Jump to content

240l Aulonocary + mbuna - rekomendacje oświetlenia


NorbertF
 Share

Recommended Posts

Witajcie!


Po dłuższym czasie wracam do akwarystyki i kompletuję zbiornik 240l dla Aulonocar i mbuna (obsada zgodnie z rekomendacjami - aulonocara sp. rubin red, ps. acei, ps. saulosi). Zbiornik to niestety dość wysoki standard - 120x40x50 ze standardową pokrywą (2 świetlówki).


Planuję drobny piasek kwarcowy i (żona naciska) niebieskie tło wewnętrzne (nie chcę odbierać cennych centymetrów dna wewnętrznym...). Ewentualnie, skończy się na tle czarnym (wtedy kamienie będą prawdopodobnie raczej jasne).


Chciałbym prosić o rekomendację oświetlenia pod taki zestaw. Zależy mi przede wszystkim na dobrym wybarwieniu ryb - akwarium ma cieszyć zarówno nas jak i dzieci:) Roślin nie planuję.


Będę wdzięczny za Wasze rekomendacje odnoszące się do konkretnych modeli dostępnych na rynku.


Dziękuję!

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie spoko, obsada się kształtuje jeszcze - być może będzie to labidochromis caeruleus 'yellow". Podoba mi się oświetlenie Twojego zbiornika ze stopki - czy w rzeczywistości tak wygląda czy obróbka była grana? Jakich świetlówek używasz?

Link to comment
Share on other sites

Guest pemergency

- belkę alu z naklejonymi modułami 5630 i do tego czerwona i niebieska taśma led

- belka alu z naklejoną taśmą led 5630 w 3 kolorach

- belka z diodami RGB COB (projekt kolegi deccorativo)

Link to comment
Share on other sites

Zależy co kto lubi ;) ja mam dwie świetlówki Hagena, Power Glo i Aqua Glo. Wydaje mi się trochę za jasno i zastanawiam się nad zmianą w bardziej stonowane aczkolwiek podobnie wybarwiające oświetlenie, bo wybarwia ładnie. Możesz też pobawić się w oświetlenie LED na taśmach, jest na forum taki temat założony przez deccorativo. To odnośnie oświetlenia, a jeśli chodzi o obsadę, to kto Ci tak zarekomendował? Acei urosną podobno za duże do takich wymiarów, Aulonocary też małe nie są...


Przepraszam za OT. :)

Link to comment
Share on other sites

marcin73m
Podoba mi się oświetlenie Twojego zbiornika ze stopki - czy w rzeczywistości tak wygląda czy obróbka była grana? Jakich świetlówek używasz?


O mój zbiornik chodzi? Oświetlenie to dwa naświetlacze LED 10W barwa 6500K. Zdjęcie tylko przycięte, poza tym bez obróbki.

Link to comment
Share on other sites

Co do oświetlenia - nie miałeś problemu z płochliwością? Mi zależy na dość jasnym oświetleniu, ale nie chciałbym zbyt wymęczyć ryb. Zresztą, patrząc na jasność w Twoim akwarium (ciemno tło), to nie wyobrażam sobie jakby było przy niebieskim. Postaram się użyć tego argumentu, aby przekonać żonę do ciemnego;)


[OT] Co do obsady to czerpałem głównie z tego artykułu http://www.klub-malawi.pl/index.php/serwis/artykuy/kcik-aulonocary/180-czenie-aulonocar-z-pyszczakami-z-grupy-qmbunaq, ale pojawiły się małe modyfikacje. Jeszcze to przemyślimy bo faktycznie acei będzie dość duży...


Ahh, to było pytanie do @marcin73m

Link to comment
Share on other sites

Rybom generalnie wszystko jedno chyba jakie jest światło, płochliwość zależy od wielu czynników. Tak jak Ci pisałem, u mnie jest bardzo jasno, a ryby pływają w najlepsze i jedyny moment, w którym ich nie widać to podmiany wody ;)

Link to comment
Share on other sites

marcin73m

Zapewniam Cię, że nie ma problemu z płochliwością ryb. :) 2x10W LED to nie jest dużo na zbiornik 120cm, to taki standardzik raczej. Boki i tył zbiornika są niedoświetlone. Dużo też zależy od podłoża, ja nie mam białego piasku, od którego światło by się mocno odbijało.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.