Jump to content

Dzielenie testu na 1/2 ?


Damian780425
 Share

Recommended Posts

Damian780425

Witam

Mam pytanko czy ktoś dzieli odczynnkiki do pomiarów parametrów wody na pół ?

Przykład Test JBL na zawartość No3 , producent podaje 10ml wody, 2 miarki proszku, i 6 kropel odczynnika drugiego. Pytanie co się stanie gdy damy 5ml wody jedną miarkę proszku i 3 krople odczynnika ?

Robiłem test kontrolny i pomiary wyszły identyczne tyle że na niskim poziomie No3 więc może nie było wpływu na wynik. Jakie macie doświadczenia w tej kwestii i czy może tak robicie.

Bo jeśli wynik jest odczytywany to po co dawać więcej jak można mniej ? :-)

Link to comment
Share on other sites

A ja Wam odpowiem, że tutaj chodzi CHYBA o rozróżnianie barwy jaka jest po przejściu koloru z paska ze skalą przez wysokość słupka wody w fiolce z badaną próbką wody. IMHO nie dla każdej wartości z paska ze skalą wartość odczytywana z góry fiolki (czyli z miejsca gdzie patrzy nasze oko na fiolki) będzie taka sama dla ilości wody 10 ml i 5 ml, bo ten kolor przechodzi, dla przykładu, przez 3 cm wody, lub przez 6 cm wody (mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi). Podejrzewam, że różnica w pomiarze może być niewielka lub może odgrywać rolę tylko na przykład w wodzie morskiej (tak sobie palnąłem), natomiast mam przeczucie, że jakiś powód ku temu jest, że inne testy są na próbce wody 5 ml a ten na 10 ml.

Link to comment
Share on other sites

Damian780425

Waszek przyczyny takiego stanu rzeczy mogą byćx dwie albo producent więcej zarabia , albo faktycznie jakiś minimalny wpływ ma wysokość słupka wody.

Tak sobie myślę że akurat test na No3 jest używany najczęściej i producent o tym wie :-)

A tani nie jest . Z moich obserwacji wynika że przedział między 5-20 mg nie wpływa na odczyt .

W dalszych wartościach nie testowałem bo nie mam :-)

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o NH3/4 czy NO2 to brałem nawet 1/4 bo wiadomo że w tych testach jakiekolwiek zabarwienie oznacza że jest coś nie tak i wtedy robłem cały.

W testach na NO3 brałem połowę i wszystko było spoko.

Link to comment
Share on other sites

Ciekawy temat. Też mam ten test JBL. Mogę zrobić próbkę na połówce. Obstawiam, że wynik będzie taki sam czyli producent zarabia więcej ;)

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Osobiście też wydaje mi się że dzielenie testu na pół da taki sam efekt jak robienie w proporcji 1:1. Część z Was uważa że wysokość słupa wody ma wpływ na wynik, ale według mnie nie za bardzo. Dlaczego? Sam producent w instrukcji obsługi testu napisał, że:

"W zależności od rozcieńczenia wyniku pomiaru należy pomnożyć w następujący sposób dla uzyskania ostatecznego wyniku:

Próbka 5ml + 5ml wody destylowanej: wynik razy 2

itd."

Więc na chłopski rozum jeśli wysokość słupa w tym wypadku była by istotna producent kazał by nam pomnożyć np. przez 2n, gdzie n jest właśnie zmienna-wysokością słupa wody.

Oczywiście mogę się mylić ale tak to rozumiem :).

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
Jeżeli chodzi o NH3/4 czy NO2 to brałem nawet 1/4 bo wiadomo że w tych testach jakiekolwiek zabarwienie oznacza że jest coś nie tak i wtedy robłem cały.


..jeżeli piszesz o NO2 JBL to jak dzieliłeś krople?

Wg instrukcji wlewa się 5.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bezprym
   A reszta parametrów? 
  • przemo95
   Witam. Akwarium zalałem 4 maja za pomocą ustrojstwa. Od tygodnia podaje bakterie seachem stability, sypalem też 2 razy pokarm, a NH4 cały czas stoi w miejscu (<0,05) , mierzyłem już 3 razy co kilka dni, ostatni raz przed chwilą.. Coś robię nie tak czy potrzeba więcej czasu?    PS. Testy kropelkowe JBL.
  • Witek
   Kolejny raz dzięki za pomoc 👍
  • aro600
   Moim zdaniem bardziej podkręca glony światło słoneczne, ale dzięki temu jest zielono, martwi mnie to, że już 2 dzień korpusy z żywicą są zakręcone, a woda dziś rano dalej była mętna bez większych zmian, zobacze jak wrócę do domu ,ale jeśli przyczyna była mechaniczna wywołana purolite to po tym czasie powinna już zostać przefiltrowana. Inna obserwacja to wydaje mi się, ale to subiektywna opinia, że woda rano jest bardziej mętna.. może ryby robią w nocy jakąś rewolucję z podłożem i to piach, ale przez ponad półtora roku nigdy nie miałem takiej sytuacji, a dno tez nie wygląda na jakoś specjalnie przekopane - bardziej niż normalnie.
  • triamond
   @aro600 Może zrób test NO3 na wylocie z żywicy ? Będzie wiadomo, czy nie pomylona żywica. Purolite a520e też usuwa fosforany (ok. 20% PO4, 80% NO3; ale zależy od stężeń). Jeśli problemem szyby... to może skupić oświetlenie tak, żeby nie oświetlać szyb ? Odbłyśniki ? Kolimatory ? Ja mam korytko kablowe 3x3cm pomalowane na czarno od środka i moduły.
  • Waclaw
   Mimo dodatkowych uciążliwości w postaci czyszczenia szkła, glon prezentuje się rewelacyjnie. U mnie od roku królują okrzemki ☹️ i nic nie wskazuje na to, żeby coś miało się zmienić w temacie 😞
  • aro600
   Właśnie na kamieniach mi glony pasują wkurza tylko szyba dodatkowo jeszcze w moim akwarium nie mam tła więc trzeba czyścić 4 szyby co przy wymiarach akwarium 240x60x70h nie należy do przyjemności jasne raz lub 2 na miesiąc to nawet z nudów ale 2 x na tydzień, a minimum raz to już przesada. W zimie to mi nie przeszkadza bo czasu ciut więcej, ale teraz...
  • Pikczer
   Glony masz piękne, ja się głowie jak takie uzyskać. Ślimaki Military Helmet? Z 20 sztuk i będą szczęśliwe. A Ty będziesz mieć znacznie mniej pracy i będzie mniej glonów. Ja czyszczę szybę raz na miesiąc bo częściej nie ma nawet potrzeby. Ja zbijałem NO3 za pomocą JBL nitratex i działało.  Może po prostu pech, albo zbieg okoliczności. Może w związku z wiosną coś się obudziło w akwarium. Ja niedawno też mailem mętną wodę nie robiąc nic. Po prostu nagle pewnego dnia. Może  Twój purolite wcale nie jest wadliwy. 
  • ziemniak
   To jest ciężkie pytanie, bo raz, że zależy co masz, kto robi i na co się decydujesz. Dodatkowo wirujące ceny, niestety zazwyczaj w górę. Widełki podaje jakie miałem oferty: Akwarium: 2500 - 3500 zł (szkło 12 mm bez OW) Stelaż: 1600 - 2400 zł Obudowa stelaża: 200 - 300 zł (zrób to sam) Moduły i kamienie: 700 zł Oświetlenie: 400 zł (zrób to sam) Pokrywa: 1300 - 1500 zł (wycena, ja mam zrobioną póki co zrób to sam) Do tego sterownik, filtry, falowniki, ryby.
  • pkiinbanww
   Na jaki wydatek się przygotować planując takiej wielkości baniak?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.