Skocz do zawartości

Nitra Guard Bio Cube w Malawi czyli hydroponika bez ogródka na pokrywie – test uniwer


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

Najważniejsze to zrozumieć dwa fakty.

NGBC to nie jest kolejny absorbent NO3 który jak się nasyci to do regeneracji -vide Purigen czy Purolite A520.

NGBC za pomocą bakterii nitryfikacyjnych tlenowych produkuje fito masę roślinną która tak jak rośliny w hydroponice w procesie FOTOSYNTEZY ( ŚWIATŁO) asymiluje CO3 + NO3 + PO4 w proporcji 106/16/1 a wydziela do wody tlen O2 . Dlatego można go porównywać w działaniu do roślin w hydroponice a nie do żywic jonowymiennych.

NGBC USUWA Z AKWARIUM NO3 ORAZ PO4 ( dokładnie jak rośliny) i do prawidłowego działania wymaga tego samego co rośliny w hydroponice, JEŚLI ZABRAKNIE JEDNEGO Z CZTERECH CZYNNIKÓW – USUWANIE SPOWALNIA LUB USTAJE.

Test prowadzony przez 2 miesiące był poprzedzony ustaleniem zasadniczych parametrów

– Ile tygodniowo moje ryby+bakterie produkują NO3. – wynik 1400 mg/tydzień

Każdy może odnieść wynik do swojego akwarium licząc litry podmiany x twój wynik NO3 – NO3 kranówki jeśli wszystko po tygodniu wraca do poprzedniego poziomu.

W takiej analizie nie istotne stają się wymiary akwarium i liczebność obsady a stosując 3ml NGBC/l można się spodziewać podobnych wyników, jedynie punkt startu będzie inny czyli twój. Ja startowałem – 100% Malawi bez roślin, żywic, Matrixów, tylko lawa i gąbki w JBL CristalProfi e700 + Aquael Circulator 500 z korpusem filtra wypełnionym NGBC

pH 7,8

NH4 -poniżej 0,05 mg/l

NO2 – poniżej 0,05 mg/l

NO3 – 35 mg/l / 80 litrów wody + co tydzień podmiana wody 50% !!!!

PO4 - 0,1 mg/l

KH - 15

GH – 14

Już po zakończeniu testu kalibrowałem kropelki JBL NO3 a wyniki są skorygowane w stosunku do wyjściowych.( wyniki kalibracji testu NO3 na końcu)

Ile NGBC tygodniowo asymiluje NO3 i PO4.?

Po pierwszym tygodniu testu ( trzeci tydzień od włożenia )

NO3 – 1600 mg/tydzień

PO4 – całe 0,1 mg POZIOM 0 –proces musi zwolnić i czeka na fosforany. Zaczynam przekarmiać ryby i wprowadzam pokarm Tropicala


Po drugim tygodniu testu NO3 - 800mg/tydzień

PO4 – 0,1 mg/l


Po trzecim i czwartym tygodniu pełna stabilizacja a wyniki powtarzalne, woda czysta klarowna.

NO3 – 1400 mg/tydzień

PO4 – 0,1 mg/l -dodałem KH2PO4 do poziomu 0,3 ppm


PRZEZ MIESIĄC NIE ROBIŁEM ŻADNEJ PODMIANY WODY a NO3 – stale 25mg/l/80 litrów wody w akwarium a przecież bez NGBC musiałem co tydzień robić podmianę 50%!!!.


Po miesiącu podmiana 20% wyłącznie by uzupełnić pierwiastki śladowe, sole i witaminy.

Do podmianki nie stosuję sody oczyszczonej tylko Azoo African Cichlids Mineral Salt bo zawiera Na+ Mg2+ K+ Ca2+ Sr2+ Cl- SO42- Br- B F- HCO3- Al I Fe Cu Zn, pierwiastki śladowe, minerały, kompleks witamin.


Wnioski:

1/ NGBC pozwala wielokrotnie zmniejszyć częstotliwość i ilość podmian wody i jest lepszą alternatywą hydroponiki. Nie wymaga żadnej obsługi, regeneracji i bezpieczne bo woda pod pokrywą a nie nad.

2/ W typowym Malawi 240 litrów wody należy spodziewać się stałego NO3 na poziomie 8-10 ppm a redukcja do 0 chyba nie jest możliwa – system ma własną samoregulację chyba że w Malawi ( wysokie pH) damy dużo preparatu - na pewno powyżej 3ml/l. a to kosztowne

3/ Należy kontrolować również poziom PO4 i aplikować fosforany jak spadną do 0,1 ppm – aż strach to pisać.

4/ NGBC polecam tym którzy mają wysokie NO3 w kranówce lub leniwym – faktycznie jak piszą „włóż i zapomnij o azotanach” ,nie polecam do dużych zbiorników z niskim NO3 ok. 10ppm – koszt wysoki a efekt niewielki.

Obserwacje , spostrzeżenia, uwagi:

1/NGBC Jak każdy system bakteryjny wymaga restartu czyli przez 1 tydzień nic a gdzieś po 1,5-2 tygodniach widzisz jak ci woda w baniaku robi się mętna od fitomasy a NO3 leci na dół. Po kilku dniach to znika.

2/ NGBC po 2 tygodniach wykończyło nieliczne okrzemki które miałem na kamieniach i tle – pewno wykończy też inne glony po prostu jest od nich szybsze w asymilacji pożywienia, dlatego spokojnie dodałem fosforanów do baniaka bez roślin - NGBC już na to czeka - glony dopiero się zastanawiają.

3/ Przy pyszczakach trudno uzyskać wodę kryształ bez dodatkowej filtracji a od spodu na powierzchni stale widać grudki fitomasy ( to nie jest typowy film bakteryjny)– ryby to zjadają jak są głodne moje nie więc pływa – potrzebny skimmer.

4/ Polecany przez OAL CubesBomb w Malawi w ogóle się nie sprawdza, po tygodniu zapychają się oczka w siateczce dostarczonej wraz z produktem i powietrze z kamienia zbiera się w duże bąble a wylatując straszy ryby – po dwu czyszczeniach zrezygnowałem poza tym tylko do stosowania za tłem 3D a jak ktoś nie ma tła? – wygląda okropnie.

5/ NGBC my widzimy jako białe kostki ryby widzą to jako rośliny. Jak wyjmowałem kostki z siateczki jedna wpadła do baniaka – wszystkie ryby natychmiast zaczęły ją objadać z fitomasy. Tak im to smakowało że dałem im pozostałe kostki – ryby potrafią te kostki obracać – szok. Nie róbcie tego z Purigenem !!!

Jak prawidłowo stosować NGBC w Malawi?.

Nie wkładaj w woreczku do filtra zewnętrznego – biologa TAM NIE MA ŚWIATŁA i od razu siateczka się zapcha!!!. = brak efektu działania

Wsyp luzem do obudowy lub koszyka dowolnego filtra wewnętrznego z dużym przepływem i niech wywala te roślinki w płynie na światło do baniaka jak sobie pokrąży to w zależności co łatwiej i szybciej czyścić załóż drobniutką gąbkę jako prefiltr na wlocie do biologa lub jako ostatnią gąbkę przy pompie biologa, a najlepiej obie.

Kalibracja mojego egzemplarza testu kropelkowego JBL NO3

Wzorzec Test JBL


50ppm 70ppm -

20ppm 30ppm

10ppm 10ppm

5ppm 4ppm

2ppm 0ppm

1ppm 0ppm


Działa podobnie jak prędkościomierz w samochodzie, przy dużych prędkościach pokazuje więcej niż jest naprawdę a przy malutkich w ogóle się nie wychyla. Może to i dobrze bo wcześniej sygnalizuje nadchodzące problemy.

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem oceanologiem ale na pewno baniak to nie ocean, cyrkulacja wpycha to do węży i biologa a tam jest ciemno więc roślinki obumierają - stale trzeba produkować nowe, jak pisałem jedzą to ryby i wszystko co żywe w baniaku więc musi tego ubywać.

Tak samo jest przecież z bakteriami - jest ich dużo i wszędzie ale stale wlewamy nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGBC to nie bakterie więc nie przenoś dyskusji na bakterie i czy dokładać czy nie. W tym wątku piszmy o biomasie, fitomasie, fitoplanktonie. słowem o roślinach w płynie.

cytuję za Wikipedią

"Fitoplankton jest składnikiem planktonu, formacji ekologicznej która wraz z tryptonem tworzy seston – zawiesinę unoszącą się w wodzie każdego zbiornika wodnego. Fitoplankton odżywia się za pomocą fotosyntezy w dobrze oświetlonej, górnej warstwie oceanu, morza, czy jeziora (strefa eufotyczna). Fitoplankton w oceanach podobnie jak i rośliny na lądach jest odpowiedzialny za asymilację dwutlenku węgla oraz produkcję tlenu w atmosferze. Fitoplankton jest podstawą większości oceanicznej produkcji biomasy (produkcja pierwotna). Rozwój fitoplanktonu zależy od dostępności zasobów potrzebnych do fotosyntezy (światło, dwutlenek węgla) i nieorganicznych związków, głównie azotanów i fosforanów."


Na pewno bez światła fitoplankton ginie więc funkcjonuje w oceanie i pewno także w baniaku ale z cyrkulacją 0, ale wtedy najpierw będziesz miał problem z martwą wodą.

Jak włączysz cyrkulację i biologa to pomalutku wyeliminujesz fitoplankton ze swojego systemu.

Myślę że dlatego muszą być stale odnawiane bo te które zasymilowały NO3 oraz PO4 powoli ale stale obumierają i stale jest potrzebne wytwarzanie nowej fitomasy.

NGBC to zapewnia jeszcze nie wiem jak długi - producent podaje od 4 m-c do roku.

Nie będę tyle czekał bo mam inne ciekawe projekty do testowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zakończenie testu.

Test trwał od 1 listopada 2013 do 25 marca 2014 czyli niemal 5 miesięcy.

Wnioski napisałem powyżej i nic się nie zmieniło

NGBC działał do końca utrzymując NO3 na stałym poziomie 25 mg/l bez podmian wody w ogóle.

Oczywiście robiłem co miesiąc lub co dwa miesiące podmiany 10% wody by usuwać toksyny ale nie były one w celu zbicia NO3 jak to pięknie określacie.

Z opakowania 250 ml pozostała najwyżej połowa objętości


95e2b431dc3c7e10m.jpg



tak jak producent opisał brakująca reszta zamieniła się w biomasę.


UZUPEŁNIENIE

dziś zauważyłem temat jak walczyć z okrzemkami i skojarzyłem.

Podczas stosowania NGBC nigdy nie miałem problemów z okrzemkami i innym paskudztwem, ale też nie świecę 1000lm w 112l. - oświetlenie chodzi na moich hermetycznych świetlówkach RGB.

Cały czas NO3 = 20-30 mg/l a PO4 od 0,2 do 1,8 mg/l !!!!!!( rybka która mi w sposób magiczny zniknęła) i tylko minimalne ślady na dole szyby przedniej okrzemków. Po prostu nie ma z czym walczyć. Zadne UV tylko NGBC.

Stawiam taką tezę wymagającą jednak potwierdzenia przez innych którzy zastosowali NGBC.

NGBC jest szybsze od okrzemków w konsumpcji a więc je zwalcza.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam. Kupiłem 3 x250 ml NGBC i chcę dać to do filtra JBL 1501. Kierując się zasadą 3ml/1litr. Do filtracji też dokładam 1 litr Matrixa zamiast gąbki. Filtr ten jest poprzedzony o prefiltr ale też zewnętrzny Minikami80 około 3,5 litra gąbki z watą. Połączone dwa filtry szeregowo. Działają na wirniku od JBL. Po zmianach w biologu będzie NGBC, Matrix, JBL Micrimec i gąbka JBL Combiblock na ochronę wirnika. Czy to da osiągnąć zamierzony cel?. A cel to niskie NO3 i PO4. Po tym zabiegu w biologii będzie ceramika JBL Od dłuższego czasu walczę z sinicą, którą mam wszędzie dosłownie na całej powierzchni piasku.

Wyniki PO4 JBL - poza skalą

NO3 50-80 mg/l JBL

NO2 0,05 mg/l JBL

dolewki z ustrojstwa (patent z forum :) węgiel z absorberem NO3 - test wody nie wykrywalne NO3 = 0ppm)

NGBC chcę dać do filtra JBL Cristal czy to będzie działać?

P.S. w chwili obecnej PO4- nie wykrywalne, chciałem obniżyć poziom i miałem zamiar kupić "atrament" ale wpadła mi w rękę żółta buteleczka z Sery - 50 ml. Po dobie wynik testu 0 mg/l

...deccorativo pomożesz??? :)

akwarium 200l, obsada 8 rybek

w planach za około 1 tydzień chcę kupić falownik

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie do wczoraj dla mnie było wszystko jasne, ale trafiłem na tenartykuł i teraz nie wiem co robić. Robiąc zakupy sugerowała się  postem niżej  i na tej podstawie kupiłem NGBC. Chciałem jeszcze doczytać wszystko i trafiłem na post powyżej i mętlik w głowie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.