Rekomendowane odpowiedzi

motto

WODA NIGDY NIE OPUSZCZA AKWARIUM.

BEZPIECZEŃSTWO I OSZCZĘDNOŚĆ

Zgodnie z obietnicą przedstawiam wersję 2.0 filtra kasetowego decco.

Filtr został wykonany dla najtrudniejszych warunków czyli najmniejszy baniak 112l i jest jednocześnie czarnym tłem.

Filtr jest dostosowany do każdej ceramiki klasy premium lub wyższej oraz piasku.

Co do zasady działania to nic nowego.

Wymiary oraz wkłady dowolne wg uznania wykonawcy.

Grubość kasety limituje wielkość pompy.

Rodzaj i ilość gąbek też wg uznania.

Tak wygląda tło z filtrem kasetowym.

b21c4c6044128820m.jpg

widok na wprost

972ba789bbe55dfdm.jpg

widok od góry

71aa77dc5d55dcc6m.jpg

widok z boku

dla większych zbiorników z wklejonymi wzmocnieniami wzdłużnymi i poprzecznymi filtr należy wykonać jako kasetkę i ustawić wzdłuż ściany bocznej gdzie nie ma wzmocnień.

zalecane wymiary dla 112l

grubość 6cm x długość 22cm x wysokość 37 cm

tylko dwie komory z przepływem dolnym oraz "fajką " na piasek.

komora I

patrząc od wlotu wody ( od lewej)

8a5c034edbea6633m.jpg

na dole wklejka by piasek z akwarium nie wpadał do filtra - 6-7cm

na górze skimmer

następnie - tu 8 cm gąbek w układzie

1/ prefiltr czarna gąbka 2,5cm gradacji ppi10

2/ komplet gąbek ( niebieska,brązowa,czarna) Azoo 3in1 Bio-sponge

3/ zbita wata Azoo Filter Sponge

uwarunkowania.

tylko pierwsza gąbka musi być gruboziarnista i o 1-2 cm krótsza by działał skimmer pozostałe dowolne gradacje i układ.

II fajka jako element zabezpieczający piasek z komory pompy by nie przedostał się do komory gąbek. szczelina 2cm dołem 3-4cm

381ccce640595143m.jpg

III komora ceramiki, grzałki i pompy.

włożony kawałek czarnej gąbki pokazuje poziom wkładu ceramicznego 1litr ( piasek, ceramika premium lub klasy wyższej)

na ceramikę kładziemy gąbkę a na niej głowicę pompy.

Tu użyto głowicy Hydor Pico 1000 o wydajności 980l/h i mocy deklarowanej 7W.

na wylot założono peszel 20/16 lub 21/17 szary N350 . Przy zakupie mierzyć średnicę wewnętrzną bo się nie rozciąga jak typowe węże akwarystyczne.

Uformować w pożądany wylot a miejsca zgięcia polać wrzątkiem - zapamięta kształt.

e58b7f65e2d2bdd2m.jpg

tło wstawione do zbiornika 150x45x45h

Pierwszy modelowy filtr kasetowy już ponad miesiąc pracuje w akwarium 214l z wkładem gąbki 4,5litra + 14 litrów ceramiki lawa wulkaniczna + grys koralowy na pompie Aquael Circulator 2000 27W.( faktyczny zmierzony wypływ 1790 l/h) i nie ma potrzeby wstawiania cyrkulatora bo d... urywa.

Z obserwacji wynika iż tak ogromna powierzchnia gąbek będzie wymagała czyszczenia za ok 2-3 miesiące.

Koszt wykonania -dla 112l = ok 190 zł.

PCV 3mm czarne 1m2 - 45 zl

gąbki i wata ok 20 zł

ceramika Matrix 1l - 70 zl

głowica Hydor Pico 1000 - 56 zl

peszel 21/17 - 1zł

jutro po związaniu kleju próba z piaskiem.

temat jest powiązany z "Optymalna objętość złoża biologicznego"

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

EDIT 27.02.2016

Ponieważ temat stał się nie do ogarnięcia i przekroczył 900 wpisów umieszczam owoc tych 2 lat wspólnych przemyśleń , modyfikacji i praktycznych prób w wielu zbiornikach Malawi lub Tanganiki z podziękowaniem wszystkim którzy się przyczynili do rozwoju tej konstrukcji.

Uniwersalny filtr kasetowy narożny wiszący nad piaskiem do akwarium od 240l do 1000l

na pompach od Atman306 do Jebao DCT4000

szkic z góry

ff873d3f9520e585gen.jpg

uwagi

dla zbiorników większych od 1000l - pompa DCT6000 a wymiar 18 zwiększyć do 21

tu wersja lewa - prawa to lustrzane odbicie.

grzałka tylko jedna -tu możliwe umiejscowienia

kaseta wisi na dwu hakach na tylnym wzmocnieniu wzdłużnym w lewym rogu zbiornika

do kompletnej filtracji potrzebny jeszcze stosowny falownik od jvp102B do Jebao RW 8

na dno komory pompy włożyć podstawkę dystansującą od dna na 1-2cm a na nią położyć luzem 1-2litry złoża biologii. Od zwykłej lawy wulkanicznej poprzez rurki ceramiczne po najdroższe specjalizowane złoża jak Seachem Matrix lub JBL MicroMec.

nieodłączną częścią kaseciaka jest blok adsorbera NO3 i klarowania wody na złożu Purolite A520E

projekt 3D dzięki uprzejmości kolegi sarina

af90617f0d7c1580gen.jpg

kratki wlotowe szerokości 2-3mm co 1cm o długości 5-10cm i mogą wejść na dno aż do czoła gąbki

wysokość kaseciaka h to wymiar od dolnej krawędzi wzmocnienia do 5 cm nad piaskiem ( przyjmując typową warstwę 5cm piasku czyli 10cm nad dnem zbiornika.

wymiary zaznaczone na czerwono to istotne wymiary

100 - limituje szerokość pomp tu dla DCT4000 która ma 90mm

40- uwaga bo mają różne nie unormowane wymiary wzmocnienia wzdłużnego

80-90 - jak wyżej

widok z góry

af90617f0d7c1580gen.jpg

widok z tyłu

af90617f0d7c1580gen.jpg

widok z prawej z widocznym przelotem dolnym do komory pompy

3f8cc343b6166afegen.jpg

do samodzielnego wykonania polecam formatki ze spienione pcv czarne grubości 3mm a do klejenia wyłącznie klej CosmoPlast500 nie żaden inny polecany przez firmy.

Buteleczka 20g kleju sekundowego CosmoPlast500 wystarcza na sklejenie 3 szt kaset.

Koszt kompletu formatek ok 50zł

EDIT 24.04.2017

Każdy filtr przed umieszczeniem w akwarium powinien zostać skalibrowany w wannie z pompą i wylotem jaka w nim będzie pracowała.

Zawsze powierzchnię wlotów czyli szczeliny wlotowe robimy z regulacją pozwalającą zmieniać powierzchnię wlotu przy pomocy zasuwanej klapki.

Tylko taka kalibracja zapewni największą możliwą siłę ssania zanieczyszczeń z dna i toni wody oraz doskonała pracę skimmera.

Kalibracja.

Wstawiamy kasetę do wanny z max wody ile się da i wyjmujemy z kasety wszystko prócz pompy z wylotem poza kasetę .

Pamiętając by dno wanny nie ograniczało wlotu wody ustawiamy tak wielkość zasysu wody by włączanie pompy powodowało spadek lustra wody w kasecie o 0,5-1cm.

Większy spadek świadczy o zbyt małym oknie wlotu dla tej pompy.

Po takiej kalibracji zawsze w komorze śmieciowej będzie przy pracującej pompie lustro wody niżej o te 0,5- 1cm .

Pozwala to wykonać doskonale działający skimmer w postacie jednego wycięcia w ścianie przedniej do komory śmieciowej - wystarczy wycięcie 1cm szerokie i sięgającej 1 -1,5 cm poniżej lustra wody .  Należy tak ustawić filtrację i cyrkulację wody by film bakteryjny z powierzchni wody był spychany w stronę wlotu kasety i skimmera.

Edytowane przez deccorativo (wyświetl historię edycji)
  • Dziękuję 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
jutro po związaniu kleju próba z piaskiem.
Trzymam kciuki choć niewierze że zadziała jak FBF w takim układzie, również z DSB nie będzie to miało wiele wspólnego, ale ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No i wszystko pięknie i przejrzyście. Jutro czeka mnie przeróbka mojego kaseciaka więc trafiłeś z wpisem idealnie. W zasadzie to nie mam na chwilę obecną żadnych uwag (no może poza piaskiem bo coś nie bardzo mi to pasuje - ale w razie czego jest ceramika). Usunąłeś wszystkie podstawowe wady wersji poprzedniej zaczynając od przepływu bocznego, który według mnie zbyt dużo wody puszczał bokami (rozpychające się pcv). Znacząco na plus wypada teraz wielkość. Poprzednia wersja była zdecydowanie za duża i zajmowała zbyt wiele miejsca w akwarium. Teraz mamy 3w1 kosztem niewielkiego litrażu. Do najważniejszych zalet według mnie należy zajebiście mocny przepływ no i ukrycie całego "dziadostwa" wewnątrz pudełka. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to mamy ukrytą grzałkę, mechanika i brak rurek od kubła. Brawo

PS. Od siebie mogę dodać jedynie aby przyszli konstruktorzy tej filtracji uważali i dokładnie zmierzyli wysokość do wzmocnienia i odjęli minimum 1cm. Każde ziarenko piasku może narobić nam nie lada problemu (wiem to z własnego doświadczenia). Problem, może pojawić się u osób, u których wzmocnienie wklejone jest dość nisko. Nie wiem czy to się zdarza często ale kumpel w 240tce ma chyba z 5cm niżej od krawędzi górnej i jest ono stale pod wodą co skutecznie utrudnia montaż kasety.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
.... Znacząco na plus wypada teraz wielkość. Poprzednia wersja była zdecydowanie za duża i zajmowała zbyt wiele miejsca w akwarium. Teraz mamy 3w1 kosztem niewielkiego litrażu. Do najważniejszych zalet według mnie należy zajebiście mocny przepływ no i ukrycie całego "dziadostwa" wewnątrz pudełka. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to mamy ukrytą grzałkę, mechanika i brak rurek od kubła. Brawo

Seba mamy 5w1 bo zapomniałeś o skimmerze i regulowanym nie załamującym się wylocie z głowicy w cenie 1-2 zl/m. z peszela. Gdzieś widziałem takie profesjonalne regulowane wyloty jak koraliki z dziurką - chyba po ok 80 zł.

Standardowo ustawiamy filtr wzdłuż bocznych ścian akwarium w tylnych rogach.

Ponieważ kaseta ma długość średnio 25cm to zajmuje ok połowy długości tej ścianki.

Od przodu zasłaniamy więc wąskim wysokim kamieniem.

Dla odważnych i poszukujących nowych inspiracji w Malawi proponuję nowatorskie ustawienie:

wzdłuż ściany tylnej odsunięte od niej o 5cm ( czyli poza wzmocnieniami) na podstawce z 1cm styropianu ( wystaje powyżej wzmocnień i się o nie opiera)

na 1/3 długości baniaka lub na środku lub dowolne przesunięcie

ryby wpływają w tą 5cm szczelinę między kasetą a tylną szybą - mają ciemną kryjówkę

wsadzamy tam cyrkulator np. Resun 4000 ( ma tylko 4cm grubości) więc go nie widać a rozpędza wodę w tej szczelinie od dna aż po powierzchnię.

ponieważ kaseta ma teraz 22-29cm długości opieramy o nią 30to centymetrowy łupek lub inny kamień. W akwa tylko ryby, piach i kamienie. Nie ma żadnych widocznych "ozdóbek"

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość pemergency
Gdzieś widziałem takie profesjonalne regulowane wyloty jak koraliki z dziurką - chyba po ok 80 zł.

Zapewne o to ustrojstwo się rozchodzi...

lockline.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość pemergency
O właśnie o to chodziło, ile to kosztuje?

dzięki

Nazywa się to loc-line i kosztuje w zależności od długości od 15zł w górę.

Np taki od chińczyków.

niecałe 15zł

$T2eC16F,!ygE9s7HHg1pBRhHCQZtYg~~60_12.JPG

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kurde powiem szczerze, że jak tylko zobaczyłem to ustrojstwo u Ciebie Decorativo to od razu pomyślałem, ze zajebiście byłoby zamienić mój kubeł na takie rozwiązanie. Już nawet zastanawiam się jak to wpakować do mojego akwa z tłem z łupków...

Powiedz tylko jak sprawa wygląda z gówienkami? Czy ten filtr ściąga także syf z dna czy trzeba się tym już martwić oddzielnie?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy sam grzebień ma robić jedynie za skimmer, a zasadniczy 'zasys' wody ma być przez otwór boczny? Czy moze zrobić pocałości jednego z boków takie nacięcia jak mają rurki zasysające wodę w narurowacach i kubłach?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Kurde powiem szczerze, że jak tylko zobaczyłem to ustrojstwo u Ciebie Decorativo to od razu pomyślałem, ze zajebiście byłoby zamienić mój kubeł na takie rozwiązanie. Już nawet zastanawiam się jak to wpakować do mojego akwa z tłem z łupków...

Powiedz tylko jak sprawa wygląda z gówienkami? Czy ten filtr ściąga także syf z dna czy trzeba się tym już martwić oddzielnie?

nie napisałeś jak duży masz baniak

powiem tak

od ponad miesiąca taki modelowy filtr chodzi w akwa tym na filmie YT to jest 120cm x 40x45H więc bardzo wąskie i stoją w poprzek duże gnejsy aż pod powierzchnię.

napędza ten kaseciak głowica Aquael Circulator 2000 i z faktycznych pomiarów na rurce wylotowej wynika że dmucha prawie 1800l/h czyli niemal jak pompa CO.

jest taka pralka że nie tylko od 3 tygodni nie widziałem żadnego kupska chyba jak tylko wisi pod ogonem ale piasek przegarnęło za kamienie lub je podmyło.

właśnie zastanawiamy się czy nie przymknąć trochę zawór na pompie. w ogóle nie myślę nawet o cyrkulatorach.

Sebastian o tej głowicy w swoim kaseciaku napisał dobitniej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta