Skocz do zawartości

Tło 3D (styrodur XPS + Ceresit CX5) – krótka fotorelacja


Cioofek

Rekomendowane odpowiedzi

Przed przystąpieniem do robienia tła, przeglądałem dużo zdjęć z jeziora Malawi (nawet wiele z nich wydrukowałem). Przejrzałem, również dostępne w sprzedaży tła wewnętrze. Bardzo spodobało mi się tło firmy Aquaterra, zastanawiałem się nawet nad jego zakupem ale jak dowiedziałem się o jego wymiarach stwierdziłem, że zajmie ono zbyt dużo miejsca w moim niewielkim 240l akwarium. Nie pozostało, więc nic innego jak zrobić tło samodzielnie.


W markecie budowlanym kupiłem 3 arkusze styroduru XPS o grubości 5cm i jeden kawałek o grubości 3cm. Wybrałem syrodur taki, który był najbardziej elastyczny i najmniej się kruszył.

a1091fdffb36d47cm.jpg

Następnie przyciąłem go i skleiłem silikonem. Podczas cięcia doskonale sprawdzał mi się nóż do filetowania ryb.

e3d965f8c46e07c3m.jpg

Flamastrem wyrysowałem kształt skałek i przystąpiłem do „rzeźbienia”. Styropian wycinałem nożem lub wybierałem lutownicą. Do lutownicy zrobiłem kilka grotów z drutu miedzianego o średnicy 1 mm ( prostokątnych, kwadratowych i okrągłych)

f66ab17fb4ef19c9m.jpg

Wykańczałem opalarką lub poprzez gładzenie nożem.

7dae25f7d3ca28c7m.jpg

Skałki generalnie formowałem tak, aby powstawały fajne światłocienie. U góry skałki robiłem grubsze, a na dole bardziej schowane a ich powierzchnie starałem się kierować w różnych płaszczyznach, tak by inaczej odbijały światło. Niektóre skałki zrobiłem z szczelinami dla narybku. Ze styroduru o grubości 3cm zrobiłem skałki na szyby boczne.

343d2c1ca22ed00em.jpg

W celu zmniejszenia wyporności tła, skałki najgrubsze zrobiłem w formie „wydmuszek”, które połączyłem kanałami. W celu zapewnienia cyrkulacji wody za tłem, w szczelinach skalnych usytuowałem 5 wlotów zabezpieczonych plastikową siatką (przyklejoną silikonem). Od góry zrobiłem 4 otwory (zabezpieczone siatką) umożliwiające m.in. wylot powietrza w momencie zalewania akwarium wodą. Widok tła od tyłu:

d8fe0e7357ba2cbdm.jpg

Za pomocą pędzla, tło i kamienie (wapienie) pokryłem dwukrotnie rzadką zaprawą CX5. Do zaprawy dodałem pigmenty aby w przypadku odpadnięcia farby nie oglądać gołego betonu. Następnie pomalowałem dwukrotnie emulsją akrylową. Do malowania używałem białej farby oraz pigmentów (żółtego, brązowego, czerwonego i czarnego). Wgłębienia i zakamarki oraz granice między skałkami pomalowałem małym pędzelkiem na ciemny kolor. Miejsca wypukłe, pomalowałem jaśniejszą farbą metodą suchego pędzla. To poprawiło efekt 3D.

63f6e2308186fc81m.jpg

Robiąc tło zależało mi aby całkowicie pochować sprzęt (filtr wew., prefiltr od biologa, rurki etc.)

Po zrobieniu tła odczekałem ok. 3 tygodni aby zaprawa cementowa przestała pracować.

Tło umyłem i przykleiłem silikonem wewnątrz akwarium. W miejscach widocznych, przy szybach bocznych oraz przy dnie, użyłem brązowego silikonu. A tak wyszedł efekt końcowy:

1_P1010156.JPG

pozdrawiam

Cioofek

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.