Jump to content

Atman At 203 vs Aquael circulator 2000


mirsto
 Share

Recommended Posts

Wielu z Was zastanawia się jaką głowicę wybrać do swojego akwarium. Najczęściej wybierane to at 203 oraz Aguael 2000. Ja używałem przez 3 lata at 203 a teraz od tygodnia testuję Aquael 2000. Postaram się je porównać – może komuś ułatwi to wybór. Dodam, że w obu przypadkach głowice pracują z gęstą, dużą gąbką. • MOC – Atman 30W, Aquael 27W.

 • PRZEPŁYW – obie 2000l/h. Mimo to Atman odczuwalnie jest mocniejszy, robi większy wir w akwarium (założona na Aquaela końcówka z napowietrzacza jeszcze bardziej ogranicza przepływ nawet kiedy nie korzysta się z napowietrzania). Nie oznacza to jednak, że przepływ Aquaela jest słaby.

 • GŁOŚNOŚĆ – głowica Atman pracowała u mnie leżąc na dużej gąbce. Jest na tyle duża i ciężka, że nie było potrzeby mocować ją na przyssawkach. Pracowała idealnie cicho. Na pewno ciszej niż mój kubełek Eheim 2228. Aquael jest zdecydowanie głośniejszy i burczy – jednak jest przymocowany na przyssawkach do szyby. Dzisiaj sprawdzę czy da radę sam stać na gąbce jak kiedyś atman (pamiętam, że atman na przyssawkach też był bardzo głośny)

 • ROZMIAR – tutaj duży plus dla Aquaela. Jest zdecydowanie mniejsza, ok. 30%

 • KOLOR – największa zaleta Aquaela – jest czarna. Atman szara.

 • MOCOWANIE – znacznie łatwiej i szybciej zdjąć z gąbki Atman. Ma dodatkowy patent na to (można zdjąć bez wyciągania rurki/koszyczka zasysającego – razem z taka pokrywą łatwo odpinającą się od głowicy)


MOJE WNIOSKI: atman dalej jest sprawny jednak korzystam z Aquaela. Wprawdzie jest słabsza i głośniejsza (podejrzewam, że poziom hałasu znacznie spadnie kiedy będzie sobie po prostu leżała na gąbce) jednak jej mały rozmiar i kolor powoduje, że jest kompletnie niewidoczna na tle mojego czarnego tła. Chyba, że są jakieś farby którymi można by na trwale przemalować Atmana na czarno i używać dalej w akwarium?

Link to comment
Share on other sites

ooo widzisz parę minut przed Twoim postem miałem problem z mruczącym aquaelem, ale teraz już wiem, że chyba tak musi pracować, szkoda trzeba się przyzwyczaić. dzięki

Link to comment
Share on other sites

A masz go przyklejony do szyby? Jeśli tak to spróbuj go do niczego nie mocować. Podejrzewam, że będzie znacznie ciszej - napisze wieczorem czy u mnie pomogło. Przy atmanie była ogromna różnica.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

a ryby nie podkopią mi go? tyle się naczytałem żeby wszystkie kamulce na styro kłaść, bo pyski kopią i szyby lecą? na razie jestem na starcie także ryby dopiero za miesiąc

Link to comment
Share on other sites

Ja mam styropian na całym dnie. Pod gąbką z głowicy mam płaski kamień na którym się wspiera. Gąbka w rogu, ciśnienie wpycha głowicę jeszcze bardziej w róg. Nie ma siły żeby się przewróciło czy coś. Przynajmniej przez 3 lata ani razu się to nie zdarzyło a pyski bardzo lubiły siedzieć przy niej czy pomiędzy szybą a głowicą.


Sprawdzałem i w moim przypadku nie da rady położyć jej na gąbce beż przyklejania przyssawkami do szyby. Po prostu wystaje poza gąbkę i musiała by się opierać o szybę a wtedy drgania były by jeszcze większe.

Link to comment
Share on other sites

Powiem Ci, że mam te same spostrzeżenia. Wcześniej nie miałem tyle czasu ale wczoraj posiedziałem wieczorem trochę sam na sam w ciszy z rybkami i niesamowicie drażni mnie to buczenie. Na dłuższą metę ciężko to wytrzymać. Nie mogę się do tego przyzwyczaić. Pod tym względem Atman to jednak bajka. No i ma mocniejszy przepływ co przy dorosłych rybkach będzie miało znaczenie. Łatwiej też zdjąć głowicę. Tylko ten kolor szary... Istnieje jakaś opcja żeby go przemalować na czarno? Są jakieś farby które by się do tego nadawały?

-- dołączony post:

Założyłem na głowicę wężyk do napowietrzania i na razie dam jej tak popracować. Może się dotrze - w końcu atman na początku też był głośniejszy. Młodym pyśkom widzę dobrze to zrobiło - są bardziej zywe. Głowica dalej głośna jednak jest to inny hałas - odpowiada mi bardziej niż buczenie które teraz mniej słychać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
  • Falcowski
   No w rogu stoi, to duże na brązowej szafce ------------------------------------ Kurcze, nie łatwa to sprawa takie coś wynieść i przewieźć.
  • suricade
  • przemo95
   Okej. Wylot ma być skierowany wzdłuż dłuższej szyby oczywiście ? 
  • aro600
   PO4 mam wysokie bo 1 mierzone testami Salifert więc wynik prawidłowy, miałem już atak sinic i pomógł dopiero chemiclean, a tani nie jest na moje akwarium 1 dawka to około 100,  kupię może Phos-out 4  Microbe-lift i zbije do niższego poziomu fosfor.
  • Nath_147
   Szkoda ze nie zmierzyłeś  no3 po zmetnieniu wody. U ciebie akwarium jest narażone na swiatlo dzienne a to może potrngowac efekt (stąd masz takie fajne glony na kamieniach i szybie), gdzie u mnie przy polnocnych oknach i glona nie taki, i rosliny w hydro słabo rosną ;(.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.