Jump to content

Obsada pierwszego akwarium Malawi

Coatl1987
 Share

Recommended Posts

Witam ponownie.

Szanowni Państwo! Staram się wybrać powoli jakąś obsadę do mojego akwarium... Szkło powoli dojrzewa (w oddzielnym wątku) i mam nawet 66% obsady wybranej...

Mianowicie, chciałbym aby były w moim akwarium Melanochromisy Maingano i Labidochromisy caeruleus "Electric Yellow" w stosunku 1+4 bądź 1+3 (do decyzji i rozpatrzenia). Natomiast chciałbym dodać jeszcze "coś" czerwonego do kompletu w ilości również 1+3 lub 4 ale... Chciałbym żeby ten "czerwony" gatunek był tak samo wybarwiony jak maingano tzn. samiec i samica są prawie jednakowej barwy. Szukałem i już już miałem się zdecydować na Pyszczaka Rdzawego ale znów... O ile samiec jest ładny kolorowy to samica jest jakaś nijaka... Dziś szukałem i znalazłem Labidochromis hongi super red... i znów ten sam problem że samica jest jakaś bura i nijaka (samiec jest piękny)... Doradźcie coś proszę...

Gwoli ścisłości akwarium ma 240 l (120x40x50) wody jest w nim około 160-180l ze względu na wypukłe tło wewnętrzne...

Z góry dzięki za pomoc.

-- dołączony post:

Nadal szukając trafiłem na następujące ryby:

-Pseudotropheus saulosi 'CORAL'

-Pseudotropheus tropheops sp. 'Chilumba'

I znów ale... Pomimo braku czerwonego koloru u podanych rybek powiedzmy że wpadają mi w gusta ale jak wygląda sprawa Tropheusów? Czy Corale są takie pomarańczowe jak na google? Czy raczej żółte jak zwykłe ps. tropheusy? Jak NAPRAWDĘ wygląda wybarwienie Pseudotropheus tropheops sp. 'Chilumba'? Byłbym wdzięczny gdyby ktoś podrzucił zdjęcia realne samca i samicy...

Witaj! Do 240 to nie poszalejesz a z tym 1 do trzech to nie tak szybko z tego co się orientuję to trzeba kupić przynajmniej po 7szt. minimum i dopiero z tego dobiorą się haremy przy dobrych wiatrach. Tak się dowiedziałem od hodowców pyszczaków jak kupowałem obsadę do swojego akwa ja mam 4 rodzaje po 7 szt i akwarium 375L. Chyba że kupisz już dobrane haremy Pozdrawiam

• Dziękuję 1

marcin73m

Jeżeli musi być Labidochromis Yellow, to Tropheops Chilumba odpada, nie pogodzisz diety. Poza tym to baaardzo agresywna ryba...

Tak samice Saulosi Coral są pomarańczowe, w odmianie standard żółte.

Jeżeli musi być Labidochromis Yellow, to Tropheops Chilumba odpada, nie pogodzisz diety. Poza tym to baaardzo agresywna ryba...

Tak samice Saulosi Coral są pomarańczowe, w odmianie standard żółte.

Tropheusy są agresywne? Z kolorystycznym rozdziałem chodzi mi o to żeby każdy z gatunków miał możliwie jedną barwę... Niebieski, żółty, czerwony/pomarańczowy. Maingano muszą być bo żona się uparła a i mi się bardzo podobają... zwykłe saulosi jakoś mi nie podchodzą, yellow mogę mieć piękne w dobrej cenie od tego samego hodowcy co maingano poza tym również mi się podobają...

Jeżeli chodzi o ilość to pisałem o docelowej i zdaję sobie sprawę z potrzeby zakupienia większej ilości rybek żeby się dobrały w haremy...

Kolego AbhorPL czyli proponujesz 2 gatunki tylko w stosunku np. 2+6 i 1+3-4?

marcin73m
Tropheusy są agresywne?

Tak są agresywne. Z tym, że tropheus to rodzaj ryb występujących w Tanganice, nie w Malawi.. ;) Pytałeś o rybę Tropheops sp. 'chilumba' i do tego się odniosłem.

Dokładnie chodziło mi o Tropheops sp. 'chilumba'... A co możecie kolego/koledzy zaproponować w kwestii "czerwieni w akwarium? Czy może dać tylko 2 gatunki na razie?

Wydaje mi się że tak było by fajnie jeżeli chciałbyś mieć młode ale jeżeli nie nastawiasz się na młode to możesz dać więcej ryb tzw. przerybienie kontrolowane tylko że przy tej opcji ryb nie wiele Ci będzie zostawało po inkubacji no chyba że będziesz odławiał samice inkubującą to odchowasz narybek.Ja przy pierwszym Malawi miałem nie dużo ryb a i tak nie mogłem złapać samicy chyba że wyciągnąłem wszystkie skałki a miałem ich sporo teraz też mam ich mnóstwo tylko to niepotrzebny bajzel się robi i duży stresior dla ryb!

A ja zaproponuje Ci to do czego sam się przymierzam na taki sam baniak tj.

1. saulosi (coral/standard) 2+6

2. maingano 1+3/4

masz fajną zgodną obsadę, kilka kolorków a i 2 samce saulosi ładnie się uzupełnią i pokażą swoje kolorki :D

ps. chcesz aby każdy z gatunków miał możliwie jedną barwę... a weź pod uwagę, iż dymorfizm u ryb to fajna sprawa do obserwacji (przynajmniej moim zdaniem ;) )

ja bym dorzucił redy . cała reszta to wciąż kręcenie się wokół kolorów "już obecnych" niebieski i żółty. Choć propozycja Highlend pozostania przy dwóch gatunkach też jest całkiem interesująca. :)

Slawek-meszek
ja bym dorzucił redy

Kolego chyba nie bardzo by to wyglądało. Red red jest za duży do 240l czyli 120x40x50

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• iquitos68
      Generalnie nie obawiam się, gdyż nigdy nie miałem jeszcze ryby tak dużej, żeby była za duża do tego akwarium. Tyrannochromis którego posiadam też jest duży -na oko 30cm-, ale myślę, że jak jeszcze podrośnie to nie będzie problemu. Akwarium ma 70cm cm szerokości i to robi robotę.  Widać też, że im większa ryba tym trudniej jej atakować inne ryby, które taktycznie opływają ją od ogona, chroniąc się z tyłu. Biorę też pod uwagę, że docelowo mogę mieć np tylko cztery duże ryby i nic więcej.  Mimo wszystko Champsochromis caeruleus według danych internetowych nie powinien urosnąć więcej niż 35 cm. Np strona malawi-guru.de podaje maksylną wielkość tej ryby na 25cm. Jednak w niewoli rosną one nieco większe.
    • pozner
      Nie obawiasz się, że dla Champso to akwarium będzie trochę za małe...za krótkie? To bydlę dorasta jednak do ok. 40cm. Compress piękny
    • pozner
      Karmienie mbuny i drapoli. Drapole nauczyły się unikać to kłębowisko mbuny i ustawiają się z prawej strony. Tam czekają na swoje stynki. Livingston dogonił wielkością strigatusa, ale nadal nie radzi sobie z mbuną. Nadal jest przez nią przeganiany. Jakoś nie potrafi się przełamać.  VID_20220521_115739.mp4    
    • iquitos68
      Kronikarski wpis. Niestety dwie ryby od pewnego czasu toczyła choroba, lub bardziej prawdopodobne efekt dawnych walk z samcem Chilotilapia rhoadesii, który tak jak kruszył muszle ślimaków to prawdopodobnie doprowadził do wstrząsu mózgu niektóre ryby. Samiec Taeniochromis holoatenia i Protomelas ornatus nabawiły się problemów z błędnikami. Często pływały do góry brzuchami, lub kręciły się w kółko. Kuracja w oddzielnym akwarium nie przyniosła skutku. W końcu straciłem te ryby. Po tym co się stało postanowiłem uzupełnić obsadę nowymi rybami. Na podstawie uzyskanych opinii na forum wybór padł na Dimidiochromis compressiceps. W Tanganika-Konin znalazłem dwie ryby z odłowu. Samiec 18cm i samica 17cm WF. Ryby już jakiś czas pływały w tamtejszych zbiornikach. Wybrałem się po nie z Warszawy - szybki własny transport jest najlepszy. Na miejscu pływało także stadko młodych Champsochromis caeruleus. Urocze ryby, a jako że też drapole, to dokupiłem jednego samczyka 18cm F1. Po powrocie do domu obecne u mnie ryby na czele z Tyrannochromisem maculiceps obficie nakarmiłem stynką. Dzięki takiemu zabiegowi nowo wpuszczane ryby nie były pomylone z pokarmem 😆 Wpuszczone ryby pływają już. Samiec compressa adoruje swoją ulubienice. Champso głównie pływa przy powierzchni ćwicząc uniki przed większymi rybami. póki co bez strat, jednak najbliższe tygodnie pokażą czy te ryby zaklimatyzują się z pozostałymi.  Najbardziej boję się o Tyrannochromisa czy nie ruszy na wielkie łowy. Jednakże ryba ta jest już u mnie od roku i ewidentnie widać jak instynkty łowieckie WF u niej osłabiają się z czasem. Na początku zjadał, lub raczej próbował zjeść rybę o 5 cm mniejszą od niej samej. Teraz głównie skupia się na niedobitkach narybku ukrytych w śród skał. W stosunku do większych ryb przejawia zachowania bardziej terytorialne niż kulinarne. Do tego te 9 ryb w akwarium powoduje lekkie "przerybienie" i osłabia jego agresję, bo nie może się skupić na jednej rybie. Należy wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy. W akwarium pływa jedna ryba 8cm potomek Mylochromisa mchuse, który to był wpuszczony na samym początku, czyli w roku 2017 gdy założyłem to akwarium. Fajnie będzie jeśli uda mi się utrzymać tę linię ryb, ze względów sentymentalnych.        
    • Pikczer
      Popieram, @triamond ma wiele "szalonych" ale dobrych pomysłów. Część z nich stosuję u siebie mimo iż wydają się absurdalne. A najlepsze jest to, że działają. Dlatego takie artykuły bardzo mogą komuś pomóc
    • bobanr
      Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
    • ziemniak
      Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
    • Andrzej Głuszyca
      @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
    • triamond
      Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
    • triamond
      Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.