Jump to content

Niskie pH


lukastorun
 Share

Recommended Posts

lukastorun

Witam,


wczoraj uruchomiłem 240 litrowe akwarium, w zewnętrznym kuble tetra ex 800 plus mam zasypane 2 wkłady grysem koralowym, miał podnieść pH. W kranie mam pH = 7,6.

Zmierzyłem rano pH po około 14 godzinach, pH wynosi nadal 7,6. Czy ktoś wie po ilu wzrośnie? Przed umieszczeniem tego grysu kilka razy przepłukałem go wodą.


pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Cześć.

Jeśli wczoraj uruchomiłeś akwarium to masz czas na obserwacje pH. Zmierz KH.

Jak dałeś grys to być może pH wzrośnie choć wielkich zmian bym nie oczekiwał. Od tego jakie masz KH zależeć będzie jak bardzo grys wpłynie na zasadowość wody. Na razie zrób tak, że ustaw wylot filtra na taflę, tak aby ta poruszając się natleniała wodę i wytrącała z niej CO2. Moim zdaniem pH ustabilizuje się na poziomie 7.8-8.

Nie podnoś na siłę powyżej 8 bo nie jest to aż tak konieczne.


BTW. pH 7.6 to nie jest jakieś tam niskie. Ja mam w kranie 7.4 a w akwa kręci się koło 8, tak więc nie ma co teraz przeżywać a sumie kontrolować NH3, NO2 i NO3. Te parametry wody są teraz dla ciebie najważniejsze. Oczywiście ryby wpuszczasz jak całkowicie NH3 i NO2 znikną a pojawi się NO3. Wtedy zaczynamy zarybianie. To tak wyprzedzając kolejne pytania ;)

Link to comment
Share on other sites

lukastorun

Dzięki, kiedy zarybiać to akurat wiem i kontroluję te parametry na razie NH3 i NO2 wynoszą zero, pewnie podniosą się za jakieś 2-3 dni i wtedy będę czekał na ich rzeczywista wyzerowanie.


Wracając do wpływu na pH, to twardość ogólną mam na poziomie 16 +/- 1, natomiast węglanową 11+/-1, są to wyniki dla kranówki.


Jak myślisz, za ile dni powinienem zauważyć wzrost ph i jego ustabilizowanie?

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
Dzięki, kiedy zarybiać to akurat wiem i kontroluję te parametry na razie NH3 i NO2 wynoszą zero, pewnie podniosą się za jakieś 2-3 dni i wtedy będę czekał na ich rzeczywista wyzerowanie.


Wracając do wpływu na pH, to twardość ogólną mam na poziomie 16 +/- 1, natomiast węglanową 11+/-1, są to wyniki dla kranówki.


Jak myślisz, za ile dni powinienem zauważyć wzrost ph i jego ustabilizowanie?Moim zdaniem w ogóle nie licz na podniesienie tego pH bo dałeś trochę grysu wapiennego, a jak ruszy biologia to ci raczej pH spadnie a nie wzrośnie.

Wodę masz bardzo twardą silnie zmineralizowaną i oba parametry GH i KH są już zawyżone, natomiast pH jak napisał już kolega lufa masz dostateczne i nie wiem po co chcesz je podnosić.

Kolega ma typowe książkowe parametry wody kranowej w większości kranów w Polsce.

pH na minimalnym ale dostatecznym poziomie a Twardości o odwróconej proporcji i obie za wysokie jak dla bardzo miękkiej wody Malawi. Nie znaczy to jednak że pyszczaki Malawi będą się żle hodowały tylko nie optymalnie.

Jak się to ma do wody biotopu Malawi to jest w odpowiednim temacie do poczytania.

Jak ci pH będzie spadać poniżej tego 7,6 dodaj - no co:D


Jedną płaską łyżeczkę od herbaty na 100l wody czyli u ciebie zapewne ok 200l więc dwie łyżeczki

Seachem Malawi/Victoria Buffer - pomiar pH ,KH możesz zrobić dopiero po 24 godzinach nie wcześniej i wtedy się zdziwisz jak się zmieniło wszystko.

Link to comment
Share on other sites


Wodę masz bardzo twardą silnie zmineralizowaną i oba parametry GH i KH są już zawyżone, .Taka woda o jakiej piszę autor postu to akurat średnio twarda a nie bardzo twarda. Bardzo twarda to ta powyżej 25 stopni GH.


Nic nie dodawaj do niej i czekaj do zarybienia.

Link to comment
Share on other sites

lukastorun

Grys wapienny to to samo co grys koralowy?


Dodałem 2kg grysu koralowego do filtra, wszędzie ludzie piszę, że to zwiększa pH wody. Ale Wy piszecie, że wcale nie zwiększy, to jak jest w końcu?


2kg grysu koralowego, przepływa przez niego intensywnie woda, mam około 220 litrów wody, zero roślin czy korzeni, napowietrzam poprzez łamanie lustra wody

Link to comment
Share on other sites

Kolego, grys zwiększa pH wody ale wody kwaśnej. Działa to tak, że jak masz pH rzędu 6 to taka woda lepiej rozpuszcza grys i podnosi pH. Natomiast jeżeli masz KH 11 to co najwyżej grys ustabilizuje odczyn na tym poziomie i tyle w temacie.

PH 7.6 jest ok. Czekaj cierpliwie na lokatorów.

Link to comment
Share on other sites

Czekaj cierpliwie. Jak pisałem, u mnie w kranie jest 7,4 a w akwarium 8. Parametry kranówki mamy takie same ponieważ u mnie GH=16, KH=11 tyle, że pH masz wyższe. U mnie być może na pH ma jeszcze pływ piasek, może kamienie. Obserwuj ale na razie nic nie dodawaj.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
I ani drgnie, nawet do 7,8?


obaj z lufą próbujemy ci wytłumaczyć że te pH 7,6 jest wystarczające dla Malawi, a ty nie wiedzieć czemu uparłeś się na te 8 a teraz już 7,8.

proszę cię byś więc odpuścił na te 7,6 i uznał jak my że to jest właściwe pH dla twojego baniaka który nie wiem czy w ogóle wystartowałeś biologicznie.

Wodę jak pisałem masz i tak bardzo twardą ( nie w nomenklaturze wodociągowej ale jeziora Malawi) bo o tym piszemy.

Bardzo łatwo podnieść te pH - czym pisałem ale podniesie to i tak już wysokie KH.

Nic nie rusz z wodą - skup się na starcie biologii bo ryby niecierpliwie czekają:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • aro600
   Właśnie na kamieniach mi glony pasują wkurza tylko szyba dodatkowo jeszcze w moim akwarium nie mam tła więc trzeba czyścić 4 szyby co przy wymiarach akwarium 240x60x70h nie należy do przyjemności jasne raz lub 2 na miesiąc to nawet z nudów ale 2 x na tydzień, a minimum raz to już przesada. W zimie to mi nie przeszkadza bo czasu ciut więcej, ale teraz...
  • Pikczer
   Glony masz piękne, ja się głowie jak takie uzyskać. Ślimaki Military Helmet? Z 20 sztuk i będą szczęśliwe. A Ty będziesz mieć znacznie mniej pracy i będzie mniej glonów. Ja czyszczę szybę raz na miesiąc bo częściej nie ma nawet potrzeby. Ja zbijałem NO3 za pomocą JBL nitratex i działało.  Może po prostu pech, albo zbieg okoliczności. Może w związku z wiosną coś się obudziło w akwarium. Ja niedawno też mailem mętną wodę nie robiąc nic. Po prostu nagle pewnego dnia. Może  Twój purolite wcale nie jest wadliwy. 
  • ziemniak
   To jest ciężkie pytanie, bo raz, że zależy co masz, kto robi i na co się decydujesz. Dodatkowo wirujące ceny, niestety zazwyczaj w górę. Widełki podaje jakie miałem oferty: Akwarium: 2500 - 3500 zł (szkło 12 mm bez OW) Stelaż: 1600 - 2400 zł Obudowa stelaża: 200 - 300 zł (zrób to sam) Moduły i kamienie: 700 zł Oświetlenie: 400 zł (zrób to sam) Pokrywa: 1300 - 1500 zł (wycena, ja mam zrobioną póki co zrób to sam) Do tego sterownik, filtry, falowniki, ryby.
  • pkiinbanww
   Na jaki wydatek się przygotować planując takiej wielkości baniak?
  • aro600
   Chciałem obniżyć NO3 żeby zwolnić wzrost glonów bo szaleją i czyszczenie szyb 2x w tygodniu, trochę światła słonecznego świeci mi na akwarium więc warunki mają bdb. Mam prodibio, ale narazie nic nie kombinuje czekam czy się woda wyklaruje, jeśli tak to chyba spróbuję puścić przepływ przez 1 korpus jak jakość wody się pogorszy będę pewny, że to przez żywice. Co do purolite to sprawdziła się stara zasada że ,,lepsze jest wrogiem dobrego,,... chciałem lepiej 
  • Pikczer
   Rośliny, piękne zielone glony i potrzebny jest ten purolite? Jak masz to dodaj bakterie, może one coś pomogą a na pewno nie zaszkodzą. 
  • Pikczer
   To mnie przekonaliscie Teraz wieczorem podlałem wszystkie rośliny wodą z akwarium Poszło też w dynie, cukinie i ogórki Zobaczymy czy rano wystrzelą A Żona do mnie: " jaka czysta woda, lepsza jak z kranu" Ale zapach inny
  • Bojar
   Ja podlewam skrzydłokwiat "wyciągiem" z filtrów. Rośnie jak szalony 🤪
  • aro600
   Zrobiłem właśnie testy i wyniki są następujące: PH - 7,8 NO2 - 0 NO3 -  15 - 20  PO4 - 1 Purolite od wczoraj jest zakręcony więc NO3 mogło trochę pójść do góry. Przed zastosowaniem żywicy było 30 więc wygląda że działa, ale woda dalej jest metna chyba wnioski o jej krystalizacji były przedwczesne. Nie wiem sam nic poza dołożeniem purolite w akwarium się nie zmieniło więc obstawiałem je jako przyczynę metnej wody. Pokryło się to w czasie idealnie. Pytanie czy purolite lub to co mi sprzedali za mógł jakoś inaczej wpłynąć ma wodę? Zdjęcia tak tego nie oddają, ale woda jest mętna, wcześniej miałem wodę kryształ prawie jakby jej,,nie było w akwarium,, 
  • rysib
   Fakt, dziwne. 😉 W sumie wolę podlać marchewkę wodą z baniaka, niż obsypywać krowim łajnem. A kwiaty rosną po tej wodzie jak szalone.👍 Pzdr. Rysiek
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.