Jump to content

Nazwy handlowe czyli suplement nr 1 do „Artykułu o wyborze obsady non-mbuna …”

tom77
 Share

Recommended Posts

Pierwszym postem (teraz wymaga uaktualnienia i napraw po szkodach wynikających ze zmiany softu (np utrata większości zdjęć z treści wątku)) zajmę się za tydzień albo dwa. Teraz zapraszam do ostatniego postu.

Pierwszy post zbiera dorobek całego wątku – aktualności w kolorze magenta

Najpierw każdy akwarysta zastanawia się na wyborem obsady do swojego akwarium w sposób który nazwałbym „teoretycznym”. Następnie dochodzi do etapu „praktycznego” – czyli zakupu ryb. I tu czasami zaczynają się problemy. W przypadku non-mbuna nawet nie czasami, ale bardzo często.

Lista, którą sukcesywnie będę zmieniał (i ewentualnie wprowadzał do „Artykułu …..”)

(najpierw nazwa oficjalna, po myślniku – handlowa)

Kategoria pierwsza – pewność zgodności nazwy oficjalnej i handlowej (potwierdzone przypadki lub stare nazewnictwo)

1/ Copadichromis trewavasae - dwie używane równolegle nazwy handlowe to: Copadichromis mloto Ivory i Copadichromis Ivory Undu Reef

.....[awans z kategorii drugiej, ostatnim ogniwem wyjaśnienia sprawy było potwierdzenie Tan-Mal, że Copadichromis mloto Ivory = Copadichromis Ivory Undu Reef (mimo, że ofercie bywają obok siebie)

.....Czytelnicy zainteresowani tą rybą powinni przeczytać post nr 76

2/ Protomelas sp.”steveni taiwan” - to Protomelas fenestratus Taiwan / Higga Reef

3/ Protomelas sp.”johnstoni solo” - często jeszcze pod starą nazwą Placidochromis sp.”johnstoni solo”

4/ Protomelas sp. hertae - to Eclectochromis lobochilus hertae

.....handlowa nazwa E.lobochilus hertae wg niektórych naukowców (innych niż Ad Konings) jest też nazwą naukową]

.....Czytelnicy zainteresowani tą rybą powinni przeczytać posty od 55-ego do 63-ego

5a/ Protomelas taeniolatus Boadzulu Red – to Protomelas taeniolatus Red Empress

5b/ Protomelas taeniolatus Namalenje – to Protomelas taeniolatus Red Empress

….[Obie nazwy "oficjalne" dzielą pozycję piątą, ponieważ są jednym gatunkiem! sprzedawane są najczęściej pod wspólną nazwą handlową Red Empress, a czasami pod swoimi nazwami naukowymi. Wydaje się że tradycyjna nazwa „Red Empress” zaczyna zanikać. Wszelkie dodatki typu "super red" itp to wskazówka że to chów selektywny. Śledztwo dotyczące tych ryb, a w zasadzie jednej ryby dobiegło końca w Cichlidenstandl.]

....Czytelnicy zainteresowani tymi rybami (5a i 5b) koniecznie powinni przeczytać posty nr 65, 69, 73 i 74

6/ ......

Kategoria druga – prawie pewność że to ta sama ryba, ewentualnie bardzo zbliżona wyglądem

1/ Copadichromis verduyni – dwie używane równplegle nazwy handlowe to Copadichromis verduyijni (borleyi eastern) i Copadichromis borleyi eastern

....[za podobnymi nazwami handlowymi: C.verduyijni dark blue, C.verduijni northern, C.verduyni blueface czy C.verduyni draft - "kryją się" inne ryby, sprzedawcy ciągle walczą z członem "yij":D ]

....Czytelnicy zainteresowani tą rybą powinni przeczytać post nr 66

2/ .....

Kategoria trzecia – duże prawdopodobieństwo, że to ta sama ryba lub zbliżona wyglądem

1/ ............................

2/ .....

Kategoria czwarta – ryba chyba inna, ale zbliżona wyglądem

1/ Aulonocara jacobfreibergi Otter Point - Aulonocara sp. Eureka to nazwa handlowa ryby podobnej, wyhodowanej sztucznie lub w wyniku hodowli selektywnej

.......1a/ Aulonocara jacobfreibergi Cape Maclear - gatunek podobny sprzedawany pod swoją nazwą

.....[Czytelnicy zainteresowani tymi rybami (1 i 1a) powinni przeczytać posty od 5-ego do 50-ego, nr 57 oraz od 67-ego do 75-ego, by wyrobić sobie własny pogląd]

[iMHO dyskusja zmierza do konkluzji, że gatunki naturalne A.jacobfreibergi Otter Point i A.jacobfreibergi Cape Maclear oraz ryba sztuczna (lub powstała w wyniku hodowli selektywnej) A.sp. Eureka są podobne do siebie. Wydaje się, że rożnice te są tak niewielkie (a może nawet są to te same ryby), że dla "przeciętnego" malawisty nie mają większego znaczenia. Być może uda się doprecyzować drobne różnice w wyglądzie, które mogą być istotne dla zainteresowanych zakupem tych Aulonocar. A może uda się wyśledzić rodowód Eurek?]

2/ ..............

PS. Mam nadzieję, że wsadziłem kij w mrowisko.

Teraz sobie cichutko zobaczę, co się wydarzy.

Będę korygował i uzupełniał listę (chyba, że nikt się nie odezwie) – nowości lub korekty w kolorze magenta.:D

Informacje w których postach są rozwinięcia tematów o konkretnych gatunkach - [kursywą na zielono]

Przypominam jedynie, że wątek dotyczy tylko non-mbuna w pojęciu węższym, czyli bez drapieżników.

Edited by tom77
poprawienie numerków postów
  • Dziękuję 1

Copadichromis trewavasae - Copadichromis mloto red tips Msisi, z taką nazwą się spotkałem, ale nie wiem czy to ja byka nie strzeliłem :P

No to przejdźmy do kategorii drugiej.

Czy Copadichromis Ivory Undu to to samo co Copadichromis trewavasae - Copadichromis mloto red tips Msisi z którą pierwszy raz się spotkałem. Czy to również nazwa handlowa.

PS. Ciekawy temat do ujednolicenia nazw non-mbuna.:P

harisimi

Co do ivory undu to kwestia była szeroko dyskutowana tutaj:

http://forum.klub-malawi.pl/copadichromis-trewavasae-t21663.html?&highlight=ivory

Co do eureki to jest to sztuczny gatunek który okrasić można różnymi przypisami ale na pewno nie jest to nazwa handlowa otter point.

-- dołączony post:

Nadal bym polemizował z tym Otter Point ... zastanawiałem się skąd to się wzięło i chyba wiem m.in z tej fotki Meszka jak domniemam swoją rybę kupił jako Otter Point:

http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=12849

tyle, że Otter Point wg mnie wygląda tak:

http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=3217

http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=3206

a ryba Sławka jest bardzo podobna do tych, które na ZB kupował Yaro czyli:

Aulonocara jacobfreibergi Cape Maclear

https://www.google.pl/search?q=aulonocara+jacobfreibergi+cape+maclear&espv=2&biw=1366&bih=667&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=JTg8VKSOMMToaJ3ggrAB&ved=0CCIQsAQ

Wygląda mi też to na to, ze protoplastą eureki był Cape Maclear bo niektóre eureki są co najmniej bardzo podobne do Maclear.

http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=12338

Jeśli bym wiec wskazywał rybę podobną do eureki to właśnie Cape Maclear.

Slawek-meszek

Swoją rybkę kupowałem jako A Otter point jak zauważyłeś i miałem do wyboru A Cape Maclera. Ta ostatnia była całkiem inna niż wspomniany Otter Point.

Hari pokazałeś zdjęcia kolegi a pokarz mi takie ryby jak na zdjęciach. Ja jakoś nie spotkałem podobnych ryb jak przedstawiają zdjęcia. Zauważ, że w googlach nie ma drugiej tak podobnej rybki. Pokazując to zdjęcie innym hodowcą od razu dostaje odpowiedź, że to A Otter point.

Nie jestem znawcą wśród Aulonocar ale wiem co widziałem. Otter point bardzo sie różni od Cape Maclear. Pamiętasz jak na ZB powiedziałem że to Otter point a Ty że to Cape Maclear. Mogę się zgodzić, z sygestią, że Otter to sp Eureka bo są bardzo podobne. Tak więc, jednak pozostaje, przy tym, że to Aulonocara Otter Point

Proszę zobacz tu jest zdjęcie Danielj

galeria-11666.jpg

Tu masz zdjęcie kolegi Jjacek

galeria-11365.JPG

Tu z kolei zdjęcie Jack

galeria-6785.jpg

A to moje

1_Aulonocara_Otter_Pointnvbbccxn.JPG

harisimi

Jarek ( Yaro ) kupił na ZB rybę, która wydaje się tożsama z Twoją jako Cape Maclear podejrzewam że z tego same źródła.

Tutaj jeszcze kilka fotek Otter Point:

https://www.google.pl/search?q=Otter+point&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=4z88VOfmHoWY7gbihoGoDg&ved=0CDcQsAQ&biw=1366&bih=667

one mają mniej pomarańczowych przebłysków na ciele i są ciemniejsze. Do tego mają o wiele mniej niebieską grzbietówkę. Oczywiście masz prawo pozostać przy swoim zdaniu jednak fotka Koningsa ze strony 243 Habitu raczej wskazuje na inność Otterków. Oczywiście nie robię tego aby zdyskredytować Twoją rybę bo Cape Maclear w niczym nie jest gorsza niż Otter Point ( Otter Island ).

Slawek-meszek
Jarek ( Yaro ) kupił na ZB rybę, która wydaje się tożsama z Twoją jako Cape Maclear podejrzewam że z tego same źródła.

Tak masz rację Yaro ma ryby z tego samego źródła czyli od Fuljera, bo hodowla Malawiam też ma ryby ze Słowacji. Tak jak napisałem wcześniej, widziałem Cape Maclear i jest inną rybą niż ta o której piszesz. Osobiście zdecydowałem się na owego Otter Pointa bo Cape Maclear mi się nie podobał.

Na tej stonce znajdziesz zdjęcia jakie tylko chcesz od czerwonego do koloru wymarzonego.

harisimi

Hmm zapewne znowu pozostaniemy przy swoich zdaniach jednak z niecierpliwością czekam aż swoją rybę przyfoci Yaro. Yaro kupował ryby od Malawiana a te chyba były z Czech od Fuljera.

Slawek-meszek

Prosze popatrz na to zdjęcie Piwko28

1_DSC_0024.JPG

albo to

1_DSC_0941.JPG

Ja swojego zdania nie zmienie gdyż po tyly fotach moja rybka jest podobna do pozostałych róznica może być tylko czy to Otter Point czy Eureka.

A to jest zdjęcie owej A Cape Maclear z ZB

Njng.jpg

A to moja Aulonocara Otter Point w innym świetle i ujęciu

096971d8f261e384gen.jpg