Jump to content

Narurowiec do nowego akwa


szczep85
 Share

Recommended Posts

Witam,

w niedalekiej przyszłości szykuje mi się zmiana warunków mieszkaniowych i będzie mogło w końcu stanąć wymarzone akwarium 200x60x60 720L.

Majster zrobił już w ścianie odpływ i przyłącze wody. Tak aby już z wiaderkami nie latać po domu :D


Zastanawiam się teraz nad filtracją. Patrząc na wasze opinie i zachwyt nad filtracją opartą na korpusach narurowych wybór padł że i ja tego spróbuje !

Pompa Alpha 2 25-60

korpusy 10" x 5szt

korpus 20" lub 10" x 1szt dla FBF .


Proszę was o wszelkie sugestie . Aby wykonać jak najlepszą filtrację .

post-8573-14695715978607_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jestem w takiej samej sytuacji jak Ty, litraż trochę mniejszy. Zaproponowałbym Ci abyś zrobił automatyczną podmianę skoro za ścianą masz jak się domyślam łazienkę lub kuchnie. A filtrację zrobić mało skomplikowaną tzn. za pompą dać tylko dwa korpusy na baypasie wypełnione matrixem dla stabilizacji parametrów. Takie rozwiązanie będę robił u siebie.

Link to comment
Share on other sites

Jargos

za automatyczną podmianę wody dziękuje. Jakoś nie mam 100% zaufania do tego może z niewiedzy. Tak i tak co tydzień będzie trzeba szybę czyścić to i te dwa zaworki się obsłuży. I tak będzie to o 100% lepsze niż noszenie wody w wiadrze :D

Link to comment
Share on other sites

FBF jako filtr biologiczny proponuję dać bliżej i koniecznie na bypasie, a na samym końcu ten pusty wkład przeznaczyć na możliwy denitrator. Też na bypasie, do łatwej regulacji :) Reszta wygląda zupełnie dobrze.

Link to comment
Share on other sites

FBF jako filtr biologiczny proponuję dać bliżej i koniecznie na bypasie, a na samym końcu ten pusty wkład przeznaczyć na możliwy denitrator. Też na bypasie, do łatwej regulacji :) Reszta wygląda zupełnie dobrze.


czyli FBF dać tam gdzie ma być matrixy? Jeden matrix jeden FBF potem purigen i jeden na zapas???


A co masz na myśli mówiąc koniecznie na baybasie ? a czy tak nie jest on narysowany,bo jeśli nie to pokaż o co chodzi bo ja myślałem że to jest baypas jak na rysunku .


A co sądzisz o dwóch wlotach i wylotach ???

I czy złoże w postacie jednego korpusu FBF i Matrixa wystarczy na taki zbiorniczek ?

Link to comment
Share on other sites

Tak, dokładnie o to mi chodziło. Pisząc o bypasie, miałem na myśli żeby zawory do regulacji umieścić na gałęzi gdzie woda będzie miała mniejszy opór. Takie odcinające korpus jak zaznaczyłeś na rysunku na wiele się nie zdadzą jeśli chodzi o regulację przepływu przez tą część filtra. Czy aż 4 szt. zaworów przez i za każdym kloszem na wlocie ma sens? Jeśli będziesz je wymieniał parami, a tak pewnie będzie to wystarczą 2. Jeśli któryś z nich miałby mniejszy opór to cała woda poleci tamtędy :) Ponadto spust i napuszczanie wody mogloby się odbywać tą samą drogą, wystarczy zamykająca wylot wajcha gdzieś na samym końcu zeby przy odlewaniu wody nie zapowietrzyć całej instalacji.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli tak zrobisz jak na rysunku to woda popłynie tylko przez pierwsze 2 korpusy. Reszta poleci po najmniejszej linii oporu i żadne złoże nie będzie pracować tak jak powinno. Trochę dziwnie narysowałeś ten schemat dlatego pewnie Nabe napisał ci że fbf ma być na bypasie.

Po prostu przedłuż ta czerwoną linie która jest za pompą i załóż jeszcze trzy zawory na tej czerwonej linii.

Link to comment
Share on other sites

oki chyba już wiem o co chodzi zobaczcie na te schematy. I jak coś jeszcze jest źle to poprawcie i który lepszy.

post-8573-14695715982146_thumb.jpg

post-8573-14695715983063_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

bingo, tylko po co ci fbf i 2x matrix i jeszcze purigen.

Jeśli dasz na fbf korpus 20 to powinno wystarczyć dodatkowo purigen i zapas i bedzie ok.

Zawór jeden do spuszczania wody wystarczy tym samym można dolewać.

Link to comment
Share on other sites

bingo, tylko po co ci fbf i 2x matrix i jeszcze purigen.

Jeśli dasz na fbf korpus 20 to powinno wystarczyć dodatkowo purigen i zapas i bedzie ok.

Zawór jeden do spuszczania wody wystarczy tym samym można dolewać.
Myślałem o dwóch matrixach dlatego że z FBF'em nie miałem jeszcze styczności i nie wiem czy uda mi się go wykonać poprawnie.

Co do spuszczania i napełniania wody to postaram się to ogarnąć na jednym zaworze, jest jakieś najlepsze miejsce w instalacji aby umieści tą odnogę.

kolejne pytanie który układ jest lepszy 1(zawory niebieskie) czy 2(zawory czerwone) kolory opisane tylko po to aby rozróżnić schematy :D.


Czy jest jakieś rozwiązanie aby zredukować ilość zaworów, ale żeby nie tracić na łatwości obsługi systemu.


Nikt się nie wypowiedział na temat dwóch zasysów i wylotów ?! Czy nikt tak nie robił?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
  • Falcowski
   No w rogu stoi, to duże na brązowej szafce ------------------------------------ Kurcze, nie łatwa to sprawa takie coś wynieść i przewieźć.
  • suricade
  • przemo95
   Okej. Wylot ma być skierowany wzdłuż dłuższej szyby oczywiście ? 
  • aro600
   PO4 mam wysokie bo 1 mierzone testami Salifert więc wynik prawidłowy, miałem już atak sinic i pomógł dopiero chemiclean, a tani nie jest na moje akwarium 1 dawka to około 100,  kupię może Phos-out 4  Microbe-lift i zbije do niższego poziomu fosfor.
  • Nath_147
   Szkoda ze nie zmierzyłeś  no3 po zmetnieniu wody. U ciebie akwarium jest narażone na swiatlo dzienne a to może potrngowac efekt (stąd masz takie fajne glony na kamieniach i szybie), gdzie u mnie przy polnocnych oknach i glona nie taki, i rosliny w hydro słabo rosną ;(.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.