Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Czy sam grzebień ma robić jedynie za skimmer, a zasadniczy 'zasys' wody ma być przez otwór boczny? Czy moze zrobić pocałości jednego z boków takie nacięcia jak mają rurki zasysające wodę w narurowacach i kubłach?


W moim kaseciaku nacięcia górne robią za skimmer a główny zasys jest tak jak piszesz, przez gąbkę w otworze bocznym. Ciężko powiedzieć jak by się sprawdziły nacięcia po całości. Myślę, że to zbytnio ograniczy przepływ. Pierwsza gąbka jest na tyle gruba, że nie grozi jej szybkie zapchanie a druga i kolejna to już wedle uznania (u mnie 45 ppi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp. Póki jestem na etapie planowania wszystkiego chcę przestudiuowac każdy scerariusz aby zminimalizować błędy. Początkowo myślałem, ze skimer to coś bardziej wymyślnego, a raczej,ze grzebień to za mało aby pełnić taką rolę. Początkowo nie myślałem o tym, ze właściwy otwór będzie tak duży i bez pośrednio będize to gruba gąbka. Wszystko się rozjaśnia, a wygląda toto na łatwiejsze do ogarnięcia niż filtracja narurowa.



Jeśli potrzeba jakikolwiek inny rzut lub plik sketchup, to proszę o PW.

post-14554-14695717378848_thumb.png

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto zdjęcia z mojej wersji 2.0:



TfPf.jpg

VfPf.jpg


W mojej wersji nie zrobiłem "fajki" jak deccorativo bo nie będę stosował piasku. Dodałem też otwór z "nyplem" idealnie pasującym z jednej jak i drugiej strony na peszel, którym popłynie woda. W poprzedniej wersji nie podobał mi się wiszący "przewód" w wodzie.

Edit:

Jak się okazało nypel muszę usunąć i poprowadzić wodę górą. Proszę się nim nie sugerować. Kolejne zdjęcia za jakiś czas.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapodam film ale trochę później niech się woda wyklaruje bo dopiero co go włożyłem.

Jeśli chodzi o koszta i wymiary to są podane w pierwszym poście. Ja wydałem 50zł na pcv i 50 zł na gąbki. Głowicę posiadałem. No jeszcze klej 15 zł. Ilość złoża zależy od Ciebie (ile wsypiesz do ostatniej komory). Ja zmieściłem lekko 3 litry ceramiki. Wymiary w zasadzie też zależą od Twoich potrzeb i możliwości. Jak chcesz możesz zrobić większy ale nie widzę potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto zdjęcia z mojej wersji 2.0:



W mojej wersji nie zrobiłem "fajki" jak deccorativo bo nie będę stosował piasku. Dodałem też otwór z "nyplem" idealnie pasującym z jednej jak i drugiej strony na peszel, którym popłynie woda. W poprzedniej wersji nie podobał mi się wiszący "przewód" w wodzie.



Sebastian zepsułeś filtr kasetowy!!!


otwór na wylot wody nie może być poniżej lustra wody w akwarium bo pompa nawet ten ACirc 2000 będzie ledwo dmuchał.

tu nie chodzi by pięknie wyglądało ale o to byś nie walczył z grawitacją tylko ją wykorzystał do filtracji.

zaklej ten otwór i zrób drugi czyli półokrągłe wycięcie w górnej krawędzi ścianki i tam wklej tą rurkę. do połowy rurka będzie powyżej krawędzi

najlepszy jest peszel przechodzący prze górną krawędz bo woda może być tylko o 0,5 cm poniżej.

jestem w pracy wieczorem napiszę wiecej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastian zepsułeś filtr kasetowy!!!


otwór na wylot wody nie może być poniżej lustra wody w akwarium bo pompa nawet ten ACirc 2000 będzie ledwo dmuchał.

tu nie chodzi by pięknie wyglądało ale o to byś nie walczył z grawitacją tylko ją wykorzystał do filtracji.

zaklej ten otwór i zrób drugi czyli półokrągłe wycięcie w górnej krawędzi ścianki i tam wklej tą rurkę. do połowy rurka będzie powyżej krawędzi

najlepszy jest peszel przechodzący prze górną krawędz bo woda może być tylko o 0,5 cm poniżej.

jestem w pracy wieczorem napiszę wiecej



Jeżeli ostatnia komora (głowicy i grzałki) jest szczelna względem otoczenia to przy pracy głowicy zawsze będzie tam "dołek" i woda będzie wpływać przez złoże i gąbki. Ja nie widzę w tym problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency
Jeżeli ostatnia komora (głowicy i grzałki) jest szczelna względem otoczenia to przy pracy głowicy zawsze będzie tam "dołek" i woda będzie wpływać przez złoże i gąbki. Ja nie widzę w tym problemu...


No niestety jest to spora różnica kolego, między innymi z tego samego powodu podczas odpowietrzania filtra kubełkowego woda powinna być poniżej wylotu ;) choć zdaję sobie sprawę z tego, że większość użytkowników kubłów o tym nie wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulikiem nie jestem ale na zdrowy rozsądek to głowica wybiera wodę z ostatniej komory i wyrzuca do akwarium. Robi się różnica poziomów i dlatego woda przepływa przez gąbki i złoże. Obojętne którędy woda jest wyrzucana byle była szczelna droga od głowicy do zewnątrz tak żeby głowica nie mieliła wody w komorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.