Skocz do zawartości

Dojrzewanie a Filtracja


D3rwish

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zakładam nowe akwa i mam pytanie odnośnie filtracji podczas cyklu dojrzewania, mianowicie zastanawiam się czy jest mi w tym momencie potrzebny filtr wewnętrzny (mechanik-gąbka)? Czy wystarczy sam kubeł (Biolog-Ceramik)? Tak jak się zastanawiam to nie ma co brudzić, więc ogólnie bym nie wsadzał, tym bardziej że chodzi teraz jeszcze w starym akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok to rozumiem ale jak się ma "łamanie lustra wody" do napowietrzania? Ostatnio była dyskusja na ten temat i ja też jestem zdania że w taki sposób to nie jest napowietrzanie, bo nie dostarczamy zbyt wiele powietrza przez ruch tafli. Będę musial dostarczyć powietrza do wody w inny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tą dyskusję toczyłeś? Natlenienie wody odbywa się na styku wody z powietrzem a tafla wody to idealne miejsce ;) ruch tafli i cyrkulacja rozprowadzają natlenioną wodę po całym zbiorniku (tak to działa we wszystkich zbiornikach na świecie). Popularne bąble spełniają taką samą rolę jak ruch tafli wody spowodowany cyrkulatorem (również wprawiają ją w ruch).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok to rozumiem ale jak się ma "łamanie lustra wody" do napowietrzania? Ostatnio była dyskusja na ten temat i ja też jestem zdania że w taki sposób to nie jest napowietrzanie, bo nie dostarczamy zbyt wiele powietrza przez ruch tafli. Będę musial dostarczyć powietrza do wody w inny sposób.


Kolego, skąd Ty bierzesz takie "sensacje"..???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok to rozumiem ale jak się ma "łamanie lustra wody" do napowietrzania? Ostatnio była dyskusja na ten temat i ja też jestem zdania że w taki sposób to nie jest napowietrzanie, bo nie dostarczamy zbyt wiele powietrza przez ruch tafli. Będę musial dostarczyć powietrza do wody w inny sposób.

Kolego ruch tafli nie powoduje napowietrzania,a natlenienie :P czyli głównie chodzi tu o powierzchnie tafli i jej ruch-czyli łatwiejsze rozpuszczanie tlenu,a dokładniej nazywa się to dyfuzja gazów między wodą-powietrzem= t.z.w. natlenienie powierzchniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie na pewno macie rację, jeżeli o mnie chodzi to moje skojarzenie z natlenianiem kojarzyło mi się z dostarczaniem rozbitych pęcherzyków tlenu do wody w celu rozpuszczenia czyli dyfuzji (tak adam17123 tak się to nazywa ;) ) i najprostszym a zarazem skutecznym sposobem to pompka membranowa. Stąd też moja wypowiedź :)


eljot12 nie ja toczyłem :) tylko ktoś toczył i przyznam się że nie czytam innego forum więc to było chyba tutaj. Wrócę z pracy to poszukam by nie być goło słowny.


adam17123 - Z tego co czytałem to wdaje mi się, że natlenianie i napowietrzanie to to samo.


Znalazłem coś takiego:



W akwarium napowietrzanie odbywa się przez użycie:


- dodatkowych roślin (napowietrzanie naturalne)

- filtrów z funkcją dodatkowego napowietrzania lub przez odpowiednie ustawienie jego wylotu

- deszczownicy służy głównie do wzburzania powierzchni wody

- pompki membranowej (brzęczyka) - pompy tłoczącej powietrze za pomocą membrany

- pompki tłokowej - powietrze pompowane jest przez poruszający się tłok w cylindrze

- turbiny napowietrzającej - powietrze pompowane jest za pomocą wirnika

- kostki lub kurtyny napowietrzającej - elementy dodatkowe, które rozbijają doprowadzony strumień powietrza



Więc jak najbardziej przez ruch tafli z tego wynika że też, ale jak napisałem we wcześniejszym poście wydaje mi się, że efektywność jest mniejsza niż przy innych sposobach.


DanieL84, Andrzej Wroc - W starym akwa napowietrzam/natleniam dzięki mechanikowi. Ma taką dodatkową rureczkę z doprowadzeniem tlenu i nie mogę go na razie zabrać, więc będę kombinował z wylotem kubła lub w "inny sposób" czyli np. pompki membranowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.