Jump to content

Akwaium po siedmiu dniach.


Mario
 Share

Recommended Posts

Witam, zalałem baniak tyg temu wlałem bakterie firmy sera. Kupiłem testy i dzisiaj w ósmy dzień zrobiłem pomiar.

CL2-0

pH-7,6

KH-10

GH(tu było 3) w pierwszym-14 drugim 21 i trzecim 21.

NO2-0

NO3-25

Czy to możliwe że cykl azotanowy się zakończył po tyg czy też w ogóle nie wystartował i czy z takimi wynikami mogę wpuszczać ryby ?

Link to comment
Share on other sites

To się wydaje za wcześnie,prawdopododobnie ilość pożywki do ilości wody była tak niewielka,że twoje nitrosomonas ledwo się najadły.

Na pewno wystartował,skoro pojawiło się NO3. Będziesz miał pewność mierząc parametry wody z kranu - czyli wszystkie podstawowe: nh3/nh4+, no2,no3. Powinny wynosić zero.

Dla spokojności dorzuć jakiś ładunek biologicznego obciążenia np. jakieś płatki czy mięso i sprawdź nh3/no2 po kilku dniach. Ten tydzień zwłoki chyba nikogo nie zbawi, ale mamy pewność że filtracja biologiczna działa jak należy i podoła kiedy wpuści się docelową ilość ryb i nie trzeba będzie jakoś reagować jeśli coś pójdize nie tak.

Link to comment
Share on other sites

Wystarczyłaby większa szczypta płatków, czy cokolwei zawierające białko, żeby aminifikacja przerobiła to na substrat potrzebny bakteriom azotowym. Na forum jest kilka wątków o startowaniu z mięcha, ale imo w twoim przypadku to zbyteczne. Tą samą funkcję dostarczania amoniaku do obiegu mogą spełnić jakieś startowe rybki.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
Większa porcja pokarmu dla ryb, tego co jest pod ręką. To się powinno rozłożyć.


nabe w podobnej sytuacji gdzie prawdopodobnie bakterie nitryfikacyjne są " na głodzie" i przez to wydaje się że zbiornik jeszcze nie dojrzał kolega

eliot zaproponował koledze Arit chyba prostsze i szybsze testowanie stanu biologicznego zbiornika

No płukanie gąbek zmienia trochę obraz całości ;). Dodaj wody amoniakalnej i zobaczysz czy bakterie które są w baniaku poradzą sobie z nią szybko, jeśli tak to szukaj ryb.

Jak dodasz amoniaku nic więcej nie kombinuj tylko pomiary. Test NO3 może przekłamywać jak będzie obecny amoniak.czy twoim zdaniem to nie jest lepsze rozwiązanie?

na rozkład płatków lub mięsiwa do amoniaku bakterie będą potrzebowały kilku dni .

Aplikując wodę amoniakalną masz amoniak natychmiast i w dokładnie kontrolowanym stężeniu.

Kwestia tylko ile mg/l NH3 testowo aplikować - chyba już tylko delikatnie.

Link to comment
Share on other sites

Masz oczywiście rację,potrwa to dłużej z tym,że jakiś zapas białka żeby dodać azot do obiegu każdy ma w postaci karmy. Najpierw oczywiście muszą rozłożyć się białka, amonifikacja itd.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • przemo95
   Dotychczas sprawdzałem tylko NH4 tak jak było napisane w innym poście. 
  • Bezprym
   A reszta parametrów? 
  • przemo95
   Witam. Akwarium zalałem 4 maja za pomocą ustrojstwa. Od tygodnia podaje bakterie seachem stability, sypalem też 2 razy pokarm, a NH4 cały czas stoi w miejscu (<0,05) , mierzyłem już 3 razy co kilka dni, ostatni raz przed chwilą.. Coś robię nie tak czy potrzeba więcej czasu?    PS. Testy kropelkowe JBL.
  • Witek
   Kolejny raz dzięki za pomoc 👍
  • aro600
   Moim zdaniem bardziej podkręca glony światło słoneczne, ale dzięki temu jest zielono, martwi mnie to, że już 2 dzień korpusy z żywicą są zakręcone, a woda dziś rano dalej była mętna bez większych zmian, zobacze jak wrócę do domu ,ale jeśli przyczyna była mechaniczna wywołana purolite to po tym czasie powinna już zostać przefiltrowana. Inna obserwacja to wydaje mi się, ale to subiektywna opinia, że woda rano jest bardziej mętna.. może ryby robią w nocy jakąś rewolucję z podłożem i to piach, ale przez ponad półtora roku nigdy nie miałem takiej sytuacji, a dno tez nie wygląda na jakoś specjalnie przekopane - bardziej niż normalnie.
  • triamond
   @aro600 Może zrób test NO3 na wylocie z żywicy ? Będzie wiadomo, czy nie pomylona żywica. Purolite a520e też usuwa fosforany (ok. 20% PO4, 80% NO3; ale zależy od stężeń). Jeśli problemem szyby... to może skupić oświetlenie tak, żeby nie oświetlać szyb ? Odbłyśniki ? Kolimatory ? Ja mam korytko kablowe 3x3cm pomalowane na czarno od środka i moduły.
  • Waclaw
   Mimo dodatkowych uciążliwości w postaci czyszczenia szkła, glon prezentuje się rewelacyjnie. U mnie od roku królują okrzemki ☹️ i nic nie wskazuje na to, żeby coś miało się zmienić w temacie 😞
  • aro600
   Właśnie na kamieniach mi glony pasują wkurza tylko szyba dodatkowo jeszcze w moim akwarium nie mam tła więc trzeba czyścić 4 szyby co przy wymiarach akwarium 240x60x70h nie należy do przyjemności jasne raz lub 2 na miesiąc to nawet z nudów ale 2 x na tydzień, a minimum raz to już przesada. W zimie to mi nie przeszkadza bo czasu ciut więcej, ale teraz...
  • Pikczer
   Glony masz piękne, ja się głowie jak takie uzyskać. Ślimaki Military Helmet? Z 20 sztuk i będą szczęśliwe. A Ty będziesz mieć znacznie mniej pracy i będzie mniej glonów. Ja czyszczę szybę raz na miesiąc bo częściej nie ma nawet potrzeby. Ja zbijałem NO3 za pomocą JBL nitratex i działało.  Może po prostu pech, albo zbieg okoliczności. Może w związku z wiosną coś się obudziło w akwarium. Ja niedawno też mailem mętną wodę nie robiąc nic. Po prostu nagle pewnego dnia. Może  Twój purolite wcale nie jest wadliwy. 
  • ziemniak
   To jest ciężkie pytanie, bo raz, że zależy co masz, kto robi i na co się decydujesz. Dodatkowo wirujące ceny, niestety zazwyczaj w górę. Widełki podaje jakie miałem oferty: Akwarium: 2500 - 3500 zł (szkło 12 mm bez OW) Stelaż: 1600 - 2400 zł Obudowa stelaża: 200 - 300 zł (zrób to sam) Moduły i kamienie: 700 zł Oświetlenie: 400 zł (zrób to sam) Pokrywa: 1300 - 1500 zł (wycena, ja mam zrobioną póki co zrób to sam) Do tego sterownik, filtry, falowniki, ryby.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.