Jump to content

Zmiana pompy


Damian780425
 Share

Recommended Posts

Damian780425

Witam

Myślę nad zmianą pompy z Alphy 2 25-40 na 25-60 .

I w związku z tym mam pytanko , czy ktoś już zmieniał a jeśli tak to jakie zmiany zaobserwowano ?

Teoretycznie wydajność powinna być większa jednak czy napewno ? Obecna rusza mi tafle wody na 150 cm z wylotu narurowca czy mocniejsza pompa ruszu na 200 cm ?


Pytam dlatego że 40 ma max 2400l/h przy 22w , a 60 2800l/h przy 45w

Czyli 400l/h więcej za 23waty ?

Link to comment
Share on other sites

Realny przepływ jest trochę mniejszy, Kiedyś mierzyłem u mnie i wychodziło coś koło 1350l/h na wkładach z gąbki po 3 tyg pracy. Ja również zastanawiam się nad zmianą pompy. Patrzyłem na tą: http://tomsan.pl/pompa-obiegowa-omega-2-256-elektroniczna-omnigena-p-3045.html

Cenowo wychodzi ok a wydajność nieco większa niż alpha 2

Link to comment
Share on other sites

Damian780425

Może znajdziemy kogoś kto zmienił i oceni realnie wzrost efektywności .

Co do omegi to chyba nie ma znaczenia czy to będzie ta leszno czy grundfos , choć ta ma 3300 l/h :-)

Link to comment
Share on other sites

Też zastanawiam się nad zmianą pompy na mnocniejszą. Po przeglądzie parametrów i cen wyszło mi że najlepiej chyba kupić stary model grundfos 25-40. Przepływ 3200 litrów, 45wat i cena ok 100PLN. Najtańsza i najwydajniejsza opcja :) Z drugiej strony nie wiem, czy mocniejsza pompa rzeczywiście jest w stanie diametralnie coś zmienić, dlatego biorę pod uwagę zdublowanie narurowca tylko bez fbf. Jeżeli miałbym taki sam przepływa jak teraz to w sumie byłoby to 3600litrów na godzinę, rezerwa na wypadek awarii i wydłużony czas czyszczenia wkładów. Ale jeszcze się zastanbawiam.

Link to comment
Share on other sites

Damian780425

Ważne jest to , kto zmienił z 40 na 60 i czy jest istotna zmiana . Bo jeśli nie to lepiej dać drugą 25\40 i za 44waty(w przypadku 2×alpha2 25\40) mieć podwojny przepływ, bo jedna 25\60 daje o kilka set litrów więcej za cene 45 wat, czyli się nie kalkuluje. Choć wolał bym mieć jedną pompe.

Link to comment
Share on other sites

piotriola
Witam

Myślę nad zmianą pompy z Alphy 2 25-40 na 25-60 .

I w związku z tym mam pytanko , czy ktoś już zmieniał a jeśli tak to jakie zmiany zaobserwowano ?

Teoretycznie wydajność powinna być większa jednak czy napewno ? Obecna rusza mi tafle wody na 150 cm z wylotu narurowca czy mocniejsza pompa ruszu na 200 cm ?


Pytam dlatego że 40 ma max 2400l/h przy 22w , a 60 2800l/h przy 45w

Czyli 400l/h więcej za 23waty ?

Podajesz tylko ilość litrów, w 60 jest większa moc i ta pompa posiada większy wirnik co zwiększy ciśnienie. Wymiana przy twoich korpusach coś da , ale nie za wiele.
Link to comment
Share on other sites

Guest pemergency

Już kiedyś było wspominane, że nie ważne jak mocną dasz pompę to i tak nie dmuchnie ona więcej niż pozwolą na to przeloty i sznurki, więc jak już kolega piterf wspomniał realny przepływ i tak jest mniejszy. Przykładowo na pompie NJ6000 (6000l/h przy 70W) i 3 korpusach równoległych podłączonych bezpośrednio (bez dodatkowych korpusów i filtrów) z pustymi korpusami wyszło jakieś 3000L, a gdzie tam jeszcze sznurki, kolanka, zawory itd. Kiedyś jeden z naszych kolegów forumowych napisał, że nawet jeśli podepniesz pompę strażacką to i tak nie przepchniesz więcej niż dziura na to pozwoli ;)

Link to comment
Share on other sites

...zyskasz jedynie większość ilość watów. Ja również rozważałem pompę 25/60, ale tak na 2 biegu bierze więcej watów niż 40 na 3, a wydajność masz mniejszą. 60 dasz na 3 bieg zyskasz waty i 100l/h. Chyba, że zbudujesz nowego narurowca na rurach 1'' i dasz jakieś mniej wydajne medium filtracji mechanicznej, a to mija się z celem. Wolałbym kupić jakiś dobry cyrkulator.

Link to comment
Share on other sites

Heya


Ja mam filtrację opartą na pompie grundfos alpha2 25-40 i na omnigen omega 25-60 ury zgrzewane 3/4.

Nigdy nie mierzyłem przepływu ale widząc ciśnienie z wylotu to pompa 25-60 na II biegu wieje mocniej niż pompa 25-40 na III. Na słabszej mam na wylot jeszcze wpięty EDUCTOR INŻEKTOR.


P.S. Jeśli chodzi o pompy i firmy to mam je ok roku i teraz skłaniałbym się znów na pompę omega omnigen gdzie za 340zł mam 25-60 z funkcyjnym wyświetlaczem. Mam ją nie tylko ja a reszta ekipy też ma pozytywne opinie więc nie ma co przepłacać;)


Moim zdaniem warto zmienić...

 • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Nath_147
   A jaka taka zywica ma zdolność absorbcji? Kolega ma dość spore akwarium trochę tego  NO3 jest u niego w wodzie. 
  • triamond
   Powinno lecieć od razu 0 ppm NO3 aż do zapełnienia pojemności żywicy. Problem rozwiązany. Żywica do reklamacji.
  • przemo95
   Hej, 4 maja zalałem akwarium więc jeszcze trochę czasu nim cykl azotowy się zamknie, ryby wyśle mi hodowca 7 czerwca więc powoli muszę dokupić pozostały osprzęt, Aktualnie jest już od początku filtracja: Ikola 600 Maxx (wkład to około litr Matrixa) + Sunsun HW603a który robi za prefiltr (3 gąbki o różnej granulacji), Obudowę planuje kupić aluminiową, chciałbym tez kupić inny wlot / wylot wody bo ten który posiadam jest mało wygodny (czasowo jest deszczownica na wylocie ponieważ samej rurki nie potrafię zamontować bo jest za krótka i może wylecieć oraz na wlocie jest chwilowo "pusty" prefiltr Jbla bo rurka którą miałem tez jest za krótka. Oczywiście tło na tylną szybę też będę naklejać.   Mam do Was prośbę o radę, - jakie oświetlenie do akwarium 120x40x50 / 240 L / pokrywa aluminiowa? - jaki polecacie zestaw wlotu/wylotu żeby robił dobrą robotę i dobrze dało się zamontować?  - mam wrażenie że cyrkulacja wody jest trochę słaba więc może dokupić cyrkulator?    Czy coś jeszcze proponujecie dokupić? Miałem kiedyś Malawi ale było to chwilowo i zbytnio się nie zaangażowałem więc teraz chciałbym stworzyć idealne warunki.
  • przemo95
   Witam ponownie, Dziś już 19 dzień od zalania, sprawdziłem ponownie parametry i wygląda to następująco:  NH4 - <0,05. NO2 - <0,01 NO3 - 0    Czy to możliwe że NO2 jest mniejsze niż 3 dni temu, a inne parametry  stoją w miejscu? 
  • aro600
   Wyniki testów po 24h: NO3 ~ 20 - bez zmian  PO4 ~ 0,5 - zbiło ładnie o 0,5 Woda dalej kryształ, włączyłem do obiegu i korpus z purolite i wyniki po przejściu przez korpus NO3 bez zmian - czyli chyba jednak nie A520e mi sprzedano. Czy może być inna przyczyna? Czy np złożę musi się jakoś aktywować czy od razu woda po przejściu przez korpus powinna mieć poziom NO3 zdecydowanie niższy? Do testów włączyłem przepływ zaworem na korpusie i po kilku minutach zrobiłem pomiar wody wypływającej z korpusu. Może powinienem poczekać kilka godzin i dopiero wtedy wykonać pomiar?
  • aro600
   Obecnie sytuacja wygląda następująco: Woda znowu jakby jej nie było 😀Zobaczymy na jak długo. Woda oczyściła się dopiero dziś dosłownie w 2h po podaniu Microbe-lift Phos-out 4 .  Przed podaniem zmierzylem: NO3 wynik około 20  (na skali barwnej ciemniej jak 15 jaśniej jak 30) PO4 wynik 1 jutro zmierze o ile Phos-out zredukował PO4 Purolite dalej zakręcony dodatkowo zmieniłem trochę oświetlenie dołożyłem zgodnie z Waszymi radami boczne przysłony aby nie świeciło na ściany zobaczymy czy to przyniesie jakiś efekt.
  • iquitos68
   Generalnie nie obawiam się, gdyż nigdy nie miałem jeszcze ryby tak dużej, żeby była za duża do tego akwarium. Tyrannochromis którego posiadam też jest duży -na oko 30cm-, ale myślę, że jak jeszcze podrośnie to nie będzie problemu. Akwarium ma 70cm cm szerokości i to robi robotę.  Widać też, że im większa ryba tym trudniej jej atakować inne ryby, które taktycznie opływają ją od ogona, chroniąc się z tyłu. Biorę też pod uwagę, że docelowo mogę mieć np tylko cztery duże ryby i nic więcej.  Mimo wszystko Champsochromis caeruleus według danych internetowych nie powinien urosnąć więcej niż 35 cm. Np strona malawi-guru.de podaje maksylną wielkość tej ryby na 25cm. Jednak w niewoli rosną one nieco większe.
  • pozner
   Nie obawiasz się, że dla Champso to akwarium będzie trochę za małe...za krótkie? To bydlę dorasta jednak do ok. 40cm. Compress piękny
  • pozner
   Karmienie mbuny i drapoli. Drapole nauczyły się unikać to kłębowisko mbuny i ustawiają się z prawej strony. Tam czekają na swoje stynki. Livingston dogonił wielkością strigatusa, ale nadal nie radzi sobie z mbuną. Nadal jest przez nią przeganiany. Jakoś nie potrafi się przełamać.  VID_20220521_115739.mp4    
  • iquitos68
   Kronikarski wpis. Niestety dwie ryby od pewnego czasu toczyła choroba, lub bardziej prawdopodobne efekt dawnych walk z samcem Chilotilapia rhoadesii, który tak jak kruszył muszle ślimaków to prawdopodobnie doprowadził do wstrząsu mózgu niektóre ryby. Samiec Taeniochromis holoatenia i Protomelas ornatus nabawiły się problemów z błędnikami. Często pływały do góry brzuchami, lub kręciły się w kółko. Kuracja w oddzielnym akwarium nie przyniosła skutku. W końcu straciłem te ryby. Po tym co się stało postanowiłem uzupełnić obsadę nowymi rybami. Na podstawie uzyskanych opinii na forum wybór padł na Dimidiochromis compressiceps. W Tanganika-Konin znalazłem dwie ryby z odłowu. Samiec 18cm i samica 17cm WF. Ryby już jakiś czas pływały w tamtejszych zbiornikach. Wybrałem się po nie z Warszawy - szybki własny transport jest najlepszy. Na miejscu pływało także stadko młodych Champsochromis caeruleus. Urocze ryby, a jako że też drapole, to dokupiłem jednego samczyka 18cm F1. Po powrocie do domu obecne u mnie ryby na czele z Tyrannochromisem maculiceps obficie nakarmiłem stynką. Dzięki takiemu zabiegowi nowo wpuszczane ryby nie były pomylone z pokarmem 😆 Wpuszczone ryby pływają już. Samiec compressa adoruje swoją ulubienice. Champso głównie pływa przy powierzchni ćwicząc uniki przed większymi rybami. póki co bez strat, jednak najbliższe tygodnie pokażą czy te ryby zaklimatyzują się z pozostałymi.  Najbardziej boję się o Tyrannochromisa czy nie ruszy na wielkie łowy. Jednakże ryba ta jest już u mnie od roku i ewidentnie widać jak instynkty łowieckie WF u niej osłabiają się z czasem. Na początku zjadał, lub raczej próbował zjeść rybę o 5 cm mniejszą od niej samej. Teraz głównie skupia się na niedobitkach narybku ukrytych w śród skał. W stosunku do większych ryb przejawia zachowania bardziej terytorialne niż kulinarne. Do tego te 9 ryb w akwarium powoduje lekkie "przerybienie" i osłabia jego agresję, bo nie może się skupić na jednej rybie. Należy wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy. W akwarium pływa jedna ryba 8cm potomek Mylochromisa mchuse, który to był wpuszczony na samym początku, czyli w roku 2017 gdy założyłem to akwarium. Fajnie będzie jeśli uda mi się utrzymać tę linię ryb, ze względów sentymentalnych.        
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.