Skocz do zawartości

Oświetlenie dla laika RGB COB od 10W - 200W pełna zdalna regulacja


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

część 4

Po uruchomieniu sprawdzamy działanie.

Najpierw kolory podstawowe jeśli nie zrobiliście zwarcia lutując rezystory do diod ( ten trudny moment) to powinny świecić właściwymi kolorami. Jeśli świeci jeszcze dodatkowy kolor na którymś punkcie świetlnym to znaczy że tam macie zwarcie na lutowaniu.

Często pilot ma zamienione kolory GiR miejscami. Po prostu przyciski od czerwonego regulują zielony i odwrotnie. Wystarczy zamienić dwa przewody miejscami na wyjściu ze sterownika.

Jeśli nic nie działa to najczęściej zwarcie lub zamiana przewodów na zasilaczu.

Nie jestem w stanie przewidzieć jakie błędy popełnicie ale zawsze jestem do waszej dyspozycji by pomóc.


HERMETYZACJA

Po sprawdzeniu działania należy bezwzględnie zabezpieczyć diody i elektronikę przed skroplinami z akwarium. Wszystkie diody RGB ,rezystory oraz złącza muszą być co najmniej osłonięte plexą przed skraplaniem się na nich pary wodnej i chlapiącymi rybami. Złączki elektryczne należy tak projektować by były albo pod osłoną z plexy albo poza baniakiem.

Jeśli tego nie zrobicie żywot oświetlenia będzie krótki. Wskazane profile można uszczelnić na trzy sposoby:

1/ dla zaawansowanych którzy nie stosowali złączek elektrycznych tylko wszystko lutowali z osłoną koszulek termokurczliwych i nie wystają im złączki. Przyklejamy na silikon osłonę na pierwszych teownikach przy diodach.

2/ dla pozostałych

- sklejamy a lepiej zaginamy na gorąco ceownik ( ArtCop robi zagięte chyba ponad 2m) który wchodzi w wewnętrzne kanały w profilu ( wymiar wewnętrzny ceownika z plexy = 120mm) lub w zewnętrzny kanał ( wymiar wewnętrzny ceownika 165mm) i przykręcamy wkrętami by nie wypadł. Cały czas pozostaje otwarty dostęp świeżego powietrza przez boki profilu aluminiowego, co usuwa wilgoć z wnętrza osłony i zapobiega zaparowaniu od wewnątrz.

3/ jeśli belka lub pojedyncze punkty świetlne są pod pokrywą - uszczelnienie musi być na 200% . Najlepsze są do tego szalki Petriego bo to najwyższej przeżroczystości szkło laboratoryjne i od razu 2 szt za 7zł

Szalka Petriego 100/20 Gdańsk Szybka Wysyłka (4369682181) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img19.allegroimg.pl/photos/400x300/43/69/68/21/4369682181@@AMEPARAM@@19@@AMEPARAM@@43/69/68/21@@AMEPARAM@@4369682181



ale możecie także użyć połówki wytłoczki PS z opakowania timera mechanicznego. Ważne by była taka płaszczyzna która da się szczelnie na silikon przykleić do aluprofila.


To kończy opracowanie , choć jako odrębny temat opiszę jak połączyć te światełko RGB z filtrem kasetowym w jeden wspólny system - by gdy wyłączą prąd – biologia dalej pracowała nieprzerwanie przez wiele godzin, a sterownik MS35 nie gubił zaprogramowanego cyklu dobowego.

A teraz możemy zobaczyć możliwości tej najtańszej najprostszej wersji „światełka do rybkowego nieba ala Deccorativo”.

Manual IR44 RGB COB 10W 4x by Deccorativo - YouTube

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Podoba mi sie patent,ciekaw jestem czy zaopatrzyl bym mniej wymagajace rosliny w potrzebne swiatlo,ale pewnie trzeba by to przetestowac.Pytanie mam w zwiazku z chlodzeniem,bo chcial bym dogrzewac wode swiatlem,teraz robia to stateczniki w sumpie,czy mozna by bylo diody przykleic do profilu i przez niego puscic lekki przeplyw wody za pomoca osobnej pompki badz trujnika na obecnej.Drugie dotyczy zasilania,czy mozna do tego wykorzystac stary 350w zasilacz z kompa stacjonarnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi sie patent,ciekaw jestem czy zaopatrzyl bym mniej wymagajace rosliny w potrzebne swiatlo,ale pewnie trzeba by to przetestowac.Pytanie mam w zwiazku z chlodzeniem,bo chcial bym dogrzewac wode swiatlem,teraz robia to stateczniki w sumpie,czy mozna by bylo diody przykleic do profilu i przez niego puscic lekki przeplyw wody za pomoca osobnej pompki badz trujnika na obecnej.Drugie dotyczy zasilania,czy mozna do tego wykorzystac stary 350w zasilacz z kompa stacjonarnego?

Sir_yaro robił taka lampę poszukaj w DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi sie patent,ciekaw jestem czy zaopatrzyl bym mniej wymagajace rosliny w potrzebne swiatlo,ale pewnie trzeba by to przetestowac.Pytanie mam w zwiazku z chlodzeniem,bo chcial bym dogrzewac wode swiatlem,teraz robia to stateczniki w sumpie,czy mozna by bylo diody przykleic do profilu i przez niego puscic lekki przeplyw wody za pomoca osobnej pompki badz trujnika na obecnej.Drugie dotyczy zasilania,czy mozna do tego wykorzystac stary 350w zasilacz z kompa stacjonarnego?


Zupełnie nie dawno ktoś powrócił z tematem gdzie jest takie zasilanie z kompa przystosowane do LED ale nie tu.

Profil z przepływem wody jak najbardziej ale prościej grubą blachę co najmniej 3mm zagiąć pod kątem prostym by z tyłu baniaka za roślinami weszła w wodę tak na 5-10cm i nie trzeba całej tej hydrauliki;)

nie tylko da światło dla mniej wymagających ale i bardzo wymagających bo da czerwone i niebieskie którego teraz masz jak na lekarstwo ale to tylko na PW bo to forum Malawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

A co pomysłodawca i wykonawca sądzi o takich diodach :

http://www.mojeledy.pl/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=641&virtuemart_category_id=10


Z opisu wynika że pod conradem też pójdzie ...

Mam pytanie do kolegi deccorativo skąd wiedziałęś jakie napięcia nominalne na kanał w aukcji sprzedawca tego nie podaje ...

Zastanawiam się też czy takie pasywne ograniczenie prądowe przy tego typu diodach to dobry pomysł wsza wraz ze wzrostem temp złącza prad może również rosnąć i dioda będzie pracować na innych paramaetrach

I pytanie odnośnie sterownika conrada - napięcie na wyjściu z niego jest stałe a modulacja światłem jest poprze prąd czy wielkościa regulowaną jest napięcie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A co pomysłodawca i wykonawca sądzi o takich diodach :

http://www.mojeledy.pl/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=641&virtuemart_category_id=10


Z opisu wynika że pod conradem też pójdzie ...

Mam pytanie do kolegi deccorativo skąd wiedziałęś jakie napięcia nominalne na kanał w aukcji sprzedawca tego nie podaje ...

Zastanawiam się też czy takie pasywne ograniczenie prądowe przy tego typu diodach to dobry pomysł wsza wraz ze wzrostem temp złącza prad może również rosnąć i dioda będzie pracować na innych paramaetrach

I pytanie odnośnie sterownika conrada - napięcie na wyjściu z niego jest stałe a modulacja światłem jest poprze prąd czy wielkościa regulowaną jest napięcie ?



Od końca.

Conrad reguluje napięciem nie prądem i robi to fantastycznie i pewnie bez migotania nawet przy minimalnych jasnościach oraz możliwościach nie osiągalnych przez wiele systemów o wiele droższych..

Jeśli dioda pracuje zregulowana na 60% parametrów to nie mają znaczenia zmiany temperaturowe jej parametrów bo nie przekroczą dopuszczalnych.

Deccorativo zbudował takie oświetlenie i je najpierw długo testował na kilku egzemplarzach i w akwarium pod pokrywą a nie na stole, mierząc także temperatury jakie osiągają diody, więc oprócz tego że na wskazanych przez niego aukcjach sprzedawca podaje istotne parametry to mógł wszystko pomierzyć i ustawić parametry pracy diod RGB by świeciły białym ładnym światłem nawet bez sześciu przycisków DIY w pilocie. Także więc nie zgodzi się na zmiany diod ale i profili radiatorów.

Z tego samego powodu z góry odrzuca pomysł na zamianę tych diod które polecił na jakiekolwiek inne na dodatek bez podanych istotnych parametrów elektrycznych.

To jest temat dla laika ale i elektronik to może zbudować w ciemno bez obliczeń wszakże pod warunkiem że nie będzie kombinował z różnymi innymi diodami RGB.

W przeciwnym razie musi sobie sam wszystko policzyć i sprawdzić empirycznie ale to już nie będzie Światełko Deccorativo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na akcji wskazanej przez decorattivo nie ma dostepnych led....


Niestety aukcje na allegro kiedyś się kończą ale firma wystawia nowe zawsze z pod tego usera


http://allegro.pl/show_user.php?uid=35218399


DIODA 10W POWER LED COB RGB KOLOROWA PROMOCJA (4679960705) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img07.allegroimg.pl/photos/400x300/46/79/96/07/4679960705@@AMEPARAM@@07@@AMEPARAM@@46/79/96/07@@AMEPARAM@@4679960705

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.