Skocz do zawartości

Płochliwość pyszczaków


Rekomendowane odpowiedzi

Nic nie zmieniałem. Problem nie jest od kilku dni tylko praktycznie od samego początku. Wcześniej miałem Saulosi i Rdzawe w 160 litrach i sytuacja była taka sama. Zmieniłem bańkę i obsadę i klapa .... Myślę nad zmianą wystroju i oświetlenia może wtedy to coś da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po 3 miesiącach otworzyłem i wyczyściłem 2 kubły. Zdziwiony trochę bo nie było co czyścić. Czyli biologia dobrze sobie radzi. Zrobiłem podmianę jakieś 70 litrów i zrobiłem miksturę z sody oczyszczonej. 4 łyżki stołowe rozpuściłem w 250 ml wody i wlałem do akwarium.


Przeprowadziłem eksperyment


Użyłem trzech szklanek 250 ml


1 szklanka - woda ro + 1 mała łyżka do herbaty sody


2 szklanka - woda z kranu + 1 mała łyżka do herbaty sody


3 szklanka - woda ro + garść keramzytu


Albo testy mi szwankują, albo oślepłem i wraz ze mną inni domownicy albo już się poddaję.


W każdej szklance wyszło mi PH wg. testu Zooleka kropelkowego 7.5 (mocny zielony kolor)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do płochliwości ryb u mnie od 2 dni jest jakiś pogrom. Ryby tak się chowają, że myślałem, że wygryzły gąbkę i dostały się do kubełka na zewnątrz. Myślałem, że może moja garderoba i im nie pasuje. Okazało się, że przez 2 dni podchodziłem do akwarium ze szklanką Pepsi. Po odłożeniu szklanki po chwili ryby ponownie podpływały i domagały się żarcia.


Możliwe, że u Ciebie też coś znajduje się w pobliżu baniaka i powoduje ich płochliwosć. Sprawdż czy od momentu tej płochliwości nie było małego przemeblowania w pomieszczeniu lub nie doszła jakaś durnostojka :)



może spróbuj z Pepsi Light? :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.5-9


...jeżeli masz do wyboru w komplecie 6-8 to zbadaj tym drugim...Po prostu jest bardziej dokładny i zawężony a mierzy z dokładnością 0,2. Ten pierwszy jest ogólny i mierzy z dokładnością 0,5... Stąd zaleca się stosowanie 6-8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po 3 miesiącach otworzyłem i wyczyściłem 2 kubły. Zdziwiony trochę bo nie było co czyścić. Czyli biologia dobrze sobie radzi. Zrobiłem podmianę jakieś 70 litrów i zrobiłem miksturę z sody oczyszczonej. 4 łyżki stołowe rozpuściłem w 250 ml wody i wlałem do akwarium.


Przeprowadziłem eksperyment


Użyłem trzech szklanek 250 ml


1 szklanka - woda ro + 1 mała łyżka do herbaty sody


2 szklanka - woda z kranu + 1 mała łyżka do herbaty sody


3 szklanka - woda ro + garść keramzytu


Albo testy mi szwankują, albo oślepłem i wraz ze mną inni domownicy albo już się poddaję.


W każdej szklance wyszło mi PH wg. testu Zooleka kropelkowego 7.5 (mocny zielony kolor)



koledzy jesteście na bakier z chemią.

A czego oczekiwałeś Pumba ? silnego podwyższenia pH?

soda spożywcza zwana sodą oczyszczoną to jest WODOROWĘGLAN SODU.

cyt z Wikipedii

" Wodorowęglan sodu bywa też nazywany kwaśnym węglanem sodu. Ta nazwa jest bardzo myląca, gdyż w rzeczywistości wodny roztwór wodorowęglanu sodu ma odczyn słabo alkaliczny i zachowuje się w wielu reakcjach jak słaba zasada "


CZYLI TYLKO MINIMALNIE PODWYŻSZA pH NATOMIAST OGROMNIE PODWYŻSZA TWARDOŚĆ WĘGLANOWĄ KH ORAZ TWARDOŚĆ OGÓLNĄ GH, i tylko na to możesz liczyć sypiąc sodę do baniaków Malawi.


Natomiast jeśli chcesz podwyższyć pH to zrób roztwór WODOROTLENKU SODU ( handlowo są granulki lub w butelce soda kaustyczna)

cyt za Wikipedią

"Wodorotlenek sodu, NaOH – nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorotlenków, należący do najsilniejszych zasad."


czyli związku podwyższającego pH i to straszliwie silnie. To podstawowy składnik "Kreta" do przepychania rur. Handlowo jest bardzo zanieczyszczony więc jeśli używać w akwarystyce to tylko chemicznie czysty laboratoryjny tak zwany czda. np taki http://easychem.pl/cat,16_czda,product,184_WODOROTLENEK_SODU_czda_NaOH_1_kg

Moim zdaniem najbezpieczniej zakupić wersję akwarystyczną tego związku jako Azoo pH plus w odpowiedniej czystości chemicznej i stężeniu. To bezpieczniejsze dla twoich ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy jesteście na bakier z chemią.

A czego oczekiwałeś Pumba ? silnego podwyższenia pH?

soda spożywcza zwana sodą oczyszczoną to jest WODOROWĘGLAN SODU.

cyt z Wikipedii

" Wodorowęglan sodu bywa też nazywany kwaśnym węglanem sodu. Ta nazwa jest bardzo myląca, gdyż w rzeczywistości wodny roztwór wodorowęglanu sodu ma odczyn słabo alkaliczny i zachowuje się w wielu reakcjach jak słaba zasada "


CZYLI TYLKO MINIMALNIE PODWYŻSZA pH NATOMIAST OGROMNIE PODWYŻSZA TWARDOŚĆ WĘGLANOWĄ KH ORAZ TWARDOŚĆ OGÓLNĄ GH, i tylko na to możesz liczyć sypiąc sodę do baniaków Malawi.

Deccorativo, jeśli próbujesz coś wyjaśnić do rób to do końca. NaHCO3 nie ma specjalnie wpływu na twardość ogólną a tylko na zasadowość wody. Tak na zasadowość ponieważ nasze akwarystyczne testy na Kh mierzą właśnie ten parametr. Przecież twardość węglanowa nie może być wyższa od twardości węglanowej, gdyż jest jej składową. W naszym biotopie dodawanie wodorowęglanu sodu pozwala uzyskać odpowiedni bufor pozwalający utrzymać stałe pH wody. Od lat preparuję wodę po RO dodając właśnie NaHCO3+sole mineralne (Preis, Seachem, Fauna Marin) i uzyskuję parametry:

pH 8,4-8,5

kH 9-10dkH

Gh 3-4dGH

EC~550-580,

tak więc się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deccorativo, jeśli próbujesz coś wyjaśnić do rób to do końca. ... Przecież twardość węglanowa nie może być wyższa od twardości węglanowej, gdyż jest jej składową. .. Od lat preparuję wodę po RO dodając właśnie NaHCO3+sole mineralne (Preis, Seachem, Fauna Marin) i uzyskuję parametry:

pH 8,4-8,5

kH 9-10dkH

Gh 3-4dGH

EC~550-580,

tak więc się da.



staram się jak umiem choć nie wszyscy wiedzą o co chodzi i potrafią napisać " masło maślane" ( ja wiem co chciałeś napisać a inni pewno nie do końca)

Pumba dodawał do RO sody i mierzył pH i tylko tego dotyczyły jego próby w szklankach.

Napisałem mu co naprawdę zmienił.


Powtórz u siebie ten test i wynik otrzymasz jak on. Niewielki wzrost pH mimo dużej ilości sody dosypanej do wody.

Jeśli już coś podajesz to podawaj nie tylko markę ale i pełną nazwę preparatu, a tak tylko się domyślam że do wody RO dodajesz sodę oraz to:

cyt ze strony producenta Fauna Marin


Fauna Marin PROFESSIONAL SEA Salt


Skład chemiczny:


Magnesium: 1.250 - 1.340 mg/l

Calcium: 410 - 440 mg/l

Pottassium / Kalium: 380 - 400 mg/l

Natrium: 10.300 - 10.700 mg/l

Chloride: 19.100 – 19.800 mg/l

Sulphate / Sulfat: 2650 – 2750 mg/l

Alkalinität in dKH: 8,0–8,5°

pH-Wert: 8,0–8,4

Strontium: 7,0–9,0 mg/l


to ta sól robi ci pH powyżej 8 ale to tylko moje domysły. Jak żle trafiłem to mnie znowu nie prostuj.


Ja do podmian stosuję zwykłą kranówę pH 7,6 kH 10 GH 14 i zamiast sody dodaję zgodnie z instrukcją Azoo African Cichlids Mineral Salt wtedy KH rośnie do 15 a GH do 20 ( bufor super z minerałami witaminami i solami ) ale pH nadal tylko 7,7 więc jeszcze daję Azoo pH plus i to mi podwyższa pH do 8-8,2. W akwa stale mam pH 7,9-8 a podmianki robię raz na miesiąc 10% więc rybcie nie dostają szoku z wahań pH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.