Jump to content

Grzałka przepływowa / zewnętrzna - próbował ktoś?


Oman
 Share

Recommended Posts

Witam,


Czy ktoś z Was próbował lub wie cokolwiek na temat prób budowy grzałki przepływowej DIY? Jakieś projekty, wnioski, sugestie, przemyślenia?


Pozdrawiam,

Dominik

Link to comment
Share on other sites

Problem w tym że nie mam pod akwarium miejsca na sumpa. Gdybym miał - już dawno stanowiłby podstawę mojej filtracji.

Link to comment
Share on other sites

Ja tam nie ufam sumpom... Mam wrażenie, że coś się przytka i mieszkanie zalane, albo puści w miejscu nawiercenia...


W każdym razie chciałbym Ci zaproponować zapoznanie się z tematem z forum o roślinkach, gdzie koledzy zbudowali termoreaktor CO2. Na tej samej zasadzie można zbudować grzałkę przepływową, dodatkowo było by miejsce na na przykład jakiś purigen czy coś.


Termoreaktor CO2

Link to comment
Share on other sites

DonPempollo

Hej sam kiedyś nad tym myślałem ale gdy wydobyłem z garażu starą pompe po piecu co (wiedziałem że kiedyś mi się przyda) to właśnie ten grundfos jest takim rodzajem grzałki przepływowej - bo łożysko czy wirnik chłodzony jest wodą.


Jednym z moich pomysłów ale to dla tych co mają LEDY i blok pochłaniacza azotanów by belkę chłodzić wylotem z bloku. Na pewno da to trochę ciepła do wody. Samo światło też grzeje.


Sam jestem wielkim fanem DIY


-Wsadziłbym w kubełek grzałkę i jakoś to powyprowadzał. Ale nigdy nie odważyłbym się tego używać albo odejść od tego.


Najlepszym sposobem moim zdaniem co sam chciałem wykonać to wsadzić grzałkę(taką zatapialną) w korpus(rozkręcić ją na pełną moc dalej napiszę dlaczego) odpowietrznikiem wyprowadzić kabel dać silikonu ile się da. Na kabel dałbym sprężynę by nie pracowało nasze uszczelnienie podczas drobnych szarpnięć. Skręcić to i nigdy już więcej nie rozkręcać - by nie przejmować się o szczelność .


Nie dałbym większej grzałki większej niż 300W z obawy o korpus . Chociaż może być to błędne założenie. Musi ktoś to przetestować. Ale wydaje mnie się że przy przepływie co najmniej 1000l/h powinno być ok przy każdej mocy.


Zawsze lepiej na początku podchodzić do wszystkiego z głową. Tym bardziej gdy jesteśmy pionierami.


WADY

Największym problemem wdg mnie jest hermetyczność grzałki i jej długość do mocy :(


Moim zdaniem przy dużym przepływie cały czas by grzała (dlatego wcześniej radziłem rozkręcić ją na pełną moc) Ale można ją podłączyć do regulatora RT2 czujkę do akwarium i mamy problem z głowy!


Gorąco Ci kibicuje bo jest to jest mój niezrealizowany projekt bo jak wspomniałem mam już grzałkę przepływową pod postacią grundfosa. A gdyby nie wyszło możesz wsadzić do korpusu węgiel i mieć sprzęcik do podmian :)

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Myślałem bardziej o zabudowaniu grzałki w sztuc PCV, jednak pojawia się pierwszy problem - brak możliwości kontroli grzałki z racji szarego plastiku z jakiego sztuc jest wykonany.


Dodatkowo po bokach wtopione złączki mosiężne lub plastikowe na wąż o odpowiedniej średnicy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.