednej grzałki np. w zimie nie spowoduje też drastycznego spadku temperatury bo w przypadku przepalenia tylko jednej druga podgrzewa nadal wodę."


"W przypadku uszkodzenia jednej dużej grzałki mamy problem lub tragedię w akwarium. Jeżeli były dwie i jedna z nich odmówi współpracy, to konsekwencje awarii nie są tak niebezpieczne dla ryb. Z kolei ustawienie dwóch grzałek tak, aby stabilizowały właściwą temperaturę może być trochę czasochłonne."
ja zawsze preferuję te opcje.

dziś grzałki to niewielki wydatek.

Link to comment
Share on other sites

spiochu

Jak masz kasę to dwie będą lepszą opcją choćby właśnie w przypadku awarii.


Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

Nie neguję, rzeczywiście "przezorny zawsze ubezpieczony", ale naprawdę jest to główny powód? Jak wspomniałem, temperatura w moim domu to około 19 stopni w dzień i do 18 w nocy, kiedy mocowałem się ze swoją grzałką kalibrując ją, coś tam tak poprzestawiałem, że przez kilka godzin grzała non stop więc ją wyłączyłem (temp. wody doszła do 28 stopni, ale kładłem się spać i nie chciałem ugotować ryb, a była to godzina mniej więcej 1). Szczerze mówiąc niestety o tym zapomniałem i podłączyłem grzałkę dopiero koło 13, temperatura wynosiła w tym momencie 26 stopni... Do czego dążę... Przecież woda aż tak szybko nie traci temperatury, do tego zawsze coś w środku jest, co pomaga ją dogrzać (filtry/światła).

Link to comment
Share on other sites

pytanie jaka temp w domu.. ?

i czy akwa ma pokrywę ?

bo może będzie 25 bez grzałek...Dopóki nie zdecyduje sie na generalne wietrzenie


Przykład z zycia: akwarium tarliskowe w pomieszczeniu technicznym - temp 27wewn i 22 na zewnątrz - wietrzenie - telefon wyjazd - powrót temp w srodku ok 11 w akwarium ok 20 a grzałka 3w/litrTeraz wszedzie grzałki przepływowe stabilizacja temperatury ok +/- 0,1 i testowo spadek o 0,2 st. przy obniżeniu temperatury w pomieszczeniu o ok 9st na jakiś 18hJak już te akwarystyczne szklane to zdecydowanie 2 mniejsze - żadnych minusów a plusów bez liku (bo rozumiem że dodatkowy jednorazowy wydatek rzędu 25-50zł ni będzie problemem)

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
Przykład z zycia: akwarium tarliskowe w pomieszczeniu technicznym - temp 27wewn i 22 na zewnątrz - wietrzenie - telefon wyjazd - powrót temp w srodku ok 11 w akwarium ok 20 a grzałka 3w/litr


...to chyba pomieszczenie techniczne przy jakiejś chłodni albo włączona klimatyzacja skoro temp. wewnątrz spadła aż 16 stopni przy temp. zewnętrznej 22:)

I tu jest zasadne posiadanie dwóch grzałek.

Link to comment
Share on other sites

Ja zawsze się obawiałem tego, że jedna z grzałek dostanie zwarcia i zacznie grzać bez końca - mniejsza grzałka nie zagotuje wody, a druga się nie włączy. Przy jednej mocnej grzałce która ulegnie awarii może dojść do "zagotowania" wody.

Wolę więc kupować dwie grzałki po 100W niż jedną 200W.

Link to comment
Share on other sites

spiochu
...to chyba pomieszczenie techniczne przy jakiejś chłodni albo włączona klimatyzacja skoro temp. wewnątrz spadła aż 16 stopni przy temp. zewnętrznej 22:)

I tu jest zasadne posiadanie dwóch grzałek.


Andrzeju, Ciebie nie podejrzewałem o czytanie bez zrozumienia ;)

27 to temp. w akwarium a 22 w pomieszczeniu....


Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • novi
   Tak, to tzw sump, przy czym u mnie w zb.pod kominem komory filtracyjne mają przelew boczny a nie góra-dół (taki labirynt patrząc z góry - gąbki (20x40x5cm) oddzielają cztery komory).  Gąbki-2szt., w 1-ej komorze czyszczę co 2-3mce, w pozostałych jest po 1-ej gąbce oddzielającej plus wypełnienie. W ostatniej pompa - na wylocie pompy grzałka narurowa. Mam też w narożniku i tam jest usytuowany komin. To zwijanie/rozwijanie mnie kilkanaście lat temu zniechęciło. Teraz mam spokój. Tak dopływ leci wężykiem RO - 2xok15mb, a odpływ wężykiem zbrojonym fi wewn.1cm. Wszystko zmieści się w peszlu zaraz nad listwą przypodłogową, taki na przewody elektr. 1,5x3,5cm (tam też leci kabel antenowy u mnie). Na wlocie do odpływu obowiązkowo zgrubna gąbka, mała. Raz na rok można odkamienić odpływ octem. Zastanów się - potem trudno zmienić a to duże ułatwienie.  
  • makok
   O znalazłem coś lepszego - działa bez zapisywania się https://api.met.no/weatherapi/sunrise/2.0/.json?lat=-11.964871&lon=34.514558&date=2022-11-29&offset=+02:00   tu doku Routeforecast (met.no)
  • Vrzechu
   @przemo-h dzięki za przekazanie Twoich sposobów  Z tym karmieniem ręki na początku praktykowałem i niestety przestałem (w sumie nie wiem dlaczego). Teraz faktycznie jak grzebię w baniaku to ryby się chowają. Muszę wrócić do podkarmiania z ręki. No i metoda z siatką też całkiem spoko  
  • pulpet
   A ja, z racji niewielkich jak na Malawi rozmiarów zbiornika, poszedł bym w jeden gatunek. Kolorystycznie atrakcyjniejsze są Saulosi. Przy jednym gatunku 2-3 samce i 10-12 samic. Fajna aranżacja, dobre gatunkowo ryby i masz zbiornik pierwsza klasa.
  • Pikczer
   Jak pilnuje cwaniara:) 
  • aurban6
   Eno, eno ja naprawdę kibicuje i 3mam kciuki. Nie mam zamiaru Ciebie zniechęcać. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Ludzie więcej wiary 🤣 Nie odwiedziecie mnie od pomysłu i tak i tak. Na to ego jest za duże, to wiedzą Ci którzy wiedzą już od lat.   @triamond ndal myślisz za wąsko... że chmura ma X cień... A gdyby chumra miała taki cień na jaki pozwal rozdzielczość lampy? Albo chmura miaa 20km cień który przelatywał by nad 2m akwa z prędkością 200m/s? Kaman, precież byłeś nad morzem, chociaż raz.
  • Bartek_De
   @KapitanCzysty mov to mp4😉
  • KapitanCzysty
   To moja jest pewnie tych „twardszych”, tak jak Twoja Kadango. 🙂 Tak to obecnie wyglada: IMG_9432.MOV   Jakość kiepskawa, ale muszę przerabiać video żeby wrzucić na forum.
  • Andrzej Głuszyca
   Witam na naszym forum! Jak najbardziej. Ja proponuję Tobie trochę inny układ w ramach gatunków , które wybrałeś. Chindongo Saulosi 1+7/8 i Iodotropheus Sprengerae 1+ 6/7.  Jeżeli trafi Ci się układ z dwoma samcami w jednym jaki i w dugom układzie  to warto na początku spróbować . Co najwyżej samce same się zredukują. Ale warto próbować.  W mojej propozycji dołożyłem więcej samic do samca saulosi z tego względu, że to są ryby stadne . Zbyt mała ilość samic bez wielu kryjówek spowoduje to , że samiec zajedzie je szybko ( ciągłe gonitwy do tarła). Na początek kup po 10/15 sztuk i potem redukuj.  Podejrzewam , że i tak trafisz na więcej samców .  Możesz też kupić dorosłą obsadę ale wtedy wiele tracisz na obserwacji dorastających ryb.  Ale jak pomyślisz to z takiej sytuacji jest wyjście.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.