Jump to content

160x60x60


Arit
 Share

Recommended Posts

Czas przedstawić swój zbiornik:

05394d324b3f.jpg d28f27977961.jpg 5e423159067e.jpg da970a560ac0.jpg 7679ab109bcd.jpg

Zestaw Diversa 576l. - po zapoznaniu się z problemami innych użytkowników takich zestawów przykleiłem obudowę na stałe silikonem oraz zamalowałem płytę wiórową pod listwą maskującą lakiero-bejcą. Z obudowy nic się nie leje, a szafka jest zabezpieczona przed nasiąkaniem.


Filtracja:

Eheim 3 2080 z grzałką cały zasypany ceramiką, wlot i wylot szkło ADA,

Eheim 2252.


Oświetlenie:

Zasilacz Mean Well RS-150-12 12V/12,5A 150W

RAMPA - miękki start do taśma LED

3 x Dioda LED 5W 20mm Cree XT-E Royal Blue 450-452nm

3 x Dioda LED Cree XP-G R5 Cool White 139lm 350mA 1-5W

Programator czasowy DIN

2 x Przetwornica driver prądowo-napięciowy 2,2A

Czasy świecenia:

od poniedziałku do piątku od 6:15 do 10:00 oraz od 15:00 do 20:30

sobota i niedziela od 7:30 do 21:00 trzeba doliczyć godzinę na świt i godzinę na zmierzch.


Obsada po 10 szt. z każdego gatunku:

M. es Red,

M. "maigano",

P. Acei,

C. Afra Cobue,

P. Saulosi,

L. Hongi sweden - tak wiem roślinożerne :(

Świderki


Parametry wody na chwilę bieżącą:

pH 8,0

KH 11°

GH 10°

NH4 <0,05

NO2 0,05

NO3 20-40


Dieta na dzień dzisiejszy:

Rano / Po południu

Poniedziałek: OSI SPILURINA / OSI VIVID

Wtorek: DAN. VEGGE FX / NAT. PREMIUM

Środa: NAT. PREMIUM PLANT / MROŻ. ARTEMIA

Czwartek: HIKARI EXEL / DAN. COLOR FX

Piątek: OSI SPILURINA / OSI FLAKES

Sobota: NAT. PREMIUM PLANT / OSI VIVID

Niedziela: DAN. VEGGE FX / MROŻ. MALAWI MIX


Wszelka konstruktywna krytyka mile widziana.

Link to comment
Share on other sites

Ireneusz71

Akwarium fajne tylko popracuj nad ułożeniem kamoli, trochę wzniesień masz wysoki zbiornik.I postaraj się ułożyć tak żeby mogły przepływać pomiędzy i tworzyć rewiry.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

też uważam że ładne i naturalne.

Jedyne co zwróciło moją uwagę to:

- ciemna smuga na tle od środkowego leda białego , tak jakby coś go zasłaniało.

Może to być twój efekt zamierzony albo samo tak wyszło. Mnie osobiście na zdjęciu to drażni choć przy migotaniu od refleksów i ruchu wody może już być fajne.

Nie ma tego na wszystkich zdjęciach ? czyżby coś się obluzowało w trakcie zdjęć?

- w całym spektrum światła brakuje silnej składowej czerwonej. Widzę to po kolorze saulosi które są mało koralowe a bardziej żółte?.

Masz 12V pod pokrywą zrób próbę z kawałkiem taśmy czerwonej i sam oceń wybarwienie ryb szczególnie tych czerwonych.

Moje oświetlenie tak ma i P. saulosi red coral są w kolorze korala morskiego.

poza tym perfekcyjnie - gratuluję i powodzenia


P.S.

rozumiem że pomiędzy 10:00 a 15:00 jest ciemność?? nic nie świeci?

Następni koledzy - tym z was - którzy są laikami elektronicznymi polecam taki sterownik MS35 Conrad ( wasze dzieci wam to zaprogramują) stworzony do taśm RGB ale jego parametry pozwalają go użyć także do niezależnego sterowania trzema kanałami ledów białych np białe cree, royal blue i pojedyńcze red oraz green.

Możliwości tego sterownika są wprost fantastyczne, otrzymujesz oprogramowanie na PC-ta i dowolnie programujesz.

Jak skończymy z programem pod świetlówki RGB i power COB RGB 10W to coś tam zaprezentujemy z diodami cree, no ale to już ciebie nie dotyczy.

Link to comment
Share on other sites


Jedyne co zwróciło moją uwagę to:

- ciemna smuga na tle od środkowego leda białego , tak jakby coś go zasłaniało.Jest to krawędź wzmocnienia poprzecznego, tak niefortunnie ułożyła się dioda, jeśli będę przerabiał coś w lampie to ją przesunę ale obawiam się, że przesunięcie jej na środek wzmocnienia da dwie smugi zamiast jednej. Sprawa do zbadania :)zrób próbę z kawałkiem taśmy czerwonej i sam oceń wybarwienie ryb szczególnie tych czerwonychSpróbuje, jeśli stwierdzę, że jest ładniej to spokojnie mogę dorzucić trzy czerwone diody ale czy to nie ociepli mi barwy całego zbiornika? (Płetwy metriaclima estherae kiedy jest pod diodą royal dostają fenomenalnych barw, i co ciekawe tylko niektórych osobników, jestem skłonny stwierdzić, że te osobniki to samce.) Szkoda by było tracić ta zamierzoną zimną barwę światła.rozumiem że pomiędzy 10:00 a 15:00 jest ciemność?? nic nie świeci?Tak nic nie świeci, jest dostępne tylko słabe bo niebezpośrednie światło słoneczne, nie ma mnie przeważnie wtedy w domu. Rybom to chyba nie przeszkadza? A glonom jak najbardziej.poza tym perfekcyjnie - gratuluję i powodzeniadzięki to miłe :cool:

-- dołączony post:

Akwarium fajne tylko popracuj nad ułożeniem kamoli, trochę wzniesień masz wysoki zbiornik.I postaraj się ułożyć tak żeby mogły przepływać pomiędzy i tworzyć rewiry.


Ciężko jest otoczakami wybić się w górę, w akwa jest już 130 kg kamieni, więcej nie dam bo się boje. Zdjęcie tego nie oddaje, ale pomiędzy kamieniami są duże szczeliny, niektóre kamienie są wręcz w powietrzu. A ryby i tak będą po swojemu podkopywać nowe przejścia i jaskinie, zwłaszcza Saulosi są głównymi kopaczami i odsłaniaczami dna :mad:

Link to comment
Share on other sites

Zbiornik bardzo ładny kamienie super szkoda że obrosną glonami i zatrze się ich kolor. Przydałby się jakiś większy kamień który zachwieje linię którą stworzyłeś. Fajna szafka nie widziałem takiej jeszcze.:) Gratuluję pomysłu na oświetlenie.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
Jest to krawędź wzmocnienia poprzecznego, tak niefortunnie ułożyła się dioda, jeśli będę przerabiał coś w lampie to ją przesunę ale obawiam się, że przesunięcie jej na środek wzmocnienia da dwie smugi zamiast jednej. Sprawa do zbadania :)


tak podejrzewałem że to pewno wzmocnienie poprzeczne - moja rada będzie zaskakująca.

To nie dioda led niefortunnie ułożona tylko wzmocnienie zbędne więc jak potrafisz to je usuń. Nabrałeś się na stary chwyt producentów zbiorników. Ich to nic nie kosztuje a klient zawsze wybierze optyczne wzmocnienie jeśli cena ta sama . Przy rozproszonych żródłach światła ( T8,T5, taśmy led i świetlówki led) to nie miało znaczenia ale przy punktowych żródłach światła jak widać ma duże znaczenie na efekt końcowy.

Górna poprzeczka z punktu widzenia hydrostatyki jest zbędna bo ciśnienie na szyby rośnie wraz z głębokością i jest największe przy dnie a najmniejsze przy koronie zbiornika - powie ci to każdy budowniczy tam czyli hydrolog i każdy bóbr (a także ci którym zbiornik zaczął przeciekać- zawsze na dole). Ich tamy zawsze są najgrubsze przy dnie.Spróbuje, jeśli stwierdzę, że jest ładniej to spokojnie mogę dorzucić trzy czerwone diody ale czy to nie ociepli mi barwy całego zbiornika? (Płetwy metriaclima estherae kiedy jest pod diodą royal dostają fenomenalnych barw, i co ciekawe tylko niektórych osobników, jestem skłonny stwierdzić, że te osobniki to samce.) Szkoda by było tracić ta zamierzoną zimną barwę światła.sumaryczny wzrokowy odbiór barwy się minimalnie ociepli ale nic nie stracisz z obecnych efektów jakie daje niebieski. Całość odbioru barw tylko ubogacisz - moim zdaniem może być tylko lepiej., czyli bliżej spektrum najlepszych świetlówek tradycyjnych wybarwiających.

Link to comment
Share on other sites

moja rada będzie zaskakująca.

To nie dioda led niefortunnie ułożona tylko wzmocnienie zbędne więc jak potrafisz to je usuń.


Eee.. to naprawdę zaskakująca porada, chętnie podyskutuje lecz najpierw odsyłam do lektury:

http://www.natalia.net-kom.pl/?p=253

http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=29256&postdays=0&postorder=asc&start=0


Szkło to nie guma nie rozciąga się na dole zbiornika, nacisk wody owszem na dole największy ale naprężenia szyby rozkładają się od dołu do góry, nie da się wygiąć tylko dolnej części szyby, gdy góra nie jest "spięta" dzieją się takie historie jak we wromaku.


Kiedyś widziałem w necie fajne grafiki z jakiegoś programu inżynierskiego, były tam pokazane naprężenia i odkształcenia w różnych rodzajach zbiorników (panoramiczne, kule itp.) może ktoś ma linka bo nie mogę tego znaleźć? Jestem inżynierem i dla mnie jeden rysunek wart jest tysiąca słów :)

Link to comment
Share on other sites

deccorativo


Szkło to nie guma nie rozciąga się na dole zbiornika, nacisk wody owszem na dole największy ale naprężenia szyby rozkładają się od dołu do góry, nie da się wygiąć tylko dolnej części szyby, gdy góra nie jest "spięta" dzieją się takie historie jak we wromaku.
trudno dyskutować z argumentacją porównującą twoją Diversę ze szkła float 12mm do o 50% cieńszego wromaka z szyby okiennej 8mm. to nie tutaj temat do dyskusji więc zrobisz jak będziesz uważał. .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
  • Falcowski
   No w rogu stoi, to duże na brązowej szafce ------------------------------------ Kurcze, nie łatwa to sprawa takie coś wynieść i przewieźć.
  • suricade
  • przemo95
   Okej. Wylot ma być skierowany wzdłuż dłuższej szyby oczywiście ? 
  • aro600
   PO4 mam wysokie bo 1 mierzone testami Salifert więc wynik prawidłowy, miałem już atak sinic i pomógł dopiero chemiclean, a tani nie jest na moje akwarium 1 dawka to około 100,  kupię może Phos-out 4  Microbe-lift i zbije do niższego poziomu fosfor.
  • Nath_147
   Szkoda ze nie zmierzyłeś  no3 po zmetnieniu wody. U ciebie akwarium jest narażone na swiatlo dzienne a to może potrngowac efekt (stąd masz takie fajne glony na kamieniach i szybie), gdzie u mnie przy polnocnych oknach i glona nie taki, i rosliny w hydro słabo rosną ;(.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.