Jump to content

Dziwna płetwa grzbietowa


spiochu
 Share

Recommended Posts

Mam jedną rybkę, młodziutką, której płetwa grzbietowa dziwnie zaczyna się nie na środku a po lewej stronie grzbietu. Czy to zdarza się? Co z nią zrobić? Odesłać się nie opłaca, wziąć pewnie nikt nie będzie chciał a zabić jakiś tak ciężko. Myślicie, że ta wada może w przyszłości wyjść w kolejnym pokoleniu gdyby się rozmnożyła i narybek przetrwał?

Dodam, że rybka F1 kupowana w b. znanej hodowli.


afc0f6dd899a38add15747758dad99a3.jpg

8c93a24c2fb435264807671b8a082a49.jpg


EDIT. Podmieniłem zdjęcia bo jednak udało się zrobić aparatem. Mam nadzieję, że je widać.


Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

Dałem trochę lepsze zdjęcia, jednak udało się zrobić aparatem. Mam nadzieje, że je teraz widać.

Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

piotriola

Z tego co piszesz to jest jakaś deformacja, takie rzeczy się zdarzają. Powodem może być chów wsobny, słabe odżywianie samicy (np.: tylko suchym pokarmem) lub niewłaściwe warunki w akwarium. Takie coś powstaje już przy rozwoju ikry.

Link to comment
Share on other sites

Slawek-meszek
Z tego co piszesz to jest jakaś deformacja, takie rzeczy się zdarzają. Powodem może być chów wsobny, słabe odżywianie samicy (np.: tylko suchym pokarmem) lub niewłaściwe warunki w akwarium. Takie coś powstaje już przy rozwoju ikry.

Kolego Piotriola myślę, że wyciągnąłeś troszkę pochopne wnioski z tym karmieniem i i niewłaściwymi warunkami. Co ma pienik do wiatraka. Żywienie tylko suchym pokarmem. Większość tak karmi bo się boi mrożonek i nie ma takich przypadków. A warunki w zbiorniku co mają co mają do twego jaki płód jest. Sam dobrze wiesz, że w nie ktorych zbiornikach warunki wołają o pomstę do nieba i jest ok.

Myślę, że jest to zrządzenie losu, przypadek. Nieszczęśliwy traf.

Może i masz rację, że to chów wsobny. Ale szczerze powiedziawszy nie spotkałem się z aż tak dużymi zmianami genetycznymi.

Link to comment
Share on other sites

Biorąc pod uwagę hodowlę, jestem pewien na 99,99%, że to jest F1. Szkoda, że nie została wyłapana przy odławianiu, ale też zdaję sobie sprawę, że nikt tych rybek przy pakowaniu nie ogląda z każdej strony :)

Najbardziej ciekawi mnie czy Waszym zdaniem ta deformacja może zaszkodzić przyszłemu potomstwu. Generalnie narybku chować nie chcę ale zawsze może się zdażyć, że jakaś przeżyje...


Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

piotriola

Hodowcy prowadzą chów selektywny aby przekazywać najlepsze cechy i dlatego eliminują takie przypadki. Podobnie jest przy okazach z rodowodem certyfikat otrzymują tylko pierwsze okazy aby zachować dobrą linię. Trudno powiedzieć czy z tej ryby otrzymasz dobre potomstwo ja osobiście nie próbował bym.

Mało prowadzono badań odnośnie podstaw dziedziczenia jednak są znane informacje z których wynika że przy znacznych różnicach w składzie wody uzyskiwano całkowicie inny kolor potomstwa. Na tym forum była prowadzona dyskusja na temat wpływu Ph na ilość urodzonych samców i samic, tam kolega znajdzie odpowiedź na pytanie ,,co ma piernik do wiatraka"

Przy żywieniu suchym pokarmem miałem na myśli (żywienie monotonne jednym rodzajem karmy).

pozdrawiam ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
  • Falcowski
   No w rogu stoi, to duże na brązowej szafce ------------------------------------ Kurcze, nie łatwa to sprawa takie coś wynieść i przewieźć.
  • suricade
  • przemo95
   Okej. Wylot ma być skierowany wzdłuż dłuższej szyby oczywiście ? 
  • aro600
   PO4 mam wysokie bo 1 mierzone testami Salifert więc wynik prawidłowy, miałem już atak sinic i pomógł dopiero chemiclean, a tani nie jest na moje akwarium 1 dawka to około 100,  kupię może Phos-out 4  Microbe-lift i zbije do niższego poziomu fosfor.
  • Nath_147
   Szkoda ze nie zmierzyłeś  no3 po zmetnieniu wody. U ciebie akwarium jest narażone na swiatlo dzienne a to może potrngowac efekt (stąd masz takie fajne glony na kamieniach i szybie), gdzie u mnie przy polnocnych oknach i glona nie taki, i rosliny w hydro słabo rosną ;(.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.