Jump to content

Biała woda po raz kolejny


JemioloSeba
 Share

Recommended Posts

JemioloSeba

Witam.

Znów proszę o pomoc bo nie wiem co jest grane. Od jakiegoś czasu męczyłem się z problemem białej (mlecznej) wody w akwarium. Zakrywałem na 2-3 dni, napowietrzałem i niewiele to pomagało. Kupiłem lampę UV i wreszcie był rezultat. Woda po 72 godzinach była klarowna. Potrzymałem jeszcze dzień aby mieć pewność i lampę wyjąłem. Jak się okazało po dwóch dniach problem zaczął wracać. Podłączyłem lampę ponownie, gdyż pomyślałem, że jednak nie wybiłem całego dziadostwa i znów coś zakwitło. Znów 4 dni i woda kryształ. Dziś mnie szlag trafi bo znów po dwóch dniach widzę lekko mętną i białą wodę. Nie robiłem żadnych podmian, nie grzebałem w akwarium, nie robiłem nic nadzwyczajnego a woda znów biała. Wcześniej miałem dwa akwaria i żadne nie sprawiło mi tyle kłopotu co to. Jak nie farfocle w wodzie to znów mętna woda i tak w kółko. Myślę pomału nad restartem bo mnie już coś trafia. Na dodatek tego wszystkiego zauważyłem dziś moją samicę maingano leżącą w rogu akwarium i dziwnie spokojną. Ewidentnie coś jej dolega.

Link to comment
Share on other sites

Na dodatek tego wszystkiego zauważyłem dziś moją samicę maingano leżącą w rogu akwarium i dziwnie spokojną. Ewidentnie coś jej dolega.


Na Twoim miejscu zacząłbym od zmierzenia parametrów wody...

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

Dziś rano samica wróciła do zdrowia. Może wczoraj tylko odpoczywała po długiej inkubacji. Reszta ryb ma się dobrze. Woda nadal bieleje...

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

kolego nie biadol to jeszcze nie jest katastrofa, oczywiście każdy chce mieć wodę kryształ ale musisz jak pisze chłodnica zacząć od zmierzenia parametrów wody jeśli nie masz testów kropelkowych to w tej sytuacji najpotrzebniejsze są :

NO2 - dziwne zachowanie ryb patrz szczególnie na maluchy

NO3 wraz z PO4 - mętna woda

w biotopie Malawi pozbawionym roślin nie ma co domknąć cyklu azotowego a przy dużych poziomach azotanów i fosforanów = glony

Lampa UV deformuje strukturę DNA glonów i bakterii które pod nią wpadną ale cała reszta w obiegu i baniaku ma się dobrze dlatego skutek masz tylko chwilowy.

podaj szybko choć te parametry wody.

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

No2 i No3 w normie tj. No2 niewykrywalne No3 10-15 (200ml purigenu w biologu). Nie mam niestety testu na Po4. Dodam jeszcze, że akwarium nie jest świeże bo stoi 8 miesięcy. Fakt jest taki, że od początku mam problemy z wodą w tym baniaku.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Widać że Purigen świetnie sobie radzi z azotanami NO3 ale on nie absorbuje PO4. i nie wiesz ile tego masz.

Niestety bez kompletu testów kropelkowych trudno w Malawi jak masz wieczny problem z wodą musisz zacząć od kompletnego badania wody z kranu potem baniak. Może na początek silny cyrkulator z drobniutką gąbką i czyścić b.często.

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

Muszę dokupić testy na PO4. Cyrkulację mam dosyć mocną. Aquael Turbo 2000 z drobną gąbka (nawet wata była) + cyrkulator jvp 101 i skimmer eheima. Wszystko uruchomione 24 na dobę. Woda bieleje po 2 dniach od wyklarowania. Wszystko wskazuje na pierwotniaki ale dlaczego powracają tak często. Czy ślimaki świderki mogą mieć z tym coś wspólnego? Ostatnio zauważyłem, że jest ich ogromna ilość. Częściej też zaczynają wychodzić po szybach i kamieniach.

Link to comment
Share on other sites

Świderki żerują głównie w nocy, jeśli pojawiają się w dzień w zauważalnych ilościach i zmierzają ku powierzchni to oznacza, że parametry wody się pogarszają.


Śledzę to co piszesz od jakiegoś czasu i mam wrażenie, że nic nie wiem. Jedno jest pewne, Twoje wszystkie dotychczasowe interwencje nie przynoszą pożądanego efektu. Jeśli ryby zachowują się normalnie, prawdopodobnie nie robiłbym nic, poza dobrym napowietrzaniem, zmniejszeniem ilości podawanej karmy i ewentualnym ograniczeniem światła. Może samo przyszło samo pójdzie, tzn zajdą odpowiednie procesy biologiczno chemiczne i zbiornik sam się ustabilizuje. Oczywiście przy założeniu, że to nie czynnik zewnętrzny w postaci zanieczyszczenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
  • Falcowski
   No w rogu stoi, to duże na brązowej szafce ------------------------------------ Kurcze, nie łatwa to sprawa takie coś wynieść i przewieźć.
  • suricade
  • przemo95
   Okej. Wylot ma być skierowany wzdłuż dłuższej szyby oczywiście ? 
  • aro600
   PO4 mam wysokie bo 1 mierzone testami Salifert więc wynik prawidłowy, miałem już atak sinic i pomógł dopiero chemiclean, a tani nie jest na moje akwarium 1 dawka to około 100,  kupię może Phos-out 4  Microbe-lift i zbije do niższego poziomu fosfor.
  • Nath_147
   Szkoda ze nie zmierzyłeś  no3 po zmetnieniu wody. U ciebie akwarium jest narażone na swiatlo dzienne a to może potrngowac efekt (stąd masz takie fajne glony na kamieniach i szybie), gdzie u mnie przy polnocnych oknach i glona nie taki, i rosliny w hydro słabo rosną ;(.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.