Skocz do zawartości

filtracja narurowa


Adrian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!! Posaidam aktualnie akwa 180x50x60. Jako filtracje biologiczna zrobilem beczke 30l w ktorej zamontowana jest pompa eheim o wydajnosci 1200l/h ,do beczki zostal wtzucony koral wapienny zeby podwyzszyc twardosc wody.niestety mam drugi filtr mechaniczy eheim o wydajnosci 440l/h ktory nie radzi zabardzo sobie ponieaz na piasku zostaje duzo odchodow. Pomyslalem o filtracji narurowe zeby zrobic tylko nie wiem od czego zaczac:-) pierwsze kroki sa taki ze dostalem pompe grundfos. Poprosze o pomoc poprowadzenie mnie krok po kroku jak taka filtracjr narurowa zrobic chodzi mi o sama mechanike zeby sciagala odchody moge nawet co tydzien ten frefiltr czyscic .pozdrawiam:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O filtrach narurowych jest wiele tematów na forum. Troszkę wysiłku nie zaszkodzi aby samemu poszukać. Pompa grundfosa bez wsparcia jakiegoś cyrkulatora lub falownika nie da rady posprzątać dna zbiornika. Przede wszystkim to dobra cyrkulacja wspomaga ogarnięcie odchodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytalem rozne posty i doszlem do wniosku zeby podloczyc dwa narurowe o przestustowosci 100 mikronow .falownik mam podpiety ale ten ehaijmik nie daje sobie rady bo jest moim zdaniem za slaby.potrzebuje schemat jak dokladnie podlaczyc bo zalezy mi bardzo na mechanice zeby podbyc sie odpadow.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki a pompe mam dac na wlot czy na wylot? A i dowiedzialem sie ze podlaczajac szeregowo zmniejszy sie wydajnosc ale w rzeczywistosci nie wiem jak naprawde jest.mi tylko zalezy na filtracji mechanicznej.powiedz mi jedpszcze na jakich rurkach mam to puscic bo pompa ma we/wy na 5/4.pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kolego czytam masz zamiar zrobić narurowca służącego tylko jako mechanika. Mi również mimo że mam narurowca od pewnego czasu chodzi po głowie zrobienie drugiego układu tylko do filtracji mechanicznej. Myślę o układzie 1 lub 2 korpusy równolegle przed pompą i 2 równolegle za. Do pompy rura 3/4 lub nawet 1", za pompą 3/4". Korpusy przed pompą w roli prefiltra, wkłady o jak największej przepustowości, aby nie osłabiać zasysu. Korpusy za pompą dokładniejsze 100mikro, lub inne wkłady dość gęste.

Zastanawiam się nawet, nad zastosowaniem przed pompą pustych korpusów z odwróconym kierunkiem przepływu i rurką sprowadzającą wodę w dół do ok 3/4 długości korpusu. Teoretycznie, wszelkie syfki mogące zaszkodzić pompie, powinny opaść i zostać na dnie korpusu, reszta mniej szkodliwa przepompowana przez pompę zostanie na sznurkach. Generalnie taki sposób byłby całkiem ciekawy bo nie ograniczałby zasysu, bo jak wiadomo pompy c.o. lepiej dmuchają niż zasysają.

Może ktoś robił takie próby z pustymi korpusami, może coś podpowie ze strony praktycznej, bo dla mnie to tylko teoria. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolege mysle ze to co piszesz to dobry pomysl z tymi korpusami ale zamiast pustych ja sprubowalbym zastosowac gabki gdzie odpady beda zatrzymywane i dalej nie beda przedostawaly sie do dalszych korpusow i mysle ze wtedy woda bedzie krystalicznie czysta a raz ja jakis czas np.na dwa tygodnie mozna sobie gabeczke wyplukac .pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego tu nie chodzi o to aby nic się nie przedostawało do dalszych korpusów. Założenie jest takie że to ma być filtracja mechaniczna, gdyby za mechaniką było dalej budowana biologia, to wtedy w dwóch pierwszych korpusach najlepiej jest zastosować maksymalnie wydajną mechanikę. Tutaj chodzi o to aby maksymalnie wykorzystać moc zasysu pompy która jest sporo słabsza od siły wydmuchu. A główną mechanikę przenieść za pompę, jednocześnie nie doprowadzić do zatarcia pompy piachem lub drobnymi kamykami.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.