Jump to content

glony na szybach i roslinach


Darek73
 Share

Recommended Posts

Witam. Czy to normalne że co tydzień musze czyścić szyby od glonów? Porastają dość mocno zwłaszcza od strony dużego okna. Czyszczę czyscikiem na rączce. Po czyszczeniu szyby są ok ale okolo 5 dni później juz cos zaczyna być widac.

Oswietlenie led okolo 47w.

Jakie parametry wody powinienem zbadać aby ocenić sytuacje?


Mam w akwa blok azotanow i no3 na poziomie 5-10, no2 0,01 . Podmiana wody co miesiąc. Na kamieniach taki brunatny nalot.


Jak ograniczyć rozwój tych glonów ?

Link to comment
Share on other sites

Tak jest to jak najbardziej normalne i prawidłowe w malawi. Ja przecieram szybę dwa razy w tygodniu. Nie da się za bardzo ograniczyć rozwoju tych glonów ponieważ jest to jak najbardziej naturalne zjawisko w naszych akwariach.

Link to comment
Share on other sites

Witam, glony do rozwoju potrzebują warunków czyli no3 i po4. Z tego co piszesz no3 masz na niskim poziomie 5-10mg/l, proponował bym zmierzenie również po4. Zachodzi ryzyko że przy niskim no3 a wysokim po4 rozwijać się będą sinice. Co zdecydowanie jest jeszcze gorsze niż glony. Nie wiem kolego jak długo masz akwarium i czy jesteś w stanie rozróżnić sinice od glonów. Do tego, jeżeli akwarium stoi bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych, to jest dodatkowo narażone na rozwój glonów i sinic.

Link to comment
Share on other sites

Kamienie pokrywa taka mocno ciemna warstwa czegos (być może to sinice) kupie test na po4. Nie wiem czy przy bloku absorbera nie skoczyly mi sinice.


Czy do przecierania szyb używacie czyscikow magnetycznych czy ręcznych?


Czy ślimaki helmety dadzą radę z glonami i sinicami?

Link to comment
Share on other sites

Jak ciemne to nie sinice o ona najczęściej są jasno zielonkawe i siadają w taki specyficzny sposób na piach czego nie robią inne glony.

Czyszczę szybę zmywakiem kuchennym wstępnie przecieram ta częścią zieloną potem gąbką.

Ślimaki pewnie tak, ale przecież glony są bardzo pożądane przez nasze cichlids i jak nie są to ( a pewnie na 99%) nie są to sinice to po co z nimi walczyć. No ale to już twój wybór.

Link to comment
Share on other sites

Helmety sinic nie ruszą niestety. Sinice lubią warunki beztlenowe i dużo światła, jeśli dorwie Cię ten szajs, proponuję solidne przemieszanie piachu, zebranie wierzchniej części (tej jasnozielonej) i skrócenie czasu świecenia, to tak na początek, jak nie pomoże to są podobno jakieś preparaty na to. Co do pozostałych glonów, to moim zdaniem sama przyjemność patrzeć jak rybcie sobie czasem skubią ;)

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie kolego, i ja popieram kolegów, z sinicami o ile to one to walczyć z nimi. A jeżeli to tylko glony to mija się to z sensem, szyby i tak będziesz musiał czyścić co jakiś czas (ja robię to raz na tydzień gąbką). A glony same w sobie to dodatkowe źródło pożywienia dla mbuny, docenić je można przy dłuższym wyjeździe;)

Link to comment
Share on other sites

Postaram sie dzisiaj wieczorem zrobić zdjęcie to wtedy może wyjdzie co to jest.

Gdyby to byłhy zielone glony takie "ładne" na kamieniach top bym nic nie miał przeciwko ale ten czarny/ciemny nalot źle wygląda.

A naszybach to raczej bym nie chciał al epewnie się nie da.

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
Tak jest to jak najbardziej normalne i prawidłowe w malawi....Stasiu. Uwierz mi ,że w naszej tutejszej wodzie ( mamy dwa ujęcia) zielone glony będą jak je sobie namaluję:).Szyb mogę nie myć kilka tygodni i nikt się nie zorientuje ,że są nieczyszczone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
  • Falcowski
   No w rogu stoi, to duże na brązowej szafce ------------------------------------ Kurcze, nie łatwa to sprawa takie coś wynieść i przewieźć.
  • suricade
  • przemo95
   Okej. Wylot ma być skierowany wzdłuż dłuższej szyby oczywiście ? 
  • aro600
   PO4 mam wysokie bo 1 mierzone testami Salifert więc wynik prawidłowy, miałem już atak sinic i pomógł dopiero chemiclean, a tani nie jest na moje akwarium 1 dawka to około 100,  kupię może Phos-out 4  Microbe-lift i zbije do niższego poziomu fosfor.
  • Nath_147
   Szkoda ze nie zmierzyłeś  no3 po zmetnieniu wody. U ciebie akwarium jest narażone na swiatlo dzienne a to może potrngowac efekt (stąd masz takie fajne glony na kamieniach i szybie), gdzie u mnie przy polnocnych oknach i glona nie taki, i rosliny w hydro słabo rosną ;(.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.