Skocz do zawartości

pierwsze akwarium krok po kroku :-)


5y1w3k

Rekomendowane odpowiedzi

Masz zdrowy mocz kolego - ruszyło bardzo mocno.

Nie podmieniaj więc wody, zobaczymy jak się rozwinie ten start.

Nie ma żadnej paniki.

powodzenia


Jutro przy dziennym świetle zrób te same pomiary dla wody kranowej i podaj.



witam,

zrobilem testy i w sumie dużo się nie zmieniło. nieznacznie jednak podskoczyło no2... to chyba niedobrze?


woda w akwarium:

ph: 8,0

no2: 0,8

nh3: <1,2

no3: 10-20

gh: 5


woda w kranie:

ph: 7,5

no2: 0

nh3: 0

no3: 0

gh: 4


na instrukcji od testów jest napisane, że jeżeli no2 jest wyższe niż 0,3 to trzeba podmienić 20% wody???


jeszcze jedna sprawa,,, kurde nie wypłukałem ceramiki przed wsadzeniem do kubła,,, teraz w akwarium pływa mi masa takiego mikro pyłu,,, jest taki malutki że widać go tylko z bliska. z daleka nie wygląda najgorzej ale woda kryształ nie jest.

nie wiem czy to ten pył właśnie, czy może okrzemki?

mogę otworzyć kubełek i wsadzić na wylocie więcej waty??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic na razie nie podmieniaj ani wody ani waty - to zawsze zdążysz zrobić.

Start idzie bardzo dobrze i ten dalszy wzrost NO2 o tym świadczy.


To co pływa to nie pył z ceramiki bo wata to zapewne wyłapała a raczej pierwotniaki a tego nic nie wyłapuje.

Jeśli masz zapalone oświetlenie to wyłącz i włącz napowietrzanie wody jeśli masz a jeśłi nie to skieruj wylot z mechanika na taflę wody bo się załamywała.

Pierwotniaki to częsty gość w dojrzewających akwariach i szybko miną same. Mało światła duże napowietrzanie wody i tyle. Na okrzemki też przyjdzie pora - brązowo-szare plamki na kamieniach.

Ponowne pomiary za 3-4 dni.

Pomaleńku rozglądaj się za wyborem obsady ryb ale jeszcze nie zamawiaj.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Sławek-meszek strasznie przesadziłeś z tym moczem. Powinieneś dać nie więcej jak 10 ml na 100 l wody. Przy takiej ilości moczu i niemal braku bakterii nitryfikacyjnych dojrzewanie zbiornika w ogóle może nie nastąpić,a jeśli już ruszy to będzie trwało bardzo długo bo pożywki tak będzie jak ze 100 dorosłych ryb. Jeśli ruszy to poziomy jonu amonowego NH3/NH4 będą tak wielkie że na koniec NO3 wyjdzie powyżej 100 mg/l. Takie przedawkowanie moczu wymaga już pierwszej podmiany w trakcie startu. Nie ma na co czekać. Moim zdaniem powinieneś wymienić co najmniej 50% wody - to pierwsze. Po wymianie wody dać bakterie nitryfikacyjne ale takie bez pożywki czyli np. Seachem Stability 100ml. wlać od razu całość Dałeś wszystko tylko o bakteriach nitryfikacyjnych zapomniałeś. Te z tej wody od kolegi to za mało.

Kolego Decorativo z pełnym szacunkiem dla Twojej osoby w tej wypowiedzi wszystko ale to wszystko nasz kolega miał źle.


A to jest Twoja ostatnia wypowiedź


Nic na razie nie podmieniaj ani wody ani waty - to zawsze zdążysz zrobić. Start idzie bardzo dobrze i ten dalszy wzrost NO2 o tym świadczy. To co pływa to nie pył z ceramiki bo wata to zapewne wyłapała a raczej pierwotniaki a tego nic nie wyłapuje. Jeśli masz zapalone oświetlenie to wyłącz i włącz napowietrzanie wody jeśli masz a jeśłi nie to skieruj wylot z mechanika na taflę wody bo się załamywała. Pierwotniaki to częsty gość w dojrzewających akwariach i szybko miną same. Mało światła duże napowietrzanie wody i tyle. Na okrzemki też przyjdzie pora - brązowo-szare plamki na kamieniach. Ponowne pomiary za 3-4 dni. Pomaleńku rozglądaj się za wyborem obsady ryb ale jeszcze nie zamawiaj.

Z której wynika, że wszystko jest bardzo dobre.

Nie potrzebnie wystraszyłeś kolegę, że wszystko zrobił źle, może następnym razem poczekasz z taką wypowiedzią.


Kolego 5y1w3k obserwuj sobie jak skaczą parametry, powinieneś założyć sobie taki zeszycik i robić wykres. Wtedy będziesz widział jak to się odbywa i ta nauka zostaj na całe życie.

Pozdrawam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobilem testy i w sumie dużo się nie zmieniło. nieznacznie jednak podskoczyło no2... to chyba niedobrze?

Dobrze jeszcze pójdzie wyżej, poczytaj w FAQ i cyklu azotowym a będziesz wiedział jak to działa.

Możesz na razie odpuścić pomiary NO3 bo przy wysokim amoniaku mogą przekłamywać (szkoda testów).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam po dzisiejszych testach otrzymałem takie oto wyniki:


ph 8,0

no2 1,6 (a może nawet troche więcej, ale na bank mniej niż 3,3)

nh3 2,4

no3 50

gh 5-6


jakieś sugestie?


kiedy następne testy? jakieś podmiany?


filtracja chodzi non toper na maksymalnych obrotach.


w środku pływają dwie molinezje,,, nie tyle co by zmieniały parametry, a raczej ku uciesze córki ;-)


pozdraiwam i z góry dzięki za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.


Mam pytanie odnosnie cyklu azotowego.


Otoz, miesiac temu zalalem zbiornik (120 litrow, filtr biobox wypelniony grysem koralowym, ok 2.5 litra, 2 z drobnym piaskiem, anubia i kilkoma plywajacymi roslinami, oraz kamieniami).


Akwarium tak zalane stalo przez ok tydzien po czym wpuscilem gupiki.


18. 10 zrobilem testy:

pH - 8

kH - 4

gH - 9

NO2 - 0

NO3 - 0

Amoniak - 0


26.10 wlalem bakterie (BioDigest Probio)

31.10 - wszystko na zero (tzn, amoniak, NO2, NO3)

04.11 - to samo ( 10 dni po wlaniu pierwszej ampulki bakterii, dodalem jeszcze dwie)

07.11 - N03 drgnelo, jezeli dobrze odczytalem wyniki to bylo go ok. 10 mg/l

11.11 - N03 jest na poziomie mniej wiecej 25 mg/l


TESTY SERA KROPELKOWE, wazne do 2016


moje pytanie brzmi. Czy nie powinien sie najpierw pojawic amoniak? Czy to, ze wszystkie wartosci nie liczac NO3 sa na poziomie zerowym nie jest conajmniej dziwne? Co robic dalej? Czekac az ruszy amoniak? Czy w takiej sytuacji mozna wpuscic ryby, skoro amoniak i azotyny sa na poziomie zerowym a azotany rosna?? Sam nie wiem, moze przeoczylem moment w ktorym pojawil sie amoniak, chociaz szczerze w to watpie. Testy robilem dosyc regularnie...


z jednego wyszlo kilka pytan :)


Moze cos przeoczylem, nie wiem w zasadzie jestem poczatkujacym akwarysta. Tzn. mialem kiedys akwaria, ale ostatnio 15 lat temu i wtedy o cyklu azotowym nie slyszalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje pytanie brzmi. Czy nie powinien sie najpierw pojawic amoniak?


..masz rację. Najpierw powinien pojawić się amoniak. Obejrzyj sobie to będzie Ci łatwiej :http://akwarium.ilkus.pl/stare/thekrib/begin-cycling.html

A w filtrze masz sam grys koralowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.