Jump to content

Muszle


kloss0600
 Share

Recommended Posts

kloss0600

Witam. Jestem tu nowy.

Czy do malawi da rade wrzucić 2-3 muszle z morza? oczywiście przepłukane, wyparzane itp. czy to nie potruje mi ryb?

Link to comment
Share on other sites

Nie potruje ale jak kolega napisał powyżej muszle morskie w malawi nie jak nie pasuje i burzy piękno zbiornika. Tak samo jak robienie aranżu ale morskie. No ale jak co komu jak Ci takie klymaty pasują to muszle Ci nie potrują ryb na pewno.

Link to comment
Share on other sites

kloss0600

Pytam, bo mam 3 DUŻE muszle które sam znalazłem :) dopiero zaczynam przygodę z Malawi. Wcześniej miałem pielęgnice itp. ale to nie to samo co pyszczaki. Aha, wiem że to nie ten dział ale mam jeszcze jedno pytanie: czy Księżniczka z Burgundii może egzystować normalnie z pyszczakami? czy to poroniony pomysł?

Tak więc: czy te muszle to są ok? czy nie zasolą mi zbytnio wody? przypominam, że najpierw je wymoczę, wyparzę itp. Natomiast chciałbym je dodać z 2 powodów. Po pierwsze, dlatego iż są duże i będą fajnie wyglądały, po drugie są to dodatkowe kryjówki.

I drugie pytanie apropo księżniczki. Dawać czy lepiej nie?

Link to comment
Share on other sites

Dario1906

Jak napisałem muszle nie pasuja do Malawi ale jak napisał "Stan" jak co komu !!!! Jesli chodzi o pomieszanie Malawi z Tanganika to jak napisałeś "Poroniony Pomysł" !!!!

Link to comment
Share on other sites

spiochu

Idź na całość! Dodaj jeszcze kokos. I glonojada. :)

Sorry, tu nie uzyskasz poklasku dla muszli czy mieszania ryb z różnych biotopów. Taki mamy klimaty... yyy znaczy take mamy forum ;)


Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

adam17123
Pytam, bo mam 3 DUŻE muszle które sam znalazłem :) dopiero zaczynam przygodę z Malawi. Wcześniej miałem pielęgnice itp. ale to nie to samo co pyszczaki. Aha, wiem że to nie ten dział ale mam jeszcze jedno pytanie: czy Księżniczka z Burgundii może egzystować normalnie z pyszczakami? czy to poroniony pomysł?

Tak więc: czy te muszle to są ok? czy nie zasolą mi zbytnio wody? przypominam, że najpierw je wymoczę, wyparzę itp. Natomiast chciałbym je dodać z 2 powodów. Po pierwsze, dlatego iż są duże i będą fajnie wyglądały, po drugie są to dodatkowe kryjówki.

I drugie pytanie apropo księżniczki. Dawać czy lepiej nie?


Musisz coś wybrać ! Malawi lub Tanga.Nie rób zupy rybnej bo to nie smacznie wygląda,ale przede wszystkim ryby Te mają różne wymagania parametrów wody.Wiadomo na co będziemy Cię namawiać :D ,ale decyzję podejmij Sam.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak Koledzy napisali... Widzę, że ewidentnie ciągnie Cię do Tanganiki (muszle, Neolamprologusy) więc załóż sobie po prostu Tanganikę i nie mieszaj biotopów. Jakby Cię kusiło po cichu jednak zmieszać to tylko stracisz kasę, Neolamprologusy brichardi to bardzo agresywne ryby, broniące nie tylko swojego terytorium, ale i potomstwa, miałbyś straszną sieczkę (pomijając już zupełnie fakt o odmiennych zachowaniach godowych i terytorialnych, które powodowałyby prawdopodobnie jeszcze więcej bójek)....

Link to comment
Share on other sites

kloss0600
Tak jak Koledzy napisali... Widzę, że ewidentnie ciągnie Cię do Tanganiki (muszle, Neolamprologusy) więc załóż sobie po prostu Tanganikę i nie mieszaj biotopów. Jakby Cię kusiło po cichu jednak zmieszać to tylko stracisz kasę, Neolamprologusy brichardi to bardzo agresywne ryby, broniące nie tylko swojego terytorium, ale i potomstwa, miałbyś straszną sieczkę (pomijając już zupełnie fakt o odmiennych zachowaniach godowych i terytorialnych, które powodowałyby prawdopodobnie jeszcze więcej bójek)....I o taką odpowiedź mi chodziło. więc nie będę mieszał Malawi z Tanganiką.

Przynajmniej jeżeli chodzi o ryby.

Natomiast jeżeli ryby przeżyją jak dodam im 3 muszle, to je dam. a za niedługo wrzucę fotki i wtedy będziecie oceniać jak to wygląda. Ps. dzięki za szczere odpowiedzi. nie lubię bardzo owijania w bawełnę. Wole prosto z mostu. I na pewno pozostanę na tym forum na długo.

Link to comment
Share on other sites

Tylko jak pójdziesz w tange to za dużej pomocy tu nie uzyskasz bo to nie ten biotop ;-).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • pulpet
   Sporo różnych zachowań, których nigdy nie widziałem w zbiorniku wielogatunkowym. Takie najbardziej rzucające się w oczy to: Opieka nad wypuszczonym narybkiem. Co prawda nigdy nie widziałem zbierania do pyska i pływającej w towarzystwie marki ławicy maluchów, ale pilnowanie miejsca, gdzie wypuściły młode to norma.  Trwa to kilkanaście godzin, może, dobę, ale w tym czasie, nawet sporo większe samce są ostro atakowane i przepędzane.  Zachowanie narybku. Bardzo szybko przestaje być płochliwy i zaczyna coraz odważniej pływać.Brak panicznych skoków kryjowka- kawalek pokarmu - powrót. Wszystko odbywa się dużo spokojniej. Maluchy dużo szybciej i śmielej pływają w toni, dołączają do stada samic. Strach budzi tylko wychodzący czasami z kryjówki samiec. W grupie dość szybko czują się swobodnie i bezpiecznie. Kilkunastomilimetrowe maluchy swobodnie pływające wśród dorosłych samic, co w zbiorniku wielogatunkowym skończlo by się kłapnięciem pyska tego lub tamtego i po rybach. Nawet po dlowieniu do osobnego zbiornika młode  ryby zachowują się inaczej. Mam dwa takie, jeden na rdzawe łuskane z wielogatunkowego i drugi na Mphangi z jednogatunkowego. U rdzawych duża płochliwość , chowanie się po kątach i szybkie wyjścia po pokarm. Mphangi spokojnie pływają i czekają na nowy dom. Tak na oko mniejszy poziom stresu. Zachowanie młodych pozostawionych w zbiorniku głównym, najpierw dołączenie do grupy samic,. potem powolna indywidualizacja samców, aż  do pierwszych prób wybarwienia, czy objęcia dominacji to temat rzeka. Tego nie widzę w wielogatunkowym. Może to też specyfika gatunku, ale myślę, że jednak dużą rolę odgrywa "jednogatunkowym spokój". Wszystko IMHO oczywiscie Podryfowalismy.z tematem. Wyszło OT.
  • Bojar
   Potwierdzam. Mam podobne spostrzeżenia mimo, że akwarium 170 cm.    
  • Tomasz78
   A jakie to zachowania?
  • Pikczer
   Już wszystko wszystko masz napisane, ale dodam że na upartego ja korzystałem czasami z wewnętrznego kotnika. Jeśli ryba była "na granicy" to ją umieszczałem w kotniku. Często ryba była zadowolona bo mogła spokojnie sobie siedzieć i się nie denerwowała. Odpoczywała i wracała do  zdrowia. A czasami jak wg mnie na 90% już po rybie to trafiała do kotnika i tam następował czasami po kilku dniach koniec albo czuła się lepiej i wracała do reszty ryb. W takiej sytuacji gdy nieraz kiepsko to wygląda oszczędzasz sobie później kłopotu z szukaniem martwej ryby.  Oczywiście, że dodatkowe akwarium byłoby lepszym rozwiązaniem, ale ja już nie mam na to miejsca. 
  • pulpet
   Tak jak napisał Andrzej, no i popracuj nad aranżacją. Zbiornik mały, kamieni za mało , za małe i za mało przestrzeni między nimi, gdzie ryby mogą się ukryć np. w takiej sytuacji jak obecnie. Moim zdaniem oczywiście.
  • Andrzej Głuszyca
   Została pobita. W takim stanie jest narażona na dalsze nękanie ale już przez inne ryby. Dobrze by było gdybyś na krótki moment mógł ją odizolować ale w momencie gdy zauważysz , że jest nękana przez inne ryby.  Jeżeli nie jest nękana albo nie masz innego zbiornika to pozostaw  ją w tym co jest .  Wtedy jej nie pomożesz. Albo dojdzie do siebie albo nie.
  • Rik
   Witam  Pisze po przejrzeniu forum, ale nie znalazłem nic ciekawego. Otóż moja rybcia zachowywała się okej aż do pojedynku z inną. Pojedynek ewidentnie przegrała, bo zaczęła siedzieć w rogu akwarium. Po chwili zaczęła pływać w następujący sposób  Głową do góry   Co ciekawe, jak puknę w szybę albo wrzucę jakieś jedzonko to pływa normalnie. Chowa się czasami w skałach, a potem podpływa do tego samego rogu i przybiera taką pozycję jak na zdjęciu wyżej   240L Eheim classic 240(gąbki + 1kg ceramiki.) + Minipat. NO3 - 20 Zdjęcie akwarium Karmię raz dziennie acti cichlid Wymieniam 5-10% co dwa tyg odstaną wodą  Trochę się boję bo w innych akwariach, które miałem to takie zachowanie zwykle oznaczało rychły koniec rybki.  Dlaczego ona się tak zachowuje? Z góry dziękuję za odpowiedzi
  • Bartek_De
   @pulpet bardzo trafne spostrzeżenia👍
  • pulpet
   Mam Acei w baniaku 160 długim i kolejny raz napisze, że to absolutne minimum, a tak naprawdę za krótko dla nich. Ryby toniowe, szybko pływające i dorastające do sporych rozmiarów. Mam na myśli moje Luwala, jest mniejsza odmiana. Żadna przyjemność z oglądania ryb hamujących nosem na szybie. Do tego te ryby chcą pływać ławicowo, co przy małym zbiorniku i w towarzystwie upakowanych na gęsto przedstawicieli innych gatunków marnie im wychodzi. Zrozumiała jest chęć posiadania większej ilości gatunków na początku przygody z Malawi. Jedno rybsko ładniejsze od drugiego. Ciężko odpuścić. Ja kiedyś do 400 litrów wcisnąłem 4 gatunki. Potem się spodobało, założyłem 160, (na większe, piąte w kawalerce już nie miałem miejsca) i na  szczęście jednogatunkowe, z Chindongo sp. "elongatus mpanga". Prawie półtora roku obserwacji ryb w zbiorniku jednogatunkowym dało do myślenia. Zamiast oglądać bezsensowne  przepychanki międzygatunkowe, mogę spokojnie przyglądać  się całej masie zachowań społecznych w obrębie gatunku. Wałki o dominację, zarówno między samcami jak i samicami, ławicowość samic kontra terytorializm samców, minimalny kanibalizm wobec narybku (to może mniejsza zaleta 😜) i mnóstwo innych zachowań, które przy większej ilości gatunków zniknęłyby w zupie rybnej.  W najbliższym czasie mój ostatni zbiornik z innym biotopem zmieni się w Malawi. Taka 240 jak Twoja. I pójdzie.pod jeden gatunek. Bo pchanie.wiekszej ilości w taka kropelkę sprawi, że więcej mi ucieknie niż zyskam. Tak się rozpisałem, bo od jutra urlop i do roboty wstawać nie trzeba😁. Zapomniałem, dodać IMHO
  • KapitanCzysty
   Ostatecznie cała sytuacja zakończyła się szczęśliwe, bez drastycznych posunięć. Równo tydzień po przenosinach w głównego baniaka do kotnika, samica po 26 dniach inkubacji wypuściła wszystkie młode z pyska.   Niestety nie zaobserwowałem sytuacji na której  mi zależało czyli chwili gdzie samica wypuszcza młode, a później w sytuacji zagrożenia chroni je w swojej paszczy. Młodziaki ewidentnie przed nią uciekały i chciały żyć już swoim rytmem, a ona chciała je złapać chyba z nadgorliwości. Pewnie to kwestia doświadczenia, mam nadzieje, że będzie miała  okazje je nabyć przy kolejny miotach. W tym samym dniu, w nocy w całkowitych ciemnościach matka wróciła do baniak głównego i od razu została „przyjęta” przez stado pobierając pokarm następnego ranka.    Co do małych to po trzech dniach zaczęły śmielej wypływać ze swoich kryjówek i obecnie już się mnie mie boją. Maja ogromny apetyt, walczą ze sobą, pilnują grot i rosną. 😁  Na początku myślałem, że jest 6 sztuk, później 7, ale ostatecznie okazało się, że cały miot liczy 8 sztuk.  IMG_9622.MOV     Międzyczasie do tarła podszedł trzeci gatunek moich pysków. Tym razem padło na Perlmutty. Samica zaczęła inkubacje we wtorek (22.11.2022), czyli dzień przed  przeniesieniem Hary do kotnika. W czwartek robiłem podmianę z dość dużą ingerencją w zbiornik (czyszczenie w środku itp) i niestety nad ranem owa samica pobierała już normalnie pokarm. Nie wiem czy moje działanie się do tego przyczyniły czy to wynik jej niedoświadczenia, ale stało się.  Na szczęście w ostatnią sobotę tj. 03.12 zauważyłem, że druga samica stała się „brzemienna” i utwierdziłem się w przekonaniu co do ojcostwa zarówno w odniesieniu do pierwszej jak i drugiej damy. Sprawcą był niepozorny, cichy samiec Beta, który od jakiegoś czasu zajął sobie przeciwległą stronę akwarium niż dominujący Perlmutt i tam robił swoją partyzantkę. Niby człowiek widział, że coś kombinuje, coś tam tańcuje, ale jeśli miałbym to porównać do opisywanych we wcześniejszych postach zalotach samca Metraclimy to była to całkowita przepaść, amatorka, nie ta liga… 😅.   Cóż jedni mają z górki drudzy pod górkę 😂 Najbardziej dziwi mnie zachowanie samca alfa Permuttów, który zamiast zająć się swoimi paniami to gania za samicami Metriaclimy i nic z tego nie wynika. Są niedostępne i zimne, tylko żarło im w głowie😜… (jako jedyny gatunek jeszcze nie miał tarła). Tu jeszcze filmik z żerowania samca alfa zaraz po podaniu karmy. Lubie obserwować jak przeczesuje wszelkie zakamarki zbiornika 😁 IMG_9621.MOV  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.