Jump to content

Filtr kasetowy do akwarium


Recommended Posts

eljot
jutro po związaniu kleju próba z piaskiem.
Trzymam kciuki choć niewierze że zadziała jak FBF w takim układzie, również z DSB nie będzie to miało wiele wspólnego, ale ;)
Link to post
Share on other sites
JemioloSeba

No i wszystko pięknie i przejrzyście. Jutro czeka mnie przeróbka mojego kaseciaka więc trafiłeś z wpisem idealnie. W zasadzie to nie mam na chwilę obecną żadnych uwag (no może poza piaskiem bo coś nie bardzo mi to pasuje - ale w razie czego jest ceramika). Usunąłeś wszystkie podstawowe wady wersji poprzedniej zaczynając od przepływu bocznego, który według mnie zbyt dużo wody puszczał bokami (rozpychające się pcv). Znacząco na plus wypada teraz wielkość. Poprzednia wersja była zdecydowanie za duża i zajmowała zbyt wiele miejsca w akwarium. Teraz mamy 3w1 kosztem niewielkiego litrażu. Do najważniejszych zalet według mnie należy zajebiście mocny przepływ no i ukrycie całego "dziadostwa" wewnątrz pudełka. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to mamy ukrytą grzałkę, mechanika i brak rurek od kubła. Brawo


PS. Od siebie mogę dodać jedynie aby przyszli konstruktorzy tej filtracji uważali i dokładnie zmierzyli wysokość do wzmocnienia i odjęli minimum 1cm. Każde ziarenko piasku może narobić nam nie lada problemu (wiem to z własnego doświadczenia). Problem, może pojawić się u osób, u których wzmocnienie wklejone jest dość nisko. Nie wiem czy to się zdarza często ale kumpel w 240tce ma chyba z 5cm niżej od krawędzi górnej i jest ono stale pod wodą co skutecznie utrudnia montaż kasety.

Link to post
Share on other sites
deccorativo
.... Znacząco na plus wypada teraz wielkość. Poprzednia wersja była zdecydowanie za duża i zajmowała zbyt wiele miejsca w akwarium. Teraz mamy 3w1 kosztem niewielkiego litrażu. Do najważniejszych zalet według mnie należy zajebiście mocny przepływ no i ukrycie całego "dziadostwa" wewnątrz pudełka. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to mamy ukrytą grzałkę, mechanika i brak rurek od kubła. BrawoSeba mamy 5w1 bo zapomniałeś o skimmerze i regulowanym nie załamującym się wylocie z głowicy w cenie 1-2 zl/m. z peszela. Gdzieś widziałem takie profesjonalne regulowane wyloty jak koraliki z dziurką - chyba po ok 80 zł.


Standardowo ustawiamy filtr wzdłuż bocznych ścian akwarium w tylnych rogach.

Ponieważ kaseta ma długość średnio 25cm to zajmuje ok połowy długości tej ścianki.

Od przodu zasłaniamy więc wąskim wysokim kamieniem.

Dla odważnych i poszukujących nowych inspiracji w Malawi proponuję nowatorskie ustawienie:


wzdłuż ściany tylnej odsunięte od niej o 5cm ( czyli poza wzmocnieniami) na podstawce z 1cm styropianu ( wystaje powyżej wzmocnień i się o nie opiera)

na 1/3 długości baniaka lub na środku lub dowolne przesunięcie

ryby wpływają w tą 5cm szczelinę między kasetą a tylną szybą - mają ciemną kryjówkę

wsadzamy tam cyrkulator np. Resun 4000 ( ma tylko 4cm grubości) więc go nie widać a rozpędza wodę w tej szczelinie od dna aż po powierzchnię.

ponieważ kaseta ma teraz 22-29cm długości opieramy o nią 30to centymetrowy łupek lub inny kamień. W akwa tylko ryby, piach i kamienie. Nie ma żadnych widocznych "ozdóbek"

Link to post
Share on other sites
Guest pemergency
Gdzieś widziałem takie profesjonalne regulowane wyloty jak koraliki z dziurką - chyba po ok 80 zł.


Zapewne o to ustrojstwo się rozchodzi...


lockline.jpg

Link to post
Share on other sites
deccorativo
Zapewne o to ustrojstwo się rozchodzi...
O właśnie o to chodziło, ile to kosztuje?

dzięki

Link to post
Share on other sites
Guest pemergency
O właśnie o to chodziło, ile to kosztuje?

dziękiNazywa się to loc-line i kosztuje w zależności od długości od 15zł w górę.


Np taki od chińczyków.


niecałe 15zł


$T2eC16F,!ygE9s7HHg1pBRhHCQZtYg~~60_12.JPG

Link to post
Share on other sites

Kurde powiem szczerze, że jak tylko zobaczyłem to ustrojstwo u Ciebie Decorativo to od razu pomyślałem, ze zajebiście byłoby zamienić mój kubeł na takie rozwiązanie. Już nawet zastanawiam się jak to wpakować do mojego akwa z tłem z łupków...


Powiedz tylko jak sprawa wygląda z gówienkami? Czy ten filtr ściąga także syf z dna czy trzeba się tym już martwić oddzielnie?

Link to post
Share on other sites
wilkacy

Czy sam grzebień ma robić jedynie za skimmer, a zasadniczy 'zasys' wody ma być przez otwór boczny? Czy moze zrobić pocałości jednego z boków takie nacięcia jak mają rurki zasysające wodę w narurowacach i kubłach?

Link to post
Share on other sites
deccorativo
Kurde powiem szczerze, że jak tylko zobaczyłem to ustrojstwo u Ciebie Decorativo to od razu pomyślałem, ze zajebiście byłoby zamienić mój kubeł na takie rozwiązanie. Już nawet zastanawiam się jak to wpakować do mojego akwa z tłem z łupków...


Powiedz tylko jak sprawa wygląda z gówienkami? Czy ten filtr ściąga także syf z dna czy trzeba się tym już martwić oddzielnie?nie napisałeś jak duży masz baniak

powiem tak

od ponad miesiąca taki modelowy filtr chodzi w akwa tym na filmie YT to jest 120cm x 40x45H więc bardzo wąskie i stoją w poprzek duże gnejsy aż pod powierzchnię.

napędza ten kaseciak głowica Aquael Circulator 2000 i z faktycznych pomiarów na rurce wylotowej wynika że dmucha prawie 1800l/h czyli niemal jak pompa CO.

jest taka pralka że nie tylko od 3 tygodni nie widziałem żadnego kupska chyba jak tylko wisi pod ogonem ale piasek przegarnęło za kamienie lub je podmyło.

właśnie zastanawiamy się czy nie przymknąć trochę zawór na pompie. w ogóle nie myślę nawet o cyrkulatorach.

Sebastian o tej głowicy w swoim kaseciaku napisał dobitniej.

Link to post
Share on other sites
 • Andrzej Głuszyca unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • Tabs13
   Saulosi F1 - ?  To takie w Polsce można nabyć ? Jak można sprawdzić ,że jest tak jak mówi nam hodowca - odnośnie tego F1
  • Jelonek
   Ryby kupione wczoraj, w hodowli Pana Rafała z Dudków koło Częstochowy. Serdecznie pozdrawiam, polecam i dziękuję Panu Rafałowi za możliwość obejrzenia całej hodowli. Ryby piękne i zdrowe, mają się świetnie. Udało się nabyć Saulosi F1 i Hary F1, oprócz tych zaplanowanych wziąłem też Labeotropheus trewavasae MC. Kulfonom nie mogłem się oprzeć choć wiem że 120cm zbiornik to dla nich trochę za mało. Zobaczymy jak się dalej sprawy potoczą, ale u mnie Malawi jest tematem rozwojowym 😁. Zanim dorosną pewnie i tak postawię większe akwa. Po nowych Saulosi widzę że są inne niż te poprzednie, co uświadcza mnie że tamte to jednak coral. Kilka fotek maluchów:
  • sabotage
   Tło ma świetna strukturę z duża ilością dużych szczelin, spróbuje porobić zdjęcia z innej perspektywy. Tło grubości od 5 cm do 20 cm. W szczeliny włożę spokojnie cała dłoń. Co do obsady. Wleci Synodontis, wleci jakiś drapieżnik w niewielkiej ilości. Mysle tez, o jakimś dodatkowym „naskalniaku”, ale to zobaczę, jak będzie wyglądać po zarobieniu zbiornika.
  • darianus
   Bardzo mi się podoba aranżacja i obsada 👍💪 Co do synodontisów to zapewnij im jakieś szczeliny między kamieniami żeby mogły się tam chować. No i do takiego szkła minimum z 15 sztuk, żeby czuły się swobodnie. Przy małej ilości bedą wiecznie pochowane. Ja bym już innych gatunkow nie dodawał, no może jakiegoś drapola 😉 
  • sabotage
   Cały zestaw przygotował @timi-akwaria.pro  Tło modułowe @ Tła akwarystyczne, moduły, zabudowy pod każdy wymiar na FB Oświetlenie modułowe + LedDimmerPro V5 Filtracja oparta na sumpie z gąbkami 45ppi oraz komorze z K1, całość napędzana Jebao DCP8000 + SLW 30. Akwarium wystartowane na WA + prodibio na początku września tego roku. Planowana obsada: 1)Placidochromis phenochilus Mdoka 2)Labidochromis caeruleus 3)Otopharynx tetrastigma/ Copadichromis borleyi Obsadę rozszerzę o dodatkowe trzy gatunki w tym jeden z tanganikańskich Synodontis    
  • triamond
   Myślę, że swobodny spływ da radę jak medium dojrzeje. Ale wydajność może być mniejsza niż w rozwiązaniach z dobrą cyrkulacją. Przy większych przepływach samo się mieszało (bez dziur) ale z kolei przywierało do gąbki. Rurka nawiercona żeby część wody zamiast lecieć do akwarium mieszała k1 w filtrze. Na spływie to nie pomoże, ale może ukierunkować przepływ. Może kolanko na wylocie ? Zamiast napowietrzania cyrkulator ? Wrzuciłem dla eksperymentu cyrkulator 5000l/h - doskonale miesza złoże, ale trochę się wloty otaczają K1. Zamówiłem jeszcze 2000l/h jak będzie cichy to może zostanie. Najlepiej byłoby cyrkulować z otworów...  może się uda. Będę eksperymentował. Woda w akwarium 21 stopni, woda na podmianie (53l/h) - 18-19 stopni. Wymiennik działa. Ale przepływ za duży. Więc będzie chyba ciągła podmiana.
  • Olsztynianin
   Dziś zrobione testy  Amoniak 0 No2 0 No3 10 Ph 7.5. Tak to wygląda dziś rano.  Pozdrawiam.  Pulpet nie ma problemu. Przyjedzie nitrivec to się go kiedy# zużyje. Pozdrowionka i dziękuję za rady. 
  • sabotage
   Dobre! Spróbuje przełożyć k1 do komory z rewizją i powrotem, też nawiercę rurki. Pytanie, czy fizyka (swobodny opad wody) da rade mieszać złożem? Aktualnie siedzi w komorze do której woda wpada górą (miesza może 30% złoża) i efekt jest mizerny. Kupiłem ultra cichą pompkę napowietrzająca, która okazuje się też być ultra słabą wydajnościowo.   Mogę też temat olać i liczyć, że po "obsadzeniu" złoże zacznie lepiej lawirować.
  • ziemniak
   Bardzo dziękuje. Czyli w moim przypadku - NIE DOTYCZY
  • Pikczer
   A kto im grzebie w akwarium itp? Kto karmi? Kto się najwięcej na ryby patrzy?  Wiedzą na kogo mają reagować. Bardzo inteligentne są. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.