Jump to content

[260 ltr] Mbuna


locco
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich jestem początkujący na tym forum, jest to również mój pierwszy baniak z malawi także pewnie nie raz będę szukał tu pomocy:


120x40x63 260 ltr.

filtr wewnętrzny Aquael Turbo 1500

filtr zewnętrzny Aquael UNIMAX 500 z lampą UV

2 belki LED po 24 W

3 x niebieskie moon light


Obsada (same maluchy do późniejszej redukcji lub przeprowadzki do drugiego baniaka):

- MELANOCHROMIS AURATUS 7 SZTUK

- MELANOCHROMIS CYANEORHABDOS - MAINGANO 7 SZTUK

- PSEUDOTROPHEUS ACEI NGARA WHITE TAIL 7 SZTUK

- PSEUDOTROPHEUS DEMASONI 7 SZTUK

- PSEUDOTROPHEUS SAULOSI (nie Coral) 7 SZTUK

- CYRTOCARA MOORII "DELFINKI" 7 SZTUK

- LABIDOCHROMIS CAERULEUS 6 SZTUK

Link to comment
Share on other sites

wszystko brane u jednego hodowcy, nie w sklepie zobaczymy jak podrosną i będzie można wydzielić haremy to będę myślał w jakim układzie je podzielić. Póki co wszystko jest ok i nic sobie n ie robią

Link to comment
Share on other sites

Masz w baniaku prawie 50 ryb, nic dziwnego, że nic sobie nie robią, po prostu są na maksa zdezorientowane :D Jeśli "hodowca" wiedział do jakiego akwarium kupujesz ryby to jest zwykłym naciągaczem i tyle. Labidochromis Caeruleus nie powinien być trzymany z Pseudotropheus Demasoni ze względu na preferencje żywieniowe, to po 1. Po 2 Cyrtocara Moori jest stanowczo za duża do tego zbiornika. Po 3 proponowałbym maksymalnie 3 gatunki... Poczytaj sobie proszę wszystko z tego linka http://forum.klub-malawi.pl/faq.php, mam nadzieję, że Ci pomoże.

Link to comment
Share on other sites

wiem i czytałem, docelowo planuję rozbić obsadę na dwa zbiorniki a co do ilości (przerybienia) zbiornika to ile ludzi tyle opinii rozmawiałem osobiście z kilkoma hodowcami i wszyscy mają podobne zdanie. Póki co są małe, jak podrosną to pomyślę jak je rozdzielić :)

Link to comment
Share on other sites

a co do ilości (przerybienia) zbiornika to ile ludzi tyle opinii rozmawiałem osobiście z kilkoma hodowcami i wszyscy mają podobne zdanie. Póki co są małe, jak podrosną to pomyślę jak je rozdzielić :)


Na tym forum opinia jest raczej jedna i nie jest ona zachęcająca do takich działań, a hodowcy o jakich mówisz to raczej zwykli sprzedawcy w takim wypadku... Co do podziału, jak duży masz ten drugi zbiornik?

Link to comment
Share on other sites

... a co do ilości (przerybienia) zbiornika to ile ludzi tyle opinii rozmawiałem osobiście z kilkoma hodowcami i wszyscy mają podobne zdanie...


Zdanie takie, żeby pchać do akwarium ile wlezie ryb.


Z charakterystyki zbiornika widzę, że masz Aquael Glossy 120, rozpatruj ten zbiornik jako zwykłą 240l, gdyż te dodatkowe 20l masz u góry zbiornika, czyli w miejscu które totalnie nie interesuje większości gatunków Mbuna.


A że tak zapytam jeszcze z innej strony... Kiedy akwarium zostało zalane?

Link to comment
Share on other sites

48 ryb? Ja mam połowę mniej w 2 razy większym baniaku! Ale pretensje jedynie można mieć do sprzedawcy a do Ciebie ze FAQ nieczytales!

Link to comment
Share on other sites

Panowie to nie dział o obsadach, kolega już zapewne zna nasze podejście do obsad. Jeśli nie, zapraszam do odpowiedniego działu.

Koniec OT

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.