Jump to content

Filtracja narurowa zgrzewana-MAŁE FAQ


JEFFIK
 Share

Recommended Posts

X. Jak się montuje korpus z wkładem biologicznym? Montujemy zawsze odwrotnie do kierunku strzałek na korpusie. Zakładamy rurkę spasowaną na średnicę i długość korpusu i wiercimy od dołu odpowiednią ilość dziur. Mocując odwrotnie korpus woda idzie z góry rurką i wychodzi dołem prze wywiercone otwory tak aby wszystkie złoża miały cyrkulację wody.

Mała uwaga - nie przyjmowałbym tego jako pewnik. Przy stosowaniu puszek na złoża montujemy korpusy zgodnie z kierunkiem przepływu wody/zgodnie ze strzałkami.

Link to comment
Share on other sites

Witam


III. Jaka pompa do filtracji


Moim zdaniem najlepszą opcją "w tej chwili" jeśli chodzi o jakość/cena/wydajność są pompy grundfos Alpha2. Osławione są długą żywotnością i bardzo niskim poborem prądu.

Ja mam filtrację opartą na pompie 25-40 w baniaku 375l i sądzę, że ten litraż jest maximum jej możliwości filtracyjnych. Przy większych baniakach polecałbym większą.Alpha 2 - super pompa tu się zgodzę, jednak u mnie pracuje w 420l i daje radę.

Link to comment
Share on other sites

kilkakrotnie droższy i więcej miejsca zajmuje od reszty, złączki zawężają przeloty wew rur
Tu bym się nie do końca zgodził bo:

-dzięki temu że nie trzeba mieć tylu kolanek, zmniejsza się koszt (więc to kilkukrotnie to lekka przesada ;))

-jak wiadomo na kolankach sporo spada przepływ, więc może się okazać że bilans w rozbudowanych układach wyjdzie na zero ;)

- miejsca chyba zajmuje mniej, cieńsza średnica zewnętrzna rur i możliwość dowolnego ich wyginania ułatwia montaż na małej powierzchni (klejonych czy zgrzewanych za nic nie wcisnąłbym do mojej szafki :)).

Link to comment
Share on other sites

tomaszr2005

Dodam od siebie, że po dwóch latach użytkowania pompy 25-40 300l to max.

U mnie narurowiec to tylko mechanik (wata oveta-pompa- wkład sznurkowy 50m)

Dodatkowo wspomagam się cyrkulatorem jvp 101 i filtrem 650l/h(minikani)

Każdy ma inne ustawienie kamieni i dekoracji. Oczywiście każdy z Nas ma swoje pojęcie daje rade ;)

Link to comment
Share on other sites

Dodam od siebie, że po dwóch latach użytkowania pompy 25-40 300l to max.


A ja mam w 500l i bardzo ładnie się spisuje ! Żaden kubełek za tw same waty nawet nie leżał koło pompy CO 25-40 !

Link to comment
Share on other sites

Jw, z tym,że spokojnie ogarnia 700l akwarium. 2 równoległe gąbki+wata i do tego fbf. Oczywiście osobny cyrlkulator do zamiatania zgodnie ze wskazówkami zegara...poza tym fajne zestawienie :). To powinno trafić do FAQ. TRAFIŁO :)

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję i cieszę się, że jest zainteresowanie tematem ze względu nawet na nowych naszych kolegów, którzy mają zamiar zbudować to "cudo";) Dla większości są to banalne pytania a czasem nawet aż za "prosto" napisane, ale chciałem to przedstawić tak jak ja bym to czytał będąc bardziej "zielonym" niż jestem:D


Pisząc post opierałem się jedynie na własnych doświadczeniach kilkudniowych.

Jak pisałem, że pompa nadaje się w granicach 300l to szczerze mówiąc sugerowałem się siłą wylotu wody która, jak to mówią u mnie na 3biegu pralki nie robi a jest porównywalna z aquael turbo 2000l:D


Aarset właśnie zapomniałem dopisać, że jest możliwość włożenia do niego puszki gdzie strzałki idą tak jak piszesz. Akurat tu sugerowałem ustawienie w moim przypadku.


Czy jest możliwość dopisywania do swojego tematu? chodzi bardziej o wzbogacenie tego o większą treść edukacyjną:D


Eljot hm nie wiem jak liczysz, że mniej kolanek pójdzie chyba że da się tak wygiąć tą rurkę, że nie trzeba ich stosować:D Ale nawet jak wygniesz to kolanko jest kolankiem i nie dosyć że to spowalnia to jeszcze mniejsza średnica rur w Alupexie.... chyba, że się mylę;)

Link to comment
Share on other sites

Jak pisałem, że pompa nadaje się w granicach 300l to szczerze mówiąc sugerowałem się siłą wylotu wody która, jak to mówią u mnie na 3biegu pralki nie robi a jest porównywalna z aquael turbo 2000lA jaki masz wylot ? Znaczy średnica ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
  • Falcowski
   No w rogu stoi, to duże na brązowej szafce ------------------------------------ Kurcze, nie łatwa to sprawa takie coś wynieść i przewieźć.
  • suricade
  • przemo95
   Okej. Wylot ma być skierowany wzdłuż dłuższej szyby oczywiście ? 
  • aro600
   PO4 mam wysokie bo 1 mierzone testami Salifert więc wynik prawidłowy, miałem już atak sinic i pomógł dopiero chemiclean, a tani nie jest na moje akwarium 1 dawka to około 100,  kupię może Phos-out 4  Microbe-lift i zbije do niższego poziomu fosfor.
  • Nath_147
   Szkoda ze nie zmierzyłeś  no3 po zmetnieniu wody. U ciebie akwarium jest narażone na swiatlo dzienne a to może potrngowac efekt (stąd masz takie fajne glony na kamieniach i szybie), gdzie u mnie przy polnocnych oknach i glona nie taki, i rosliny w hydro słabo rosną ;(.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.