Jump to content

Filtracja mechaniczna w akwa 126l za pomocą falownika


mariuszes
 Share

Recommended Posts

Witam


W moim akwa 126l 80x35, mam 1+4 młode saulosi. Grzałka 200w i kubełek Aquael Unimax 250. I tutaj sedno.. Póki co niema filtra wewnętrznego robiacego za mechanika i bardzo chciałbym go uniknąć gdyż każdy filtr wewnętrzny zabierze bardzo dużo miejsca w tym baniaku. Jednak zabrudzenia już po jednym dniu są bardzo widoczne i leżą na piasku. W zbiorniku są świderki ale nie są w stanie tych ilości kup pochłonąć.

Wymyśliłem ze dołożę falownik np. Jvp-110 dla cyrkulacji aby naganiał brud do kubła. Czy takie rozwiazanie może się sprawdzić?

Zdaje sobie sprawę ze do kubła będę musiał zaglądać wyjątkowo często ale jego konstrukcja jest o tyle fajna ze wkłady gabkowe są na samej gorze. Reszty nie tykając. Wiem ze najlepsza opcja byłby dodatkowy filtr wew. Byłem nawet dziś w sklepie i oglądałem interesującego mnie Aquael Turbo Filter ale jego rozmiary skutecznie mnie zniechęcily.

Link to comment
Share on other sites

Jak dasz prefiltr (gąbka) na wlocie do kubła to będziesz zaglądał do niego rzadziej zawsze wyłapie większe nieczystości.

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca

...pomoże!! Tylko ustaw tak kamienie aby nie blokowały brudu spychanego w stronę filtra...Na wlocie filtra załóż gąbkę ( prefiltr ) co uchroni go przed częstym otwieraniem i grzebaniem :))

Link to comment
Share on other sites

Spróbuje więc. Podpowiedzcie tylko czy iść w JVP-110 (deklarowane 2000l/h i jest trochę mniejszy) czy bardziej JVP-100 (2500l/h). Cena i zużycie energii porównywalne.

Akwarium 80cm długości więc mała szklanka ;)

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
bandzior85

pozwólcie że dołączę się do tematu ponieważ mam bardzo podobne akwa (80x40x40) oraz filtracje (HW-302 wypełniony 2kg ceramiki z założonym prefiltrem + JVP-100)


nie jestem do końca zadowolony z zastosowanej filtracji

prefiltr na chińczyku w znacznym stopniu zmniejsza jego wydajność


teraz jak bym miał od nowa kupować sprzęt to wziąłbym kubełek o większym przepływie, powiedzmy 1400l/h


jeśli chodzi o zastosowanie filtracji: kubełek biolog + mechanik gąbka to w jaki sposób ograniczyć wlot nieczystości do biologa?

tak samo założyć prefiltr na wlot?

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
jeśli chodzi o zastosowanie filtracji: kubełek biolog + mechanik gąbka to w jaki sposób ograniczyć wlot nieczystości do biologa?

tak samo założyć prefiltr na wlot?..tak!!

Link to comment
Share on other sites

bandzior85

w takim razie po co dawać filtr wewnętrzny który zabiera masę miejsca?


wystarczy dobierać wydajność kubełka z założonym prefiltrem i falownika do litrażu akwarium

Link to comment
Share on other sites

Slawek-meszek

Brawo za spostrzegawczość. Sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie. Jeżeli Hw302 jest już na wstępie słabawy i do tego jest prefiltr to on praktycznie nie ma wydajności. Już chyba teraz wiesz że albo większy kubełek albo mniejszy i filtr z gąbką.

Link to comment
Share on other sites

w takim razie po co dawać filtr wewnętrzny który zabiera masę miejsca?


wystarczy dobierać wydajność kubełka z założonym prefiltrem i falownika do litrażu akwariumDo takiego samego wniosku doszedłem. Tym bardziej, że w naszych (<130l) zbiorniczkach dwie gąbki to już dużo.

Z drugiej zaś strony, kiedyś natknąłem się (chyba nawet na tym forum) na ciekawą dyskusję na temat zasadności stosowanie prefiltra, jeśli wspomagany jest wydajnym wewnętrznym.


Chodziło o to, że ograniczany przepływ umniejsza wydajność biologii, której zadaniem jest nie tylko redukcja do NO3, ale również rozkład zanieczyszczeń wpadających do filtra.


Od kiedy założyłem gąbkę na zasys kubełka (która pełni funkcję filtra mechanicznego) syf jest cały czas w akwarium. Co prawda przyklejony do gąbki ale jego rozkład jest bardzo powolny. Do tego gdy ryby wygenerują większy ruch wody w jej okolicach, odkleja się i znowu pływa w toni czekając aż gąbka go pochłonie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
  • Falcowski
   No w rogu stoi, to duże na brązowej szafce ------------------------------------ Kurcze, nie łatwa to sprawa takie coś wynieść i przewieźć.
  • suricade
  • przemo95
   Okej. Wylot ma być skierowany wzdłuż dłuższej szyby oczywiście ? 
  • aro600
   PO4 mam wysokie bo 1 mierzone testami Salifert więc wynik prawidłowy, miałem już atak sinic i pomógł dopiero chemiclean, a tani nie jest na moje akwarium 1 dawka to około 100,  kupię może Phos-out 4  Microbe-lift i zbije do niższego poziomu fosfor.
  • Nath_147
   Szkoda ze nie zmierzyłeś  no3 po zmetnieniu wody. U ciebie akwarium jest narażone na swiatlo dzienne a to może potrngowac efekt (stąd masz takie fajne glony na kamieniach i szybie), gdzie u mnie przy polnocnych oknach i glona nie taki, i rosliny w hydro słabo rosną ;(.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.