Jump to content

Dojrzewanie a Filtracja


D3rwish
 Share

Recommended Posts

Witam.

Zakładam nowe akwa i mam pytanie odnośnie filtracji podczas cyklu dojrzewania, mianowicie zastanawiam się czy jest mi w tym momencie potrzebny filtr wewnętrzny (mechanik-gąbka)? Czy wystarczy sam kubeł (Biolog-Ceramik)? Tak jak się zastanawiam to nie ma co brudzić, więc ogólnie bym nie wsadzał, tym bardziej że chodzi teraz jeszcze w starym akwa.

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca

...jeżeli z pomocą filtra wewnętrznego napowietrzasz wodę ( poprzez łamanie lustra wody ) to jak najbardziej powinien pracować! Dlaczego? Bo do procesu nitryfikacyjnego potrzeba dużo tlenu.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli koniecznie mechanik musi chodzić w starym akwa to wylot z kubełka skieruj na tafle wody. Deszczownica też świetnie się sprawdzi.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

No ok to rozumiem ale jak się ma "łamanie lustra wody" do napowietrzania? Ostatnio była dyskusja na ten temat i ja też jestem zdania że w taki sposób to nie jest napowietrzanie, bo nie dostarczamy zbyt wiele powietrza przez ruch tafli. Będę musial dostarczyć powietrza do wody w inny sposób.

Link to comment
Share on other sites

A gdzie tą dyskusję toczyłeś? Natlenienie wody odbywa się na styku wody z powietrzem a tafla wody to idealne miejsce ;) ruch tafli i cyrkulacja rozprowadzają natlenioną wodę po całym zbiorniku (tak to działa we wszystkich zbiornikach na świecie). Popularne bąble spełniają taką samą rolę jak ruch tafli wody spowodowany cyrkulatorem (również wprawiają ją w ruch).

Link to comment
Share on other sites

marcin73m
No ok to rozumiem ale jak się ma "łamanie lustra wody" do napowietrzania? Ostatnio była dyskusja na ten temat i ja też jestem zdania że w taki sposób to nie jest napowietrzanie, bo nie dostarczamy zbyt wiele powietrza przez ruch tafli. Będę musial dostarczyć powietrza do wody w inny sposób.


Kolego, skąd Ty bierzesz takie "sensacje"..???

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
Będę musial dostarczyć powietrza do wody w inny sposób.


..w jaki? Nie warto otwierać otwartych drzwi:)

Link to comment
Share on other sites

No ok to rozumiem ale jak się ma "łamanie lustra wody" do napowietrzania? Ostatnio była dyskusja na ten temat i ja też jestem zdania że w taki sposób to nie jest napowietrzanie, bo nie dostarczamy zbyt wiele powietrza przez ruch tafli. Będę musial dostarczyć powietrza do wody w inny sposób.

Kolego ruch tafli nie powoduje napowietrzania,a natlenienie :P czyli głównie chodzi tu o powierzchnie tafli i jej ruch-czyli łatwiejsze rozpuszczanie tlenu,a dokładniej nazywa się to dyfuzja gazów między wodą-powietrzem= t.z.w. natlenienie powierzchniowe.

Link to comment
Share on other sites

Panowie na pewno macie rację, jeżeli o mnie chodzi to moje skojarzenie z natlenianiem kojarzyło mi się z dostarczaniem rozbitych pęcherzyków tlenu do wody w celu rozpuszczenia czyli dyfuzji (tak adam17123 tak się to nazywa ;) ) i najprostszym a zarazem skutecznym sposobem to pompka membranowa. Stąd też moja wypowiedź :)


eljot12 nie ja toczyłem :) tylko ktoś toczył i przyznam się że nie czytam innego forum więc to było chyba tutaj. Wrócę z pracy to poszukam by nie być goło słowny.


adam17123 - Z tego co czytałem to wdaje mi się, że natlenianie i napowietrzanie to to samo.


Znalazłem coś takiego:W akwarium napowietrzanie odbywa się przez użycie:


- dodatkowych roślin (napowietrzanie naturalne)

- filtrów z funkcją dodatkowego napowietrzania lub przez odpowiednie ustawienie jego wylotu

- deszczownicy służy głównie do wzburzania powierzchni wody

- pompki membranowej (brzęczyka) - pompy tłoczącej powietrze za pomocą membrany

- pompki tłokowej - powietrze pompowane jest przez poruszający się tłok w cylindrze

- turbiny napowietrzającej - powietrze pompowane jest za pomocą wirnika

- kostki lub kurtyny napowietrzającej - elementy dodatkowe, które rozbijają doprowadzony strumień powietrzaWięc jak najbardziej przez ruch tafli z tego wynika że też, ale jak napisałem we wcześniejszym poście wydaje mi się, że efektywność jest mniejsza niż przy innych sposobach.


DanieL84, Andrzej Wroc - W starym akwa napowietrzam/natleniam dzięki mechanikowi. Ma taką dodatkową rureczkę z doprowadzeniem tlenu i nie mogę go na razie zabrać, więc będę kombinował z wylotem kubła lub w "inny sposób" czyli np. pompki membranowej.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • iquitos68
   Generalnie nie obawiam się, gdyż nigdy nie miałem jeszcze ryby tak dużej, żeby była za duża do tego akwarium. Tyrannochromis którego posiadam też jest duży -na oko 30cm-, ale myślę, że jak jeszcze podrośnie to nie będzie problemu. Akwarium ma 70cm cm szerokości i to robi robotę.  Widać też, że im większa ryba tym trudniej jej atakować inne ryby, które taktycznie opływają ją od ogona, chroniąc się z tyłu. Biorę też pod uwagę, że docelowo mogę mieć np tylko cztery duże ryby i nic więcej.  Mimo wszystko Champsochromis caeruleus według danych internetowych nie powinien urosnąć więcej niż 35 cm. Np strona malawi-guru.de podaje maksylną wielkość tej ryby na 25cm. Jednak w niewoli rosną one nieco większe.
  • pozner
   Nie obawiasz się, że dla Champso to akwarium będzie trochę za małe...za krótkie? To bydlę dorasta jednak do ok. 40cm. Compress piękny
  • pozner
   Karmienie mbuny i drapoli. Drapole nauczyły się unikać to kłębowisko mbuny i ustawiają się z prawej strony. Tam czekają na swoje stynki. Livingston dogonił wielkością strigatusa, ale nadal nie radzi sobie z mbuną. Nadal jest przez nią przeganiany. Jakoś nie potrafi się przełamać.  VID_20220521_115739.mp4    
  • iquitos68
   Kronikarski wpis. Niestety dwie ryby od pewnego czasu toczyła choroba, lub bardziej prawdopodobne efekt dawnych walk z samcem Chilotilapia rhoadesii, który tak jak kruszył muszle ślimaków to prawdopodobnie doprowadził do wstrząsu mózgu niektóre ryby. Samiec Taeniochromis holoatenia i Protomelas ornatus nabawiły się problemów z błędnikami. Często pływały do góry brzuchami, lub kręciły się w kółko. Kuracja w oddzielnym akwarium nie przyniosła skutku. W końcu straciłem te ryby. Po tym co się stało postanowiłem uzupełnić obsadę nowymi rybami. Na podstawie uzyskanych opinii na forum wybór padł na Dimidiochromis compressiceps. W Tanganika-Konin znalazłem dwie ryby z odłowu. Samiec 18cm i samica 17cm WF. Ryby już jakiś czas pływały w tamtejszych zbiornikach. Wybrałem się po nie z Warszawy - szybki własny transport jest najlepszy. Na miejscu pływało także stadko młodych Champsochromis caeruleus. Urocze ryby, a jako że też drapole, to dokupiłem jednego samczyka 18cm F1. Po powrocie do domu obecne u mnie ryby na czele z Tyrannochromisem maculiceps obficie nakarmiłem stynką. Dzięki takiemu zabiegowi nowo wpuszczane ryby nie były pomylone z pokarmem 😆 Wpuszczone ryby pływają już. Samiec compressa adoruje swoją ulubienice. Champso głównie pływa przy powierzchni ćwicząc uniki przed większymi rybami. póki co bez strat, jednak najbliższe tygodnie pokażą czy te ryby zaklimatyzują się z pozostałymi.  Najbardziej boję się o Tyrannochromisa czy nie ruszy na wielkie łowy. Jednakże ryba ta jest już u mnie od roku i ewidentnie widać jak instynkty łowieckie WF u niej osłabiają się z czasem. Na początku zjadał, lub raczej próbował zjeść rybę o 5 cm mniejszą od niej samej. Teraz głównie skupia się na niedobitkach narybku ukrytych w śród skał. W stosunku do większych ryb przejawia zachowania bardziej terytorialne niż kulinarne. Do tego te 9 ryb w akwarium powoduje lekkie "przerybienie" i osłabia jego agresję, bo nie może się skupić na jednej rybie. Należy wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy. W akwarium pływa jedna ryba 8cm potomek Mylochromisa mchuse, który to był wpuszczony na samym początku, czyli w roku 2017 gdy założyłem to akwarium. Fajnie będzie jeśli uda mi się utrzymać tę linię ryb, ze względów sentymentalnych.        
  • Pikczer
   Popieram, @triamond ma wiele "szalonych" ale dobrych pomysłów. Część z nich stosuję u siebie mimo iż wydają się absurdalne. A najlepsze jest to, że działają. Dlatego takie artykuły bardzo mogą komuś pomóc
  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.