Skocz do zawartości

Projekt 200x80x70h


JemioloSeba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Piszę w imieniu mojego kolegi, który jest na etapie budowy domu a dokładnie murowania ścian działowych. Pomysł na akwarium w ścianie narodził się już wcześniej a obecnie jest on w stanie wdrążania w życie. Pierwsze kroki już poczyniono a mianowicie murarze zostawili w ścianie salonu dziurę o wymiarach 200x80. Akwarium będzie obsługiwane z "fishroom`u" więc cały bajzel zostanie myślę ukryty. Oczywiście o kanalizacji i doprowadzeniu wody do akwarium od strony serwisu już pomyśleliśmy i to mamy z głowy. Akwarium mamy w planie postawić na 3 prostopadłych do ściany z dziurą murkach o grubości chyba 12cm (taka jak bloczki). Tutaj pierwsze pytanie bo to jeszcze nie zostało wykonane. Czy taka konstrukcja zda egzamin zakładając, że blat będzie stał na 3ech bloczkach i oczywiście na ścianie działowej po całej długości. Chcemy zlicować akwarium ze ścianą salonu. Pytanie drugie. Czy powinniśmy czymś zabezpieczyć ścianę nad akwarium? Chodzi o wilgoć, która na pewno będzie osiadała na murze. Cz szyba na akwarium w miejscu gdzie będzie nad nim mur wystarczy czy powinniśmy czymś izolować?

Pytam w imieniu kolegi bo na tym etapie jeszcze można wiele zmienić a wolałbym abyśmy nie popełnili jakiegoś karygodnego błędu już na samym początku. Na pewno będziecie namawiali na spawanie stelażu ale z jakiegoś powodu kolega nie chcę tego robić i woli rozwiązanie z murkami.

Ota jak to wygląda obecnie (jeszcze bez murków podpierających):


Hkrg.jpg

Jkrg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,


Ja podczas budowy domu w 2007 postąpiłem tak samo (wymiary szkła 200x60x70H):


8td0LQ.jpg


Też przygotowałem sobie miejsce na mój kawałek malawi 8-) U mnie akwarium jest między kuchnią a salonem - co suma summarum nie jest idealnym rozwiązaniem. Wystrój w tym wypadku jest naprawdę wyzwaniem ;) Ale z drugiej strony ma to swój urok :P


Co do zabezpieczenia, ja nie robiłem nic, oprócz pokrycia gotowej już wnęki "folią w płynie. Spełnia zwoje zadanie już od 2008 roku i nic jej się nie dzieje. Dziś tylko położył bym podwójną warstwę ;) Dodatkowo nie zapomnijcie o podprowadzeniu bierzącej wody, kanalizacji oraz prądu w okolice "dziury na akwarium" - to jest moim zdaniem podstawa!!!!


Kilka zdjęć z budowy jak by coś ;) :




Zdj%C4%99cie065.jpg


Poniżej widok jeszcze roboczy od kuchni, sorry za jakość ale to jedyne zdjęcia jakie mam z tamtych czasów :(


Zdj%C4%99cie328.jpg


Pierwszy wystrój - widok od strony salonu, jeszcze podczas wykańczania wszystkiego. (teraz kamieni jest trochę mniej ;) )



Zdj%C4%99cie010.jpg


Życzę powodzenia w budowie! :P

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś już tu stawiał akwa na bloczkach i stoi.

Mam nadzieje, że w te cegły jest wsadzona belka stalowa :wink:


Wysłane z telefonu



To jest nadproże żelbetonowe o ile się nie mylę. Kupuje się je gotowe więc tutaj nie ma obaw ;)


Co do zabezpieczenia, ja nie robiłem nic, oprócz pokrycia gotowej już wnęki "folią w płynie. Spełnia zwoje zadanie już od 2008 roku i nic jej się nie dzieje. Dziś tylko położył bym podwójną warstwę Dodatkowo nie zapomnijcie o podprowadzeniu bierzącej wody, kanalizacji oraz prądu w okolice "dziury na akwarium" - to jest moim zdaniem podstawa!!!!


Woda, kanalizacja już jest. Na prąd jeszcze za wcześnie ale na pewno nie zapomnimy. Dzięki za info o folii w płynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taka konstrukcja zda egzamin zakładając, że blat będzie stał na 3ech bloczkach i oczywiście na ścianie działowej po całej długości.


Jako budowlaniec potwierdzam - zda


Chcemy zlicować akwarium ze ścianą salonu.


Jako projektant wnętrz odradzałbym. Wysunięcie akwarium 5 do 10 cm przed lico ściany znacznie bardziej podkreśli wyjatkowość ekspozycji. Ostatnia fotka g.pajaka pokazuje, że obramowane akwa wygląda jak ruchomy obraz, czyli trochę tak sobie, mówiąc delikatnie.


Tak jak pisze g.pajak - folia w płynie i nie zapomnijcie o doprowadzeniu naprawdę sporej ilości gniazdek. To, co Wam wyjdzie z obliczeń, przemnóżcie przez 2. Inaczej tak jak u mnie, skończy się na rozgałęziaczach i przedłużaczach, choć i tak podłączeń do prądu mam od cholery.


Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja ma nadproże betonowe , folia w płynie i zdaje egzamin.

Akwarium mam zlicowane ze ścianą i to jest świetne rozwiązanie . Bo zakrywasz ramką dziury i maskujesz linie wody jak pokrywą czy koroną. Jak tak patrze na zdjęcia z budowy to sobie moje przypominam :-)

Na dziś zmienił bym tylko rozmiar . Myślałem że takie starczy :-)


http://forum.klub-malawi.pl/galeria/images/9198/medium/galeria-11522.jpg[/img]"]galeria-11522.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie.

Prace na budowie postępują i pora planować kolejne etapy. Następny w kolejce elektryk i hydraulik. Tutaj pytanie co planować i gdzie? Czy gniazdka pod akwarium czy obok? Stała podmiana odpada bo umywalka będzie zaraz po prawej stronie akwarium więc spuszczenie i dolanie wody to będzie banał (dodatkowo planujemy blok Purolite więc podmiany rzadkie). Rura po lewej stronie to doprowadzenie wody do pomieszczenia i oczywiście jej tam nie będzie. Pod umywalką planujemy założyć dwa puste korpusy na węgiel i drugi w zapasie gdyby z wodą w kranie było coś nie tak.

Oto zdjęcia. Bardzo proszę o rady co planować jeszcze na tym etapie.


kGzg.jpg

lGzg.jpg

mGzg.jpg

nGzg.jpg

qGzg.jpg

rGzg.jpg

sGzg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.