Jump to content

filtracja 240L hybryda kubeł-rury


hipcio_stg
 Share

Recommended Posts

hipcio_stg

Na początek się przywitam, bo to pierwszy post na KM. Mam na imię Marcin i zajmuje się awkarystyką od 4lat. Po holendrze naszła mnie ochota na Afrykę. Wymieniłem podłoże na kwarc, kupiłem trochę wapieni poukładałem, zalałem odpaliłem. Po jakiś dwóch tygodniach od zalania wpuściłem ryby. W sumie szaleństwo, bo 4 gatunki. 10x p.yellow, 10x p. pomarańczowy, 10x p. rdzawy, 10x p. niebieski w wzdłużne paski. Oddam nadmiar samców, jak już je rozpoznam. Wracając do sedna sprawy zaczęły się problemy z filtracją. Posiadam na podorędziu JBL e1500 + lampę UV 11W (4x15m na dobę). Cały czas mam problem z uzyskaniem krystalicznej wody co mnie strasznie irytuje. Naoglądałem się filmów na YT o filtrach rurowych i nagle lampka by zrobić też. Pytanie się nasuwa czy w 240 warto to robić? Nie chcę pchać do środka mechanika - najchętniej to bym tam nic nie wkładał poza ozdobami. Pomysł wpadł mi na stworzenie hybrydy - kubeł połączyć z dwoma pojemnikami narurowymi. W nich 2x sznurki równolegle a za nimi spust wody i kubeł z UV. Czy JBL da radę uciągnąć całość? Czy muszę zastosować dodatkową pompę? Nie bardzo rozumiem skróty FBF, MATRIX?

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

Twój kubeł nie poradzi sobie z dwoma korpusami i o tym mogę Cię zapewnić. Mam Hw-304 (2000l/h) i daje rade jednemu ale przepływ jest już dość mocno stłumiony. Z dwoma by sobie nie poradził i tego jestem pewien. Wiele osób montuje obecnie jeden korpus na wlocie i on służy jako mechanik, wtedy nie musisz pakować gąbki do środka.

Jeśli chodzi o skróty:

Matrix to jeden z lepszych o ile nie najlepszy wkład do kubła (medium filtracyjne):

SEACHEM - MATRIX - 1 LITR - WKŁAD BIOLOGICZNY !!! (3986878721) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img10.allegroimg.pl/photos/400x300/39/86/87/87/3986878721@@AMEPARAM@@10@@AMEPARAM@@39/86/87/87@@AMEPARAM@@3986878721FBF to rodzaj filtracji. Korpus zasypany piaskiem i zamontowany no odwrót tzn. wlot do wylotu. Woda od dołu przepływa przez piasek delikatnie go obmywa. Jest to rodzaj filtracji biologicznej. Więcej na ten temat powiedzą koledzy bardziej doświadczeni.

Link to comment
Share on other sites

hipcio_stg

Dzienne przemyślenia na chwilę obecną zakończyły się układem:

zasys-> filtr narurowy sznurkowy -> lampa UV -> JBL e 1500 zasypany ceramiką na czysto -> spust do podmian -> wylot. Mam nadzieję, że JBL pociągnie ten zestaw. Jeżeli nie to dołożę pompę o większej wydajności i wyłączę JBL-a.


Co o tym sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

Guest pemergency
Na początek się przywitam, bo to pierwszy post na KM. Mam na imię Marcin i zajmuje się awkarystyką od 4lat. Po holendrze naszła mnie ochota na Afrykę. Wymieniłem podłoże na kwarc, kupiłem trochę wapieni poukładałem, zalałem odpaliłem. Po jakiś dwóch tygodniach od zalania wpuściłem ryby. W sumie szaleństwo, bo 4 gatunki. 10x p.yellow, 10x p. pomarańczowy, 10x p. rdzawy, 10x p. niebieski w wzdłużne paski. Oddam nadmiar samców, jak już je rozpoznam. Wracając do sedna sprawy zaczęły się problemy z filtracją. Posiadam na podorędziu JBL e1500 + lampę UV 11W (4x15m na dobę). Cały czas mam problem z uzyskaniem krystalicznej wody co mnie strasznie irytuje. Naoglądałem się filmów na YT o filtrach rurowych i nagle lampka by zrobić też. Pytanie się nasuwa czy w 240 warto to robić? Nie chcę pchać do środka mechanika - najchętniej to bym tam nic nie wkładał poza ozdobami. Pomysł wpadł mi na stworzenie hybrydy - kubeł połączyć z dwoma pojemnikami narurowymi. W nich 2x sznurki równolegle a za nimi spust wody i kubeł z UV. Czy JBL da radę uciągnąć całość? Czy muszę zastosować dodatkową pompę? Nie bardzo rozumiem skróty FBF, MATRIX?Pomijając pytanie o narurowca i w ogóle filtracje, odpowiem na pytanie dotyczące klarowności wody.


Po pierwsze baniak jest niedojrzały, są wahania i stąd woda mętnieje,

po drugie włączanie lampy 3x15minut to kompletny bezsens bo nic to nie da, chcesz zobaczyć rezultat działania UV, to zostaw ją włączoną 24h/3 dni...

Link to comment
Share on other sites

hipcio_stg

Chciałem tylko powiedzieć, że tandem już działa. Woda w końcu jest tak krystaliczna jak chciałem. Minus jest taki, że JBL mocno zwolnił. Szukam jakiegoś mocniejszego pompowania ]:->

Link to comment
Share on other sites

Taki zestaw zwalnia bardzo. Działa zdecydowanie poniżej połowy deklarowanego przez producenta przepływu.


Jeśli to jedyne źródło filtracji biologicznej i mechanicznej w Twoim akwarium, to na dłuższą metę nie przejdzie. O ile biologicznie powinno być ok, to ryby będą brudzić a taki zestaw ma za mały przepływ by to wyłapać. Sam zobaczysz i będziesz się kombinował z filtrem wew., kolejnym kubełkiem lub klasycznym narurowcem.

Link to comment
Share on other sites

W nich 2x sznurki równolegle a za nimi spust wody


To dobry pomysł ! Ja posiadam jeden taki korpus do filtra JBL1501 i jest ok , a przy połączeniu dwóch korpusów równoległych przepływność jeszcze dodatkowo wzrośnie. Sam będę musiał dodać drugi korpus dla lepszego przepływu.

Oczywiście jak chcesz możesz pomiędzy filtrem, korpusami ze sznurkiem zapakować pompę CO będzie jeszcze lepiej.

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

Uważasz Stan, że przy dwóch równoległych korpusach przepływ będzie większy niż przy jednym?


Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Tak ! Właśnie dlatego w narurowcu jest polecana opcja dwóch korpusów narurowych połączonych równolegle ( nie szeregowo bo wtedy rzeczywiście spadnie przepływ i to strasznie). Ponieważ więcej wody jest w stanie przejść przez te dwa korpusy do pompy niż przez jeden. Nawet czysty wkład sznurkowy ma jakoś przepływność i ni kij więcej nie pójdzie , ale już na dwóch sznurkach równoległych do pompy poleci dwa razy więcej wody niż z jednego. Oczywiście muszą być połączone równolegle.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
  • Falcowski
   No w rogu stoi, to duże na brązowej szafce ------------------------------------ Kurcze, nie łatwa to sprawa takie coś wynieść i przewieźć.
  • suricade
  • przemo95
   Okej. Wylot ma być skierowany wzdłuż dłuższej szyby oczywiście ? 
  • aro600
   PO4 mam wysokie bo 1 mierzone testami Salifert więc wynik prawidłowy, miałem już atak sinic i pomógł dopiero chemiclean, a tani nie jest na moje akwarium 1 dawka to około 100,  kupię może Phos-out 4  Microbe-lift i zbije do niższego poziomu fosfor.
  • Nath_147
   Szkoda ze nie zmierzyłeś  no3 po zmetnieniu wody. U ciebie akwarium jest narażone na swiatlo dzienne a to może potrngowac efekt (stąd masz takie fajne glony na kamieniach i szybie), gdzie u mnie przy polnocnych oknach i glona nie taki, i rosliny w hydro słabo rosną ;(.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.