Jump to content

Malawi 240 L

blublu1
 Share

Recommended Posts

Witajcie. Właśnie jestem w trakcie zakładania akwarium z Pyszczakami. Oto w skrucie moi pojemnik :

- Pojemność 240 L

- Na dnie piasek biały - raczej zwykły ;)

- dekoracje : skałki wapienne , tło ze spienionego PCV

- filtracja JBL e901

- ogrzewanie - grzałka Aquael 200 W

Na razie zbiornik dojrzewa - mam nadzieje wpuścić ryby w przyszłym tygodniu , jeszcze nie jestem do końca zdecydowany co do obsady ... zastanawiam się nad trzema gatunkami z takiej listy ( proszę o ewentualną korektę , zależy mi na rybach odpowiednich dla początkującego malawisty ) :

-Fire Fish

-Saulosi

-Red-Red

-Yellow

-Maingano

-Acei

-Saulosi

Proponuję do tego litrażu dobrać dwa gatunki. Trzy to IMHO za dużo. Dałbym:

P. saulosi + P. maingano

P. saulosi + I. sprengerae

P. maingano + I. sprengerae

Red red jest wg mnie za duży i proponowałbym dać sobie z nim spokój. Yellow również rośnie dość duży. Fire fish odpada, bo za duża. Acei odpada, bo również jest za duża na Twój litraż.

deccorativo
Witajcie. Właśnie jestem w trakcie zakładania akwarium z Pyszczakami.

Na razie zbiornik dojrzewa - mam nadzieje wpuścić ryby w przyszłym tygodniu ,i

Obsada, wyposażenie - to wszystko ważne ale najważniejsze w nowym baniaku to biologia.

Czy ty zrobiłeś start biologiczny tego akwarium i od kiedy. Od opisu tego zacznij.

Heniu z całą powagą do ciebie ale dział jak i temat nie jest o starcie zbiornika więc nie kumam na kij o tym pisać ;-) ?

Jeżeli chodzi o obsadę to jak dla mnie 240l starczy na 3 gatunki w mniejszych haremach.

Ja bym zapodał - maingano 1+4 , saulosi 1+4 i rdzawego którego nie napisałeś 1+4

deccorativo
Heniu z całą powagą do ciebie ale dział jak i temat nie jest o starcie zbiornika więc nie kumam na kij o tym pisać ;-) ?

Staszku zawsze warto trącić temat, by za chwilę tak starannie dobraną obsadę nie trzeba było ratować przed wylaniem do kibla.;)

A może to tylko moje przeczulenie:D chyba wybaczysz mi taką wadę?

Jak autor odpisze to się obaj przekonamy, a ja być może będę bez obaw śledził dobór obsady bo na tym się nie znam.

Witajcie ponownie. Zbiornik jest ustabilizowany biologicznie i chemicznie - została woda ze starej obsady ( oczywiście częściowo ) . Wkład filtra też ma już zasiedziałe bakterie ;) .

No teraz Heniu może spokojnie odetchnąć ;-). Teraz przemyśl obsadę. Na pewno z tego co podałeś to acei i red są za duże do tego akwarium.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• aro600
      Właśnie na kamieniach mi glony pasują wkurza tylko szyba dodatkowo jeszcze w moim akwarium nie mam tła więc trzeba czyścić 4 szyby co przy wymiarach akwarium 240x60x70h nie należy do przyjemności jasne raz lub 2 na miesiąc to nawet z nudów ale 2 x na tydzień, a minimum raz to już przesada. W zimie to mi nie przeszkadza bo czasu ciut więcej, ale teraz...
    • Pikczer
      Glony masz piękne, ja się głowie jak takie uzyskać. Ślimaki Military Helmet? Z 20 sztuk i będą szczęśliwe. A Ty będziesz mieć znacznie mniej pracy i będzie mniej glonów. Ja czyszczę szybę raz na miesiąc bo częściej nie ma nawet potrzeby. Ja zbijałem NO3 za pomocą JBL nitratex i działało.  Może po prostu pech, albo zbieg okoliczności. Może w związku z wiosną coś się obudziło w akwarium. Ja niedawno też mailem mętną wodę nie robiąc nic. Po prostu nagle pewnego dnia. Może  Twój purolite wcale nie jest wadliwy. 
    • ziemniak
      To jest ciężkie pytanie, bo raz, że zależy co masz, kto robi i na co się decydujesz. Dodatkowo wirujące ceny, niestety zazwyczaj w górę. Widełki podaje jakie miałem oferty: Akwarium: 2500 - 3500 zł (szkło 12 mm bez OW) Stelaż: 1600 - 2400 zł Obudowa stelaża: 200 - 300 zł (zrób to sam) Moduły i kamienie: 700 zł Oświetlenie: 400 zł (zrób to sam) Pokrywa: 1300 - 1500 zł (wycena, ja mam zrobioną póki co zrób to sam) Do tego sterownik, filtry, falowniki, ryby.
    • pkiinbanww
      Na jaki wydatek się przygotować planując takiej wielkości baniak?
    • aro600
      Chciałem obniżyć NO3 żeby zwolnić wzrost glonów bo szaleją i czyszczenie szyb 2x w tygodniu, trochę światła słonecznego świeci mi na akwarium więc warunki mają bdb. Mam prodibio, ale narazie nic nie kombinuje czekam czy się woda wyklaruje, jeśli tak to chyba spróbuję puścić przepływ przez 1 korpus jak jakość wody się pogorszy będę pewny, że to przez żywice. Co do purolite to sprawdziła się stara zasada że ,,lepsze jest wrogiem dobrego,,... chciałem lepiej 
    • Pikczer
      Rośliny, piękne zielone glony i potrzebny jest ten purolite? Jak masz to dodaj bakterie, może one coś pomogą a na pewno nie zaszkodzą. 
    • Pikczer
      To mnie przekonaliscie Teraz wieczorem podlałem wszystkie rośliny wodą z akwarium Poszło też w dynie, cukinie i ogórki Zobaczymy czy rano wystrzelą A Żona do mnie: " jaka czysta woda, lepsza jak z kranu" Ale zapach inny
    • Bojar
      Ja podlewam skrzydłokwiat "wyciągiem" z filtrów. Rośnie jak szalony 🤪
    • aro600
      Zrobiłem właśnie testy i wyniki są następujące: PH - 7,8 NO2 - 0 NO3 -  15 - 20  PO4 - 1 Purolite od wczoraj jest zakręcony więc NO3 mogło trochę pójść do góry. Przed zastosowaniem żywicy było 30 więc wygląda że działa, ale woda dalej jest metna chyba wnioski o jej krystalizacji były przedwczesne. Nie wiem sam nic poza dołożeniem purolite w akwarium się nie zmieniło więc obstawiałem je jako przyczynę metnej wody. Pokryło się to w czasie idealnie. Pytanie czy purolite lub to co mi sprzedali za mógł jakoś inaczej wpłynąć ma wodę? Zdjęcia tak tego nie oddają, ale woda jest mętna, wcześniej miałem wodę kryształ prawie jakby jej,,nie było w akwarium,, 
    • rysib
      Fakt, dziwne. 😉 W sumie wolę podlać marchewkę wodą z baniaka, niż obsypywać krowim łajnem. A kwiaty rosną po tej wodzie jak szalone.👍 Pzdr. Rysiek
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.