Jump to content

Dziwna sytuacja


Sebolnari
 Share

Recommended Posts

Sebolnari

Witam po raz kolejny tutaj chciałem się was spytać co może być powodem mojej hmm dziwnej sytuacji otóż 4 tygodnie temu zalałem zbiornik i tu do startu cyklu użyłem metody jednego z tutejszych użytkowników mianowicie woda amoniakalna + PRODIBIO BioDigestjedna ampułka + druga do filtra + przez 2-3 dni wlewałem Seachem póki się nie skończył i czekałem. Skok NH4 momentalny PH 8 , później NH4 zaczęło spadać i rosnąć NO2 tak jak powinno być jednak później zauważyłem spadek NO2 lecz testy na NO3 nie wykazywały jakiejkolwiek zmiany ( mam 2 spore anubiasy, ale nie jestem pewien czy dały by radę pozbywać NO3 ) jednak fakt, że NO2 spada musi świadczyć, że się przetwarza i tu drugi problem, bo pomiary stoją na wartościach 0,5 i ani drgnie. Na dzień dzisiejszy wygląda to tak

NH4-0

NO3-0

No2-0,05

PH-8

I moje pytanie brzmi co mogło być powodem w międzyczasie dodałem jeszcze 2 ampułki Prodibio w filtrze jest matrix + ceramika + żwir koralowy. Ja osobiście podejrzewam wodę kranową gdyż kiedyś z ciekawości sprawdzałem ją testami i NO2 pokazało 0,05 i NH4 również wykryło. Nie za bardzo to rozumiem zwłaszcza iż postępowałem zgodnie z instrukcjami jednego z użytkowników wyliczyłem ile wody faktycznie jest w akwarium , odpowiednio wyliczyłem i dodałem wode amoniakalną oraz bakterie. Chciałbym dodać, że zakładając akwarium roślinne w ten sam sposób tyle, że na urynie była taka sama sytuacja . Albo mam test do NO3 już do bani bo mam go z Sery a NO2 jest z JBL.

Link to comment
Share on other sites

Obstawiam na walnięty test NO3. Jak test JBL NO2 pokazuje ci w kranie 0,05 to ma zapewne taką tolerancję błędu (jest ok). Kup Test NO3 JBL dobry w rozsądnej cenie.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Sebolnari

Czyli rybki mogę już wpuszczać ( jak kupie ) bez problemu ;)? Cieszy mnie to bardzo teraz dostałem baaardzo mocny zastrzyk gotówki i planuje na zakup całej teczki testowej z JBL .. tak na przyszłość.

Link to comment
Share on other sites

Sebolnari

Ok Dziękuję Ci bardzo za info bo już zacząłem ( po raz kolejny złe przeczucia) i dobrze wiedzieć w takim razie zainwestuje pojedynczo w testy tej firmy ;)

Link to comment
Share on other sites

Rzeczywiście poziom NO3=0 jest dziwny więc zrób tak, jak pisze eljot. Ja też podczas dojrzewania zbiornika miałem w środku rośliny, ale u mnie NO3 zatrzymało się na poziomie 20, czy 30 (nie pamiętam już dokładnie) i nie chciało się ruszyć, mimo że NO2 spadło do 0...

Link to comment
Share on other sites

Sebolnari

No właśnie mnie też to samo dziwi jak już pisałem NO2 mam na poziomie 0,05 i tak stoi , ani drgnie z tym, że na 100 % jest jego redukcja więc NO3 na poziomie 0 jest coś nie tak. Tyle, że przed chwilą badałem wodę kranową na NO2 i też wyszło 0,05.

Link to comment
Share on other sites

Teraz to nie masz co mierzyć bo światło kiepskie ;) zrób pomiary przy świetle dziennym, no i najlepiej by było, gdybyś zainwestował w JBLa, tak jak pisał eljot, są jednak dokładniejsze...

Link to comment
Share on other sites

Sebolnari

Problem się wyjaśnił okazało się iż test SERY jest mało czuły na niskie poziomy NO3 dlatego pokazuje jakby go w ogóle nie było. Dziękuję wszystkim za chęć pomocy a deccorativo za informacje i wyjaśnienie problemu. Temat można zamknąć ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.