Jump to content

Zbiornik 200l oświetlenie LED podłaczenie


mlody1107
 Share

Recommended Posts

Witam chce połączyć 9szt. kolor: biały zimny i 9szt. niebieskich Royal Blue. Diody są już zamocowane na radiatorach. Chce zamontować takie oświetlenie w moim akwarium 200l.

jak połączyć takie diody tak aby było najlepiej ?


3w_6511_8d5ba0d.jpg

zasilacz:

http://obrazki.elektroda.pl/9936445700_1389348512.jpg


Szczegóły:


- Kolor: biały zimny

- Temperatura światła: 6500K

- Strumień świetlny: 180-200Lm

- Prąd przewodzenia: 700mA

- Kąt świecenia: 120°

- Napięcie pracy (V):3,2 - 3,8

- Moc: 3W


Szczegóły :


- Kolor: niebieska

- Moc: 3W

- Długość fali: 450nm

- Strumień świetlny: 30-40Lm

- Prąd przewodzenia: 700mA

- Kąt świecenia: 120°

- Napięcie pracy (V):3,4 - 3,8

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Diody dla tego Zasilacza stałoprądowego 650mA wszystkie 18 szt należy połączyć szeregowo jedna za drugą tak jak lampki choinkowe pamiętając o polaryzacji czyli + pierwszej z - następnej i tak dalej całość przykręcana na pastę przewodzącą do aluminiowej belki.

Nie dotykać palcami soczewki diody a cała belka musi być tak wykonana by diody były całkowicie odizolowane od wilgoci z baniaka. kolory możesz dowolnie umieszczać w takim łańcuchu np co druga blue. Całość nie wysilona powinna długo pracować bez awarii.

Robię coś podobnego tylko od razu jako pokrywa z koroną.


PS oczywiście posta przewodząca ciepło - Heatsink compounds

Link to comment
Share on other sites

Jeśli masz tylko ten jeden zasilacz to możesz połączyć to tylko w jeden szereg.


Wysyłane z Galaxy Nexus przy użyciu Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Diody będą zamocowane na dwóch aluminiowych płaskownikach wymiary 20x2 mm dł. 1 mb. W jaki sposób najlepiej je odizolować od wilgoci? Posiadam standardową plastikową pokrywę.

Link to comment
Share on other sites

Zapomnij o takim płaskowniku. Jakby miał 10mm grubości to może by dał radę. Przy 2mm całość będzie gorąca jak cholera. Może dodatkowe 2-3 wiatraki by pomogły. Ale niestety nie nigdy empirycznie nie sprawdzałem jak bardzo wiatraki pomagają w odprowadzeniu ciepła z płaskowników.


Dla porównania. W poprzedniej lampie led miałem ~45W. Było to zamontowane do radiatora 120cm x 8cm x 3cm z 9 żebrami. Waga z 3-5kg!

Bez wiatraków po 15 minutach radiator parzył ręce, elementy klejone poodpadały, a 1 moduł led który odpadł był tak gorący, że wytopił dziurę w osłonie lampy.


Ty chcesz połowę mojej mocy zamontować na płaskowniku którego zdolność odbierania i odpromieniowania ciepła będzie 10, a moze 20x mniejsza.


Wg mnie to miało by szanse powodzenia gdybyś płaskownik wygiął w literę U tak aby końce były zanurzone w akwarium (taki prymitywny heat pipe) i zrezygnował z pokrywy (w ogóle pokrywa i ledy, jeśli sie nie podejmie dodatkowych kroków zabezpieczjących się wykluczają).

Ale i tak mam wątpliwości czy to by starczyło. Projekt pomysłu w załaczniku.

post-9338-1469571597582_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam. dopiero teraz zauważyłem ze napisałeś o 2 płaskownikach. :)

To trochę lepiej ale wciąż nie wierzę w powodzenie.


Zamontuj wszystko na płaskownikach, połącz i podłacz na biurku do zasilacza. Zostaw właczone na 10-15 minut.

Jesli po tym czasie będziesz w stanie wziąć płaskownik do ręki trzymając w dowolnym miejscu to możesz jechać dalej, a jak się poparzysz to będziesz widział czemu miałem w lampie 3kg kawał metalu :P

A jesli płaskownik nie nagrzałby się za bardzo to nakryj całość pokrywą na kolejne 10 minut i sprawdz wtedy.


Testy w rekawiczkach sie nie liczą :D Za poparzenia nie biorę odpowiedzialności :D

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

młody jak podasz szczegóły to podeślę tobie gotowy szkic projektu, ale na plastikową pokrywę możesz już szukać kupca.

podaj wymiary baniaka, czy masz wklejone wzmocnienia wzdłużne i na jakiej wysokości, czy masz tło wewnętrzne i jakie lub czy jest w planach. czy latem baniak się mocno nagrzewa od słoneczka.

jak widzisz sprawy chłodzenia ledów to podstawowy problem o zasadniczym wpływie na ich niezawodność.

Link to comment
Share on other sites

A jakby wziąć profil aluminiowy zamknięty do niego ledy przykleic i od boku dac wentylatorek mały żeby robił przedmuch w tym profilu? Ewentualnie podłączyć jeszcze jakiś wąż i wyprowadzić go poza akwarium żeby ciepłe powietrze nie zostawało pod pokrywa :-)

Link to comment
Share on other sites

To już zupełnie niedaleko do prawdziwego radiatora. A ogromną chłodnicę masz kilka cm niżej, więc profil zamknięty i chłodzenie płynem.

Link to comment
Share on other sites

A jakby wziąć profil aluminiowy zamknięty do niego ledy przykleic i od boku dac wentylatorek mały żeby robił przedmuch w tym profilu? Ewentualnie podłączyć jeszcze jakiś wąż i wyprowadzić go poza akwarium żeby ciepłe powietrze nie zostawało pod pokrywa :-)


To się sprawdzi znacznie lepiej niż poprzednie rozwiązanie. Ale też mam wątpliwości czy da radę (ale już nie pewność :P ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • iquitos68
   Generalnie nie obawiam się, gdyż nigdy nie miałem jeszcze ryby tak dużej, żeby była za duża do tego akwarium. Tyrannochromis którego posiadam też jest duży -na oko 30cm-, ale myślę, że jak jeszcze podrośnie to nie będzie problemu. Akwarium ma 70cm cm szerokości i to robi robotę.  Widać też, że im większa ryba tym trudniej jej atakować inne ryby, które taktycznie opływają ją od ogona, chroniąc się z tyłu. Biorę też pod uwagę, że docelowo mogę mieć np tylko cztery duże ryby i nic więcej.  Mimo wszystko Champsochromis caeruleus według danych internetowych nie powinien urosnąć więcej niż 35 cm. Np strona malawi-guru.de podaje maksylną wielkość tej ryby na 25cm. Jednak w niewoli rosną one nieco większe.
  • pozner
   Nie obawiasz się, że dla Champso to akwarium będzie trochę za małe...za krótkie? To bydlę dorasta jednak do ok. 40cm. Compress piękny
  • pozner
   Karmienie mbuny i drapoli. Drapole nauczyły się unikać to kłębowisko mbuny i ustawiają się z prawej strony. Tam czekają na swoje stynki. Livingston dogonił wielkością strigatusa, ale nadal nie radzi sobie z mbuną. Nadal jest przez nią przeganiany. Jakoś nie potrafi się przełamać.  VID_20220521_115739.mp4    
  • iquitos68
   Kronikarski wpis. Niestety dwie ryby od pewnego czasu toczyła choroba, lub bardziej prawdopodobne efekt dawnych walk z samcem Chilotilapia rhoadesii, który tak jak kruszył muszle ślimaków to prawdopodobnie doprowadził do wstrząsu mózgu niektóre ryby. Samiec Taeniochromis holoatenia i Protomelas ornatus nabawiły się problemów z błędnikami. Często pływały do góry brzuchami, lub kręciły się w kółko. Kuracja w oddzielnym akwarium nie przyniosła skutku. W końcu straciłem te ryby. Po tym co się stało postanowiłem uzupełnić obsadę nowymi rybami. Na podstawie uzyskanych opinii na forum wybór padł na Dimidiochromis compressiceps. W Tanganika-Konin znalazłem dwie ryby z odłowu. Samiec 18cm i samica 17cm WF. Ryby już jakiś czas pływały w tamtejszych zbiornikach. Wybrałem się po nie z Warszawy - szybki własny transport jest najlepszy. Na miejscu pływało także stadko młodych Champsochromis caeruleus. Urocze ryby, a jako że też drapole, to dokupiłem jednego samczyka 18cm F1. Po powrocie do domu obecne u mnie ryby na czele z Tyrannochromisem maculiceps obficie nakarmiłem stynką. Dzięki takiemu zabiegowi nowo wpuszczane ryby nie były pomylone z pokarmem 😆 Wpuszczone ryby pływają już. Samiec compressa adoruje swoją ulubienice. Champso głównie pływa przy powierzchni ćwicząc uniki przed większymi rybami. póki co bez strat, jednak najbliższe tygodnie pokażą czy te ryby zaklimatyzują się z pozostałymi.  Najbardziej boję się o Tyrannochromisa czy nie ruszy na wielkie łowy. Jednakże ryba ta jest już u mnie od roku i ewidentnie widać jak instynkty łowieckie WF u niej osłabiają się z czasem. Na początku zjadał, lub raczej próbował zjeść rybę o 5 cm mniejszą od niej samej. Teraz głównie skupia się na niedobitkach narybku ukrytych w śród skał. W stosunku do większych ryb przejawia zachowania bardziej terytorialne niż kulinarne. Do tego te 9 ryb w akwarium powoduje lekkie "przerybienie" i osłabia jego agresję, bo nie może się skupić na jednej rybie. Należy wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy. W akwarium pływa jedna ryba 8cm potomek Mylochromisa mchuse, który to był wpuszczony na samym początku, czyli w roku 2017 gdy założyłem to akwarium. Fajnie będzie jeśli uda mi się utrzymać tę linię ryb, ze względów sentymentalnych.        
  • Pikczer
   Popieram, @triamond ma wiele "szalonych" ale dobrych pomysłów. Część z nich stosuję u siebie mimo iż wydają się absurdalne. A najlepsze jest to, że działają. Dlatego takie artykuły bardzo mogą komuś pomóc
  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.