Jump to content

Pleksa Czy Spienione Pvc?


GOLUMN
 Share

Recommended Posts

Proszę o radę odnośnie tła do akwarium.Będzie to akwarium 260l o wymiarach 120cm-40cm-63cm.

Jakie lepsze?

Pleksa czy spienione pvc?

Nie znam się na tym i nigdy czegoś takiego nie widziałem.

Co to w ogóle jest spienione pcv?

Jak to wygląda?

Jak zamontować w akwarium?

Jak zmierzyć?

Czy od ścianki do ścianki czy brać pod uwagę silikon,który lekko wystaje na łączeniach?

Czy zmierzyć całą wewnętrzną tylną szybę i taki wymiar zamówić a potem ewentualnie dociąć żeby dopasować do listwy wzmacniającej i otworów na węże od filtra zewnętrznego?

Gdzie najlepiej zamówić?

Może jakaś firma z Inowrocławia lub okolic?

Z góry dziękuję za odpowiedź i proszę o wyrozumiałość dla początkującego.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Polecam spienione pcv, będzie dawało fajną głębie. Przy pomiarze weź pod uwagę silikon na tylnej ścianie, chodzi o to, żeby tło przylegało do tylnej ściany tak aby za pcv nie dostawała się woda. Żadne otwory nie są Ci potrzebne, pod mocowanie poprzeczne też wejdzie bez problemu bo pcv jest elastyczne.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

marcin_plock

1. spienione pcv - co to takiego myślę że spokojnie można znaleźć w googlu,

2. wygląda jak plastikowa matowa płyta o grubości jaką sobie zażyczysz,

3. jestem w miarę na bieżąco to mogę powiedzieć jak ja to zrobiłem - przykleiłem silikonem akwarystycznym

4. na moim przykładzie dobrze zamówić, biorąc pod uwagę spoinę silikonową po bokach, łatwiej wtedy przykleić,

5. ja zamówiłem tak żeby weszło pod wzmocnienie wzdłużne i jest ok.


W kwestii gdzie kupić. Najlepiej poszukać na miejscu jakiejś firmy reklamowej, oni powinni używać spienionego pcv. Jest też opcja allegro i polecane na forum firmy które wysyłają pcv. Użyj szukajki, jest topik o spienionym pcv.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
Pleksa czy spienione pvc?


...zdecydowanie spienione PVC. Przycinasz Ty lub sprzedający na podany przez Ciebie wymiar .Mierzysz w ten sposób ,że ściągasz wymiar między bocznymi szybami ale w ten sposób aby długość PVC była jednak pół cm krótsza od rzeczywistego wymiaru .Tak samo mierzysz wysokość czyli ściągasz wymiar między dnem a górnym wzmocnieniem pamiętając aby jednak podać pół cm mniej.

Możesz przymocować w ten sposób ,że punktowo przyklejasz silikonem akwarystycznym do szyby .Jeżeli nie będziesz chciał punktowo to możesz w ogóle nie przyklejać . Przyłożysz do szyby , położysz na spód ewentualnie styropian który Ci przyciśnie dołem , nasypiesz piasku i spód już nie odejdzie. Resztę będzie przyciskać do szyby woda ( ciśnienie hydrostatyczne) . I tyle .Jak kiedyś miałem tło z PVC to jednak na wszelki wypadek przykleiłem punktowo a to dlatego ,że po punktowym klejeniu silikonem jest po prostu łatwo później pozbyć się tego silikonu bez zadrapań szyby.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Osobiście nie widzę sensu przyklejania. Jeśli mamy wzmocnienie poprzeczne lub wzdłużne to znacznie pomaga. Dodatkowo od dołu owe tło przysypujemy warstwą piasku co też znacznie je przytrzymuje. Ja mam tak zrobione i jestem bardzo zadowolony.

Link to comment
Share on other sites

spiochu

Po pierwsze jak już będziesz zamawiał to na dno też weź bo jest znacznie bardziej polecane niż styropian (ja go niestety mam). Choćby dlatego, że przy dorosłych pyskach nie masz urwanych kulek styropianu walających się po akwarium.

Po drugie silikon akwarystyczny nie klei PCV. A tym, którym się trzyma, to trzyma tło ciśnienie wody. Jeśli kleić to Soudal Crystal.

Taka jest moja opinia ;)


Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
Po drugie silikon akwarystyczny nie klei PCV.


..dziwne. U mnie do szyby punktowo przykleił.

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

U mnie do szyby też złapał i teraz nie mogę oderwać. Problem był chyba przy klejeniu pcv z pcv. Sorry za ot.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.