Skocz do zawartości

Walka z okrzemkami


melok11

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, niestety to sinice. Pokarm eheima jest średniej jakości, ale to nie jest przyczyną... Możesz przekarmiać ryby, może być zbyt duży dopływ światła (słoneczne do tego akwarystycznego), w jakiś sposób musisz też dostarczać do wody fosforany. Zanim zaczniesz walczyć jakimiś chemicznymi środkami proponuję żebyś zebrał tą wierzchnią (zieloną) warstwę z piachu, potem dokładnie przemieszał podłoże w celu dotlenienia, na jakiś czas skróć czas świecenia i karm ryby mniejszymi porcjami niż to robisz. Pamiętaj żeby podczas podmiany dodawać do nowej wody uzdatniacza... U mnie pomogło i sinic nie mam, ale może nie poskutkować, wtedy zostają tylko preparaty chemiczne.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, niestety to sinice. Pokarm eheima jest średniej jakości, ale to nie jest przyczyną... Możesz przekarmiać ryby, może być zbyt duży dopływ światła (słoneczne do tego akwarystycznego), w jakiś sposób musisz też dostarczać do wody fosforany. Zanim zaczniesz walczyć jakimiś chemicznymi środkami proponuję żebyś zebrał tą wierzchnią (zieloną) warstwę z piachu, potem dokładnie przemieszał podłoże w celu dotlenienia, na jakiś czas skróć czas świecenia i karm ryby mniejszymi porcjami niż to robisz. Pamiętaj żeby podczas podmiany dodawać do nowej wody uzdatniacza... U mnie pomogło i sinic nie mam, ale może nie poskutkować, wtedy zostają tylko preparaty chemiczne.


A czy dla ryb są groźne wielkie dzięki za podpowiedź będę walczył dam znać co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są, musisz się ich jak najszybciej pozbyć. Na początek zrób tak, jak napisałem, skróć świecenie, zbierz powierzchnię, porządnie przemieszaj piach i zrób podmianę. Jeśli nie pomoże i sinice wrócą (a jest to prawdopodobne bo jedną taką kuracją ich nie wyplenisz, ja powtarzałem tą operację ze 3 razy) to zaciemnij akwarium zupełnie narzucając jakiś koc, zupełnie wyłączając świecenie i solidnie napowietrzaj przez kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to zmierzyć parametry wody ( NO3 i PO4 ). Jeżeli PO4 będzie wysokie do NO3 to trzeba będzie ten fosfor zmniejszyć za pomocą żywic.

Wyłącz światło na 2 tygodnie i upewnij się, że światło słoneczne nie będzie wpadało do zbiornika. Nie ma potrzeby zakrywania całego zbiornika. Po 2 tygodniach zaczynaj oświetlać zbiornik od 5 godzin i tygodniowo zwiększaj czas o kolejną godzinę ale maksymalnie do 10-11 godzin dziennie.

Jest jeszcze Chemiclean Boyd, ale to zostawił bym na koniec. Ja napiszę tylko, że z sinicami walczyłem pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zwalczałem jakieś 3 tygodnie i ich na razie ich nie mam od co najmniej 3 miesięcy. Napisałem żeby nakrył zbiornik dopiero jeśli te wstępne rzeczy nie pomogą. Wyłączanie światła na 2 tygodnie to moim zdaniem za długo, u mnie pomogło zwykłe skrócenie czasu świecenia, to jest też młody, niedojrzały zbiornik, pewnie w głównej mierze stąd te sinice...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja na sinice kupiłem u siebie w akwarystycznym jakiś biały proszek, odważony pod wymiar mojego akwarium (500l.) , było tego kilka/naście gram. Nie pamiętam co to było, ale spróbuję się dowiedzieć. Kosztowało to trzydzieści kilka złotych. Po kilku dniach sinice zniknęły i nie mam ich do tej pory, a było to kilka miesięcy temu.

Dodam, że to był sklep Atoll-ZOO, więc pełna profeska.

Dorzucę też coś w temacie, w/g mnie są trzy sposoby pozbycia się okrzemków:

1) wydłużenie czasu oświetlenia akwarium, względnie zwiększenie natężenia.

2) chemia, działa na krótką metę.

3) glonojady, bezkompromisowo i do bólu skutecznie rozprawiają się z okrzemkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.