Jump to content

Niezidentyfikowana przyczyna padania rybek


eXtreme
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Postanowiłem napisać na forum, bo nie mam już pomysłu i może ktoś doświadczony pomoże mi rozwikłać zagadkę zdychania moich rybek.

Mam 200l akwarium zalane 4miesiące temu. Pływają w nim 3 gatunki Saulosi, Zebra Red i Yellowki aktualnie po koło 3 sztuki z każdego gatunku (początkowo było około 14 rybek).

Od powiedzmy 2 miesięcy co tydzień lub dwa ginie mi jakaś rybka.

PH mam w okolicach 8, NO2 i NO3 na poziomie 0 (więc podstawowe parametry raczej w normie).

Nie widzę u rybek żadnych objawów chorobowych, wyglądają normalnie, przyjmują pokarm, nie pływają specjalnie przy tafli wody ani przy dnie, a na drugi dzień leżą martwe na piachu.


Miesiąc temu zaaplikowałem im 2 paczki metronidozalu (bo tyle o tym wszędzie, uznałem, ze nie zaszkodzi), ale nie zauważyłem specjalniej różnicy.


Rybki czasem się drapią, ale bardzo rzadko, więc sądzę że to chyba normalne. Czasem niektórej ciągną się nitki z odchodami, co mnie właśnie zastanawia czy to właśnie nie wskazuje jakiejś przyczyny z przewodu pokarmowego - ale jakiej?

U większości osobników które padły zauważyłem, że wpadają w taki jakby szał.. pływają jak oszalałem po akwarium, kręcą się wokół swojej osi ryjąc pyskiem w piasek.

Za pierwszym razem myślałem że już po rybce, ale w sumie uspokoiła się i przeżyła jeszcze kilka dni lub tygodni. Kompletnie nie wiem z czego wynika takie zachowanie..


Może ktoś z forumowiczów doświadczył już czegoś podobnego, lub moze mi podsunąć pomysł jak znaleźć przyczynę?


Zastanawiam się czy nie wziąć próbki wody do laboratorium, żeby zbacać ją pod kątem metali ciężkich, co myślicie? Cholera wie, moze w kamieniach jest jakieś dziadostwo które się uwalnia do wody? Na dnie mam atestowany piasek kwarcowy, a skały to czarny gnejs

Link to comment
Share on other sites

marcin1ja1

Brak NO3 w wodzie to albo oznaka złych testów albo o kompletnym zaniku filtracji biologicznej. No ewentualnie może być to woda destylowana :)

Link to comment
Share on other sites

Sprawdź testem na amoniak co się dzieje w twoim akwarium. NO3=0 w działającym akwarium to raczej powód do zimnego potu a nie zadowolenia.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie nie mam testu na amoniak. Muszę zatem zakupić. Sądziłem, że jak NO2 i NO3 nie ma to nie będzie NH4. Testy mam Zooleka, i raczej działają bo na początku dojrzewania akwarium wskazywały spore zawartości azotu.


Filtrację mam w kubełku Tetra EX700 (gąbka, ceraminka x2, zeolit - myślałem że to zeolit mi zjada NO3, bo też wydawało mi się dziwne że jest zero i nie pamiętam czy nie wsadziłem jeszcze czasem biobali). Nie otwierałem go od początku jeszcze ani razu.

W akwarium siedzi jeszcze AquaEl Fan3+ z gąbką.

Jutro kupię test na NH4 i zobaczym.

Na start akwarium wlałem 2x bio starter, za pierwszym razem do pustego akwarium, a potem dałem jeszcze raz, bo chyba poprzednie bakterie padły z braku pożywki. Po dodaniu drugi raz NO3 i NO2 zeszło właśnie do zera w ciągu 2 dni i tak jest do dziś. Podmiany wody robię średnio co tydzień około 45l, żeby wyczyścić porządnie dno, bo strasznie srają ;)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli masz akwarium z rybami, to na brak materiału do przerobienia dla bakterii azotowych nie możesz narzekać. Podejrzewam u ciebie zdechnięcie filtra i wtórne zatruwanie wody azotynami albo amoniakiem.

Link to comment
Share on other sites

marcin1ja1

NO3 na poziomie zero lub dziwne nie fizyko-chemiczne zmiany jego stężenia i oczywiście zawsze przy testach Zooleka (w tym tygodniu już chyba 3 temat). Cytując mojego byłem promotora: "jak ksiądz proboszcz mówi nie ma cudów". Wydaje mi się, że już większą wiarygodność mają testy paskowe 5w1 JBL.

Krótka piłka, testami Zooleka na NO3 można sobie...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.