Jump to content

Dziwna sytuacja

Sebolnari
 Share

Recommended Posts

Sebolnari

Witam po raz kolejny tutaj chciałem się was spytać co może być powodem mojej hmm dziwnej sytuacji otóż 4 tygodnie temu zalałem zbiornik i tu do startu cyklu użyłem metody jednego z tutejszych użytkowników mianowicie woda amoniakalna + PRODIBIO BioDigestjedna ampułka + druga do filtra + przez 2-3 dni wlewałem Seachem póki się nie skończył i czekałem. Skok NH4 momentalny PH 8 , później NH4 zaczęło spadać i rosnąć NO2 tak jak powinno być jednak później zauważyłem spadek NO2 lecz testy na NO3 nie wykazywały jakiejkolwiek zmiany ( mam 2 spore anubiasy, ale nie jestem pewien czy dały by radę pozbywać NO3 ) jednak fakt, że NO2 spada musi świadczyć, że się przetwarza i tu drugi problem, bo pomiary stoją na wartościach 0,5 i ani drgnie. Na dzień dzisiejszy wygląda to tak

NH4-0

NO3-0

No2-0,05

PH-8

I moje pytanie brzmi co mogło być powodem w międzyczasie dodałem jeszcze 2 ampułki Prodibio w filtrze jest matrix + ceramika + żwir koralowy. Ja osobiście podejrzewam wodę kranową gdyż kiedyś z ciekawości sprawdzałem ją testami i NO2 pokazało 0,05 i NH4 również wykryło. Nie za bardzo to rozumiem zwłaszcza iż postępowałem zgodnie z instrukcjami jednego z użytkowników wyliczyłem ile wody faktycznie jest w akwarium , odpowiednio wyliczyłem i dodałem wode amoniakalną oraz bakterie. Chciałbym dodać, że zakładając akwarium roślinne w ten sam sposób tyle, że na urynie była taka sama sytuacja . Albo mam test do NO3 już do bani bo mam go z Sery a NO2 jest z JBL.

Obstawiam na walnięty test NO3. Jak test JBL NO2 pokazuje ci w kranie 0,05 to ma zapewne taką tolerancję błędu (jest ok). Kup Test NO3 JBL dobry w rozsądnej cenie.

• Dziękuję 1

Sebolnari

Czyli rybki mogę już wpuszczać ( jak kupie ) bez problemu ;)? Cieszy mnie to bardzo teraz dostałem baaardzo mocny zastrzyk gotówki i planuje na zakup całej teczki testowej z JBL .. tak na przyszłość.

Sebolnari

Ok Dziękuję Ci bardzo za info bo już zacząłem ( po raz kolejny złe przeczucia) i dobrze wiedzieć w takim razie zainwestuje pojedynczo w testy tej firmy ;)

Rzeczywiście poziom NO3=0 jest dziwny więc zrób tak, jak pisze eljot. Ja też podczas dojrzewania zbiornika miałem w środku rośliny, ale u mnie NO3 zatrzymało się na poziomie 20, czy 30 (nie pamiętam już dokładnie) i nie chciało się ruszyć, mimo że NO2 spadło do 0...

Sebolnari

No właśnie mnie też to samo dziwi jak już pisałem NO2 mam na poziomie 0,05 i tak stoi , ani drgnie z tym, że na 100 % jest jego redukcja więc NO3 na poziomie 0 jest coś nie tak. Tyle, że przed chwilą badałem wodę kranową na NO2 i też wyszło 0,05.

Teraz to nie masz co mierzyć bo światło kiepskie ;) zrób pomiary przy świetle dziennym, no i najlepiej by było, gdybyś zainwestował w JBLa, tak jak pisał eljot, są jednak dokładniejsze...

Sebolnari

Problem się wyjaśnił okazało się iż test SERY jest mało czuły na niskie poziomy NO3 dlatego pokazuje jakby go w ogóle nie było. Dziękuję wszystkim za chęć pomocy a deccorativo za informacje i wyjaśnienie problemu. Temat można zamknąć ;)

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

Announcements

• Bezprym
      @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
    • Pikczer
      Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
    • ziemniak
      @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
    • KapitanCzysty
      Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
    • Ziemiojadek
      Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
    • makok
      Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
    • Pikczer
      Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
    • Bezprym
      Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
    • pulpet
      Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
    • Ziemiojadek
      Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.