Skocz do zawartości

Biostartery - Mity i fakty


harisimi

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zobaczysz w innym wątku mogłem się z nimi co najwyżej wykąpać :mrgreen:. Nie podoba mi się to obcieranie ... płukanie gąbek, grysu, ceramiki w wodzie kranowej dla moich delikatnych rączek :P ustawione na temperaturę do 30 stopni. Jeszce w kominie mam ponad pół metra biobali których nie ruszałem a też zapewne jakaś biologia się tam buja. Jednak zakręciłem stałą wreszcie powinno coś się pokazać albo zielony amoniak albo pomarańczowe NO3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wyniki w obu zbiornikach były takie:


NH3 pomiędzy 1 mg/l a 5 mg/l bliżej tego wyższego wyniku

NO2 bez zmian jakieś śladowe pomiędzy 0,3 mg/l a 0.9 mg/l

NO3 niewykrywalne.


Zamontowałem filtry w obu baniakach na najmniejszym przepływie, w jednym baniaku dodałem zgodnie z instrukcja Nitrivec korek na 25 litrów w drugim nie wlewałem nic. Jutro zmierzę ponownie parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza doba i na razie bez zmian. Wyniki identyczne jak wczoraj. Zwiększyłem przepływ w filtrach bo jak troszke dużo idzie tych testów ;) więc może szybciej zadziała na maksymalnych obrotach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech policzę.


09.10 - wrzuciłem kostki mrożonego serca indyczego rozpoczynajac fazę psucia wody ;);

14.10 - zamontowałem filtry i wpuściłem do jednego ze zbiorników Nitrivec - rozpoczynajac faktyczny test

16.10 - w sumie mięcho gnije prawie tydzień ( koło 17 tej będzie tydzień ),

a bakterie pracują teoretycznie drugą dobę ( wyniki po tej drugiej dobie będą około 17 - tej ).


Przepraszam, ze nie robię fotorelacji ale raz błysk flesza zakłamuje wyniki a dwa już teraz robię je w Klubie wiec nie mam ze sobą aparatu a komórka już zupełnie nic nie pokazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dla mnie ma to wymiar praktyczny. Jeśli test wskaże, że nie ma różnicy to raz bez sensu wydawac kasę na białą wodę a dwa nadal pozostaję w razie zachwiania biologii z reką w nocniku. Konieczny bedzie test Tetry aby sprawdzić czy o tamtym środku tylko dobrze mówią bo go sprzedają czy jest OK. Wg mnie zgodnie z tym co mówił Pan na filmiku ( prawie go zmęczyłem ale jednak 1,5 godziny toto ma ;) ) Nitrosomonas pcha jon amonowy do azotynów. Bakterie te są na pewno i w śrdoku tetry i sery. Mój test pokazuje, że samoczynnie też to sie działo bez filtra bo pojawiło się minimalne NO2. Dalej już nic bez filtra sie nie działo i NO3 nie było wykrywalne. Zgodnie z logicznym myśleniem Nitrivec powinien pchnąć choć cykl o jeden stopień czyli z NH3/4 na NO2. Później zgodnie ze słowami Tymoteusza powinny zacząć sie schody i dalszy stopień przemiany nie powinien następować. Jednak poczekamy obaczymy. Usatysfakcjonowany będę gdy uda mi sie przeprowadzić równiez testy środka Tetry lub gdy tempo działania środka sery okaże się szybkie. U mnie bakterie mają tyle żarcia że każda powinna już dzisiaj ważyć z 1,5 kg :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pchnięcie wody szybciej dało efekt. Dzieją się ciekawe rzeczy. Najpierw powąchałem wodę :P poważnie ... zawsze niuchaczem sprawdzam czy jest coś nie OK. Woda w zbiorniku bez Nitrivecu miała bardziej intensywny zapach. Z początku zmierzyłem NH3/4 i wynik w obu zbiornikach był taki sam i mniej więcej taki sam jak wczoraj ... niech żyje dokładność testów kropelkowych ;). Może i było jaśniejsze niż wczoraj ale skoro nie mam już testu z wczoraj to nie mam jak porównać mieści się jednak w tym samym zakresie. Pomyślałem że niuchacz mnie oszukał i zabrałem się za test NO2, młody to on nie jest ale zadziałał. Wczoraj skończyły mi się testy sery i dostałem w prezencie od Nabe test Zooleka. Zmierzyłem i się zdziwiłem bo mimo że NH3/4 wygląda tak samo to NO2 różnią się wyraźnie do tego stopnia, że w tym akwarium bez Nitrivecu test wskazał około 0,5 a w akwa z bakteriami około 1,0. Nie będąc pewnym testów Zooleka zbadałem NO3 i tutaj w ogóle się zdziwiłem bo też już wystartowało i w akwarium bez bakterii jest niemierzalne a w akwarium z bakteriami 10 mg/l. Poprosiłem chłopaczka z Klubu aby mi to sfocił bo jego komórka mogła dać radę a moja nie i się w sumie udało ... daje to jakiś pogląd w sprawie. Myślę że w NH3/4 są też różnicę tyle że nie widoczne w teście. Cykl wystartował w akwarium z Nitrivec ale to akurat jeszcze niczego nie dowodzi. Amoniak jest jeszcze bardzo wysokim poziomie z tego co zrozumiałem w arcie i prelekcji problemem Nitrobacter jest to że obumierają a nie ma tego w przypadku Nitrospira. Czas więc pokaże czy cykl wystartował na dobre i amoniak po przerobieniu w azotyny zamieni się w azotany czy też cykl po pięknym starcie się zatrzyma. Jutro wezmę aparat bo nie mam zajęć z chłopakami a więc i dobrej komórki ;). Nie chodzi tu o materiał dowodowy bo i tak test opiera się o zaufanie, zawsze mógłbym dodać soku z buraczków i miałbym NO2 jak ta lala ;) chodzi o jakąś pamiątkę dla potomnych ;).


Podsumowanie drugiej doby:


Akwarium A bez Nitrivec


NH3 pomiędzy 1 mg/l a 5 mg/l bliżej tego wyższego wyniku

NO2 około 0,5 mg/l

NO3 niewykrywalne


Akwarium B z Nitrivec


NH3 pomiędzy 1 mg/l a 5 mg/l bliżej tego wyższego wyniku

NO2 około 1,0 mg/l

NO3 około 10 mg/l

post-6453-14695714979871_thumb.jpg

post-6453-1469571498518_thumb.jpg

post-6453-14695714990267_thumb.jpg

  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.