Jump to content

Filtracja wew. i zew. 240L


scandinavia
 Share

Recommended Posts

scandinavia

Witam

Akwarium: 240L Aquael w panoramie

filtracja:

TetraTec 1200

Eheim Aquaball 130


Pytanie:


Do tej pory miałem:

-filtr zewnętrzny z prefiltrem (pomijająć środek), wlot usytuowany w 1/2 wysokości akwarium, wylot: deszczownica (przedłużona na całe akwarium, nad powierzchnią wody skierowana w dół)


-filtr wewnętrzny: duża drobno ziarnista gąbka, nurt na szybę tylną (bez możliwości regulowania wysokości strumienia), gąbka ok 3-5cm od dna (na innym filtrze niż ten Eheim)


Z tego co przeczytałem, mało estetycznie (i faktycznie te bomelki z deszczownicy rozprowadzane przez nurt dawały straszną burze) chciałem "coś" zmienić. Wzorowałem się tym co zobaczyłem na zdjęciach kilku os z klubu.


Postanowiłem:

Wlot do zewnętrznego zostawić z prefiltrem ale wylot: bez deszczownicy, woda wylatuje bezpośrednio z kolanka do wody poruszając taflę wody (pytanie: czy przez ruch wody - marszczenie się tafli, woda jest odpowiednio natleniana?


Wylot z filtra wewnętrznego też jest ustawiony ku górze (zrezygnowałem z aquaclear'a 301 na rzecz eheima bo ten ma regulowaną dysze). Czy w takim przypadku ustawić wewnętrzny na skałki, żeby je przepłukiwał z syfu (a troszkę ich mam, nie powiem) a tylko wewnętrzny zostawić ok 1,2-2cm pod taflą żeby dawał nurt i poruszał taflę.


dzięki ;]


ps. za ew. błędy przepraszam, podkreśla mi wszystko na czerwono

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
(pytanie: czy przez ruch wody - marszczenie się tafli, woda jest odpowiednio natleniana?


.....tak!!

Jeżeli wyloty masz po przeciwnych stronach ( a zakładam ,że tak masz) to możesz zrobić w ten sposób ,że wylot z zewnętrznego dajesz do gry kierujące lekko na tylną szybę ( jednocześnie łamie napowietrzając wodę) A wylot z zewnętrznego lekko w dól i na przednią szybę!!! Ale to jest tylko moja sugestia!! Musisz sprawdzić metodą prób i błędów obserwując czy odchody ,brud zalega czy jest ściągany do filtrów..A musisz jeszcze wziąć pod uwagę to czy przy takim ustawieniu kamienie i inne przeszkody nie blokują Ci przepływu wody a co z tym się wiąże odchodów!! Po prostuj próbuj!!

-- dołączony post:

-filtr zewnętrzny z prefiltrem (pomijająć środek), wlot usytuowany w 1/2


..a ten wlot też możesz dać niżej !!

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
Wlot do wewnętrznego jak będzie niżej, to zgarnie chyba więcej "kupska" a tego w biologu nie potrzebuje....spokojnie:) To po to jest prefiltr!!

Link to comment
Share on other sites

scandinavia

Po 24h zaobserwowałem:


Na akwarium patrzy się z przyjemnością. Dacie wiarę, bombelki zniknęły ;)

Nie ma wreszcie tego szumu (chociaż byłem przyzwyczajony mając go nad głową 24h) od deszczownicy.


Przy karmieniu przyzwyczaiłem się do wyłączania filtrów, żeby nie było nurtu. Dziś kontrolnie zrobiłem to na 2h.


Co zaobserwowałem na MINUS:


Natlenianie w przypadku deszczownicy musiało być jednak "wydajniejsze" bo po 2h pyszczaki oddychały "głęboko/głębiej" niż zwykle obserwuję. Takich obserwacji nie notowałem do tej pory nawet w przypadku 4h przerwy prądu przy napowietrzaniu deszczownicą z góry.

Link to comment
Share on other sites

Ale po co wyłączać filtry przy karmieniu ? Bo wgl nie rozumiem takiego działania. Ryby sobie poradzą o to się nie bój , fajnie się patrzy jak się wrzuci pokarm na wzburzoną wodę a one za nim ganiają.
[300] Malawi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • iquitos68
   Generalnie nie obawiam się, gdyż nigdy nie miałem jeszcze ryby tak dużej, żeby była za duża do tego akwarium. Tyrannochromis którego posiadam też jest duży -na oko 30cm-, ale myślę, że jak jeszcze podrośnie to nie będzie problemu. Akwarium ma 70cm cm szerokości i to robi robotę.  Widać też, że im większa ryba tym trudniej jej atakować inne ryby, które taktycznie opływają ją od ogona, chroniąc się z tyłu. Biorę też pod uwagę, że docelowo mogę mieć np tylko cztery duże ryby i nic więcej.  Mimo wszystko Champsochromis caeruleus według danych internetowych nie powinien urosnąć więcej niż 35 cm. Np strona malawi-guru.de podaje maksylną wielkość tej ryby na 25cm. Jednak w niewoli rosną one nieco większe.
  • pozner
   Nie obawiasz się, że dla Champso to akwarium będzie trochę za małe...za krótkie? To bydlę dorasta jednak do ok. 40cm. Compress piękny
  • pozner
   Karmienie mbuny i drapoli. Drapole nauczyły się unikać to kłębowisko mbuny i ustawiają się z prawej strony. Tam czekają na swoje stynki. Livingston dogonił wielkością strigatusa, ale nadal nie radzi sobie z mbuną. Nadal jest przez nią przeganiany. Jakoś nie potrafi się przełamać.  VID_20220521_115739.mp4    
  • iquitos68
   Kronikarski wpis. Niestety dwie ryby od pewnego czasu toczyła choroba, lub bardziej prawdopodobne efekt dawnych walk z samcem Chilotilapia rhoadesii, który tak jak kruszył muszle ślimaków to prawdopodobnie doprowadził do wstrząsu mózgu niektóre ryby. Samiec Taeniochromis holoatenia i Protomelas ornatus nabawiły się problemów z błędnikami. Często pływały do góry brzuchami, lub kręciły się w kółko. Kuracja w oddzielnym akwarium nie przyniosła skutku. W końcu straciłem te ryby. Po tym co się stało postanowiłem uzupełnić obsadę nowymi rybami. Na podstawie uzyskanych opinii na forum wybór padł na Dimidiochromis compressiceps. W Tanganika-Konin znalazłem dwie ryby z odłowu. Samiec 18cm i samica 17cm WF. Ryby już jakiś czas pływały w tamtejszych zbiornikach. Wybrałem się po nie z Warszawy - szybki własny transport jest najlepszy. Na miejscu pływało także stadko młodych Champsochromis caeruleus. Urocze ryby, a jako że też drapole, to dokupiłem jednego samczyka 18cm F1. Po powrocie do domu obecne u mnie ryby na czele z Tyrannochromisem maculiceps obficie nakarmiłem stynką. Dzięki takiemu zabiegowi nowo wpuszczane ryby nie były pomylone z pokarmem 😆 Wpuszczone ryby pływają już. Samiec compressa adoruje swoją ulubienice. Champso głównie pływa przy powierzchni ćwicząc uniki przed większymi rybami. póki co bez strat, jednak najbliższe tygodnie pokażą czy te ryby zaklimatyzują się z pozostałymi.  Najbardziej boję się o Tyrannochromisa czy nie ruszy na wielkie łowy. Jednakże ryba ta jest już u mnie od roku i ewidentnie widać jak instynkty łowieckie WF u niej osłabiają się z czasem. Na początku zjadał, lub raczej próbował zjeść rybę o 5 cm mniejszą od niej samej. Teraz głównie skupia się na niedobitkach narybku ukrytych w śród skał. W stosunku do większych ryb przejawia zachowania bardziej terytorialne niż kulinarne. Do tego te 9 ryb w akwarium powoduje lekkie "przerybienie" i osłabia jego agresję, bo nie może się skupić na jednej rybie. Należy wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy. W akwarium pływa jedna ryba 8cm potomek Mylochromisa mchuse, który to był wpuszczony na samym początku, czyli w roku 2017 gdy założyłem to akwarium. Fajnie będzie jeśli uda mi się utrzymać tę linię ryb, ze względów sentymentalnych.        
  • Pikczer
   Popieram, @triamond ma wiele "szalonych" ale dobrych pomysłów. Część z nich stosuję u siebie mimo iż wydają się absurdalne. A najlepsze jest to, że działają. Dlatego takie artykuły bardzo mogą komuś pomóc
  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.