Jump to content

Żywa skała


Swixz
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich na forum.

Właśnie zlikwidowałem swoje akwarium morskie - więcej z tym kosztów, nerwów i zachodu niż rzeczywistej radości i satysfakcji. Postanowiłem powrócić do akwarystyki słodkowodnej, dokładniej mam zamiar założyć coś skalistego - malawi/tanganika, chociaż bardziej skłaniam się ku jakimś mbuna. Ogólnie mam problem bardziej natury technicznej, jako że akwarium jeszcze nie powstało. Posiadam zapas żywej skały oraz żywego piasku. Właściwie to teoretycznie są już martwe - po likwidacji akwarium skała została wyszorowana z zewnątrz i umyta w wodzie 3°C, później wystawiona na dwór, na ujemną temperaturę. Piasek wielokrotnie przepłukałem również w zimnej wodzie. Zamiar miałem taki, żeby użyć właśnie tę skałę do wystroju i piasek zmieszany z kwarcowym, dość ciekawie to wygląda, lepiej niż standardowe rozwiązania.

Jednak zastanawiam się, czy takie przygotowanie tych elementów wystarczy?

Niby po czymś takim nic już nie powinno tam żyć, ale tak się zastanawiam czy nie przysporzy mi to kłopotów ze zbiornikiem? Gnijące rzeczy spowodują wzrost no2/no3. Myślałem żeby dla pewności potrzymać skałę jeszcze parę dni w roztworze perhydrolu, chociaż nie wiem czy jest sens, co o tym wszystkim sądzicie i jak radzicie zrobić?

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

Widziałem na tym forum już kilka prób odwzorowania morszczaka w malawi i żadna nie była zbyt udana. Klimat malawi niestety ni jak ma się do skały morskiej i nic na to nie poradzimy. Rozumiem jednak chęć próbowania bo pamiętam mój początek i również utożsamiałem te ryby z białymi wapieniami filipińskimi alla akwarium morskie.

Link to comment
Share on other sites

Nie chcę kopiować morszczaka w słodkiej wodzie, do takich prób ciągnęło mnie parę lat temu jak właśnie solniczkę zakładałem, teraz już mi przeszło.

Podobają mi się skały o kształcie podobnym do LR, wcześnie jak miałem Malawi to stał ono na skałach z lawy więc w miarę podobny wygląd. LR ma kształt którego jeszcze nie spotkałem w "zwykłych" skałach, dlatego chcę ją użyć. Jeśli chodzi o odtwarzanie środowiska to chyba nie jest tak znaczącą rzeczą z biologicznego punktu widzenia - skała to skała.

Piasek również lepiej wygląda zmieszany z kwarcowym niż sam kwarcowy.

Cała sprawa rozbija się o to jak przygotować te elementy żeby później nie sprawiały problemów w działającym akwarium

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

Według mnie aby wybić wszystko doszczętnie możesz wygotować skały ale z drugiej strony to chyba nie ma sensu. I tak nic nie urośnie bo niby jak a to co początkowo będzie gniło pomoże w starcie akwarium i dostarczy pożywki dla bakterii. Zalewaj wodą bo i tak pierwsze 3 tygodnie to tylko woda w akwarium więc nic złego stać się nie może.

Link to comment
Share on other sites

Bourbon Kid

Kamienie po płukaniu i trzymaniu na mrozie na pewno w akwarium nie zaszkodzą oczywiście należy je jeszcze wypłukać ale zastanów się dobrze zanim je do akwarium włożysz pooglądaj naszą galerię. Jest tam dużo Ciekawych fajnych aranżacji może zmienisz zdanie. Ja jeszcze nie widziałem fajnej malawki na takiej skale, a wielu którzy tak robili szybko ją zmieniali

Link to comment
Share on other sites

Pooglądam, chociaż myślę że zdania nie zmienię - sam muszę sprawdzić czy coś ładnego da się zrobić ;)


Mimo wszystko, nawet jeśli zrezygnuję z tego pomysłu to muszę skałę połowicznie wysterylizować.

Co z pozostałościami po organizmach wewnątrz skały? Bo jak wiadomo jest porowata i np są takie rzeczy jak fioletowe glony wapienne i inne ustrojstwa - dam radę to umyć pod ciśnieniem z kranu więc średnio to wypłuczę jeśli coś w środku się znajduje - nie będzie to problemem?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
  • Falcowski
   No w rogu stoi, to duże na brązowej szafce ------------------------------------ Kurcze, nie łatwa to sprawa takie coś wynieść i przewieźć.
  • suricade
  • przemo95
   Okej. Wylot ma być skierowany wzdłuż dłuższej szyby oczywiście ? 
  • aro600
   PO4 mam wysokie bo 1 mierzone testami Salifert więc wynik prawidłowy, miałem już atak sinic i pomógł dopiero chemiclean, a tani nie jest na moje akwarium 1 dawka to około 100,  kupię może Phos-out 4  Microbe-lift i zbije do niższego poziomu fosfor.
  • Nath_147
   Szkoda ze nie zmierzyłeś  no3 po zmetnieniu wody. U ciebie akwarium jest narażone na swiatlo dzienne a to może potrngowac efekt (stąd masz takie fajne glony na kamieniach i szybie), gdzie u mnie przy polnocnych oknach i glona nie taki, i rosliny w hydro słabo rosną ;(.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.